Kontserdid

CENTURY ROLLS. Hooajalõpu festival “Practical Spirituality”

Kristjan Järvi (© Peter Adamik).

18. mai 2018 kell 19 — Estonia kontserdisaal

Sarja KLAVERIKONTSERT IV kontsert
Hooajalõpu festivali PRACTICAL SPIRITUALITY I kontsert

John Adams
Klaverikontsert “Sajandi rullid” (Century Rolls)

Max Richter
“Infra”

Richard Strauss
“Kodune sümfoonia” (Sinfonia domestica), op. 53

VÍKINGUR ÓLAFSSON klaver
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent KRISTJAN JÄRVI


Ameeriklase John Adamsi 1997. aastal loodud klaverikontsert “Sajandi rullid” hõlmab helilooja sõnul kogu möödunud sajandi klaverimuusikat. Inspiratsiooni teose loomiseks sai ta 20. sajandi algul populaarse pianoola ehk isemängiva klaveri helidest. Lisaks ajalisele elemendile (sajand) viitab teose pealkiri ka muusika salvestamisele perforeeritud paberile või metallrullidele, mida pianoolad taasesitasid.

Saksamaal sündinud briti helilooja Max Richteri muusikat on liigitatud nii neoklassitsistsismi, ambiendi kui ka elektroakustika valdkonda. “Infra” on 2010. aastal firmalt FatCat Records ja neli aastat hiljem firmalt Deutsche Grammophon ilmunud samanimelist albumit läbiv teos.

Richard Straussi meeleolukas ja piltlik “Kodune sümfoonia” on omanäoline teos, mis kajastab üht päeva helilooja enda perekonnaelus: peategelasteks Richard Strauss ise, tema abikaasa Pauline ning nende poeg Franz.

Solistina astub üles Islandi pianist Víkingur Ólafsson, kelles on ühendatud haruldane kombinatsioon kirglikust musikaalsusest, plahvatuslikust virtuoossusest ja intellektuaalsest uudishimust. Tegemist on noorema generatsiooni ühe isikupärasema pianistiga, kes on andnud soolokontserte paljudes maailma mainekates kontserdisaalides ning esinenud koos nimekate orkestrite ja dirigentidega. Ta on võitnud kõik olulisemad auhinnad oma kodumaal, sealhulgas neljal korral Islandi aasta muusiku tiitli.

2012. aastal, vaid 28-aastasena pani ta aluse Reykjavíkis iga-aastaseks traditsiooniks saanud kammermuusikafestivalile, mis pälvis kohe Islandi aasta muusikasündmuse auhinna ja eripreemia innovatiivsuse eest. 2016. aastast on ta ka Rootsis toimuva Vinterfesti kunstiline juht. Oma kolm esimest CDd andis Víkingur Ólafsson välja isikliku plaadimärgi Dirrindí nime all. Hiljuti sõlmis ta plaadistuslepingu firmaga Deutsche Grammophon ning 2017. aasta alguses ilmus selle koostöö tulemusena esimene plaat Philip Glassi klaverimuusikaga. Tulihingelise klassikalise muusika propageerijana on Víkingur Ólafsson juhtinud ka tele- ja raadiosaateid.


Seekord lõpetab ERSO hooaja traditsioonilise lõppkontserdi asemel hooajalõpu festivaliga, mis näitab sümfooniaorkestri haaret olla muusika ja muusikute koondajaks laiemalt, kui seda võimaldab tavapäraste reedeõhtuste kontsertide formaat. ERSO ja Kristjan Järvi festivali “Praktiline spirituaalsus” lähtepunktiks on igatsus tähenduse ja transtsendentaalsuse järele muusikas – muusika kui vahend religiooni, kosmilise vibratsiooni ja harmoonia tunnetamiseks. Samanimeline festival toimus 2017. aasta juunis Leipzigis, kus selle eestvedaja Kristjan Järvi põhipartneriks oli Leipzigi Raadio (MDR) sümfooniaorkester.

Kristjan Järvi on “21. sajandi artisti arhetüüp, laia haardega muusik, kes tegutseb ilma silmaklappide ja piirideta,” kirjutati Prantsuse klassikalisele muusikale ja tantsule pühendatud internetilehel ResMusica. Ta on pälvinud maailma klassikalise muusika lavadel tähelepanu kui “üks osavamaid ja innovatiivsemaid kavade koostajaid” (Reuters). Kureerides ja juhatades eri žanre ühendavaid kontserte, mida vürtsitavad isiklik lähenemine ja stiil, on tulemus alati eriline, Šoti ajalehes Herald Scotland on Kristjan Järvi kontserte nimetatud lausa “elu paremaks muutvateks”. Oma innovatiivsete ideede elluviimiseks on Kristjan Järvil väljundeid üle kogu maailma: ta on Leipzigi Raadio (MDR) sümfooniaorkestri ja Gstaadi festivali orkestri pea – dirigent, New Yorgis resideeriva klassikale, hip-hopile ja džässile pühendunud Absolute Ensemble’i asutajaliige ja dirigent ning Läänemeremaade noorteorkestri asutajaliige ja dirigent. Külalisdirigendina juhatab ta orkestreid üle maailma, tema käe all on mänginud nii Londoni SO, Prantsuse Rahvusorkester, Pariisi orkester, Berliini Filharmoonikud, Washingtonis tegutsev National Symphony Orchestra, Minnesota orkester, NHK sümfooniaorkester Jaapanis kui paljud teised. Kristjan Järvi on salvestanud muusikat enam kui 60 albumile alates Hollywoodi filmimuusikast ning erinevaid auhindu pälvinud salvestistest mainekatele plaadifirmadele Sony ja Chandos kuni omanimelise sarjani “Kristjan Järvi Sound Project” tunnustatud Prantsuse plaadifirmale Naïve Classique.

