Aktuaalne

„Elagu Eesti!” – ovatsioonid, inspiratsioon

10.11.2013, Eesti kultuuri suurpäev New Yorgis. Lincoln Center' Avery Fisher Hallis annavad kontserdi ERSO, EFK ja dirigent Neeme Järvi, kontserdi esimeses pooles kõlavad Veljo Tormise ja Arvo Pärdi teosed.

Annika Kuuda, Sirp

15. november 2013

Peab ütlema, et Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri 10. novembril New Yorgi Lincoln Centeri