Piletid: 22 € / 16 €
OSTA PILET: PILETILEVI, PILETIMAAILM

Kontserdi korraldaja ERSO


EuroparkKOLM TUNDI TASUTA PARKIMIST ERSO kontserdi ajal Rävala Parkimismajas
1.
Sõida parklasse ja võta parkimispilet
2. 
Valideeri parkimispilet Estonia kontserdisaali piletikontrollis
3. Parklast väljudes sisesta Estonia kontserdisaalis valideeritud parkimispilet

Rävala Parkimismaja -> Estonia

Kui otsustad linna jääda kauemaks kui 3 tundi, siis õhtune ja öine (21.00–09.00) soodushind on 0.3 €/h.
Täpsem parkimisinfo: 614 7788


Kontserdisarja KLAVERIKONTSERT esitleb Liviko

Esmakordselt on ERSO kontserdisarjade hulgas eriline maiuspala kõigile klaverimuusika austajatele. Nižni Novgorodist end maailma mainekaimatele kontserdilavadele mänginud Deniss Kožuhhini arvukate auhindade hulgas on ka kuninganna Elisabethi konkursi peapreemia, tema lavapartneriteks aga maailma tipporkestrid ja -dirigendid. Tallinnas soleerib ta Prokofjevi III klaverikontserdis.

Noor Eesti pianist Auli Lonks mängis end Eesti publikule tuntuks telekonkursi “Klassikatähed” esimese hooaja saadetes, äsja võitis ta peapreemia Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia sümfooniaorkestri instrumentaalsolistide konkursil. Koos ERSO ja EMTA sümfooniaorkestriga esitab ta Raveli G-duur klaverikontserdi.

Harkivis sündinud ja praegu New Yorgis elava Anna Šelesti puhul tõsteti New York Times’is esile tema mängu “tulist tundlikkust ja sooja kõla” ning kiideti tema suurepärast partnerlust orkestriga, Tallinnas esitab ta koos ERSO ja Neeme Järviga Rubinsteini III klaverikontserdi.

Ameeriklase John Adamsi intrigeerivat pealkirja “Century Rolls” kandev klaverikontsert hõlmab helilooja sõnul kogu möödunud sajandi klaverimuusikat, olles inspireeritud eelkõige 20. sajandi algul populaarse pianoola ehk isemängiva klaveri helidest. Teose solist, islandlane Víkingur Ólafsson on noorema generatsiooni üks isikupärasemaid pianiste, kelles on ühendatud haruldane kombinatsioon kirglikust musikaalsusest, plahvatuslikust virtuoossusest ja intellektuaalsest uudishimust.

R, 20.10.2017 – ŠOSTAKOVITŠ JA PROKOFJEV, dirgent NIKOLAI ALEKSEJEV
R, 27.04.2018 – DVOŘÁK JA RAVEL, dirigent PAUL MÄGI
R, 11.05.2018 – BEETHOVEN JA RUBINSTEIN, dirigent NEEME JÄRVI
R, 18.05.2018 – CENTURY ROLLS. Festival Practical Spirituality, dirigent KRISTJAN JÄRVI

“Klaverikontserdi” sarjapiletid: 55.- / 40.- (müügil kuni 18.10.2017)


Hooajalõpu festival PRACTICAL SPIRITUALITY

“Practical Spirituality“ on ERSO hooajalõpu festival, mis näitab sümfooniaorkestri haaret olla muusika ja muusikute koondajaks laiemalt, kui seda võimaldab tavapäraste reedeõhtuste kontsertide formaat. ERSO ja Kristjan Järvi festivali lähtepunktiks on igatsus tähenduse ja transtsendentaalsuse järele muusikas – muusika kui vahend religiooni, kosmilise vibratsiooni ja harmoonia tunnetamiseks. Samanimeline festival toimus 2017. aasta juunis Leipzigis, kus selle eestvedaja Kristjan Järvi põhipartneriks oli Leipzigi MDR-i sümfooniaorkester. Karismaatiline Kristjan Järvi, põnev repertuaarivalik ning esmakordselt Eestisse jõudvad solistid – Islandi pianist Víkingur Ólafsson ning Saksa helilooja, produtsent, arranžeerija ja elektronmuusik Sven Helbig – on festivali värske hingamise ja energeetilise laengu garantiiks.

R, 18.05.2018 – CENTURY ROLLS, dirigent KRISTJAN JÄRVI
P, 20.05.2018 – FROM ICE TO EST, ERSO kammerkoosseisud ja pianist Víkingur Ólafsson
T, 22.05.2018 – I EAT THE SUN AND DRINK THE RAIN, Voces Musicales, dirigent KRISTJAN JÄRVI
N, 24.05.2018 – RING, dirigent KRISTJAN JÄRVI

Festivali pass: 55.- / 40.- (müügil kuni 1.05.2018)
OSTA FESTIVALI PASS

Festivali passi ostmiseks tuleb kõigepeal osta vautšer, mille peal oleva koodiga saab lunastada festivali nelja kontserdi piletid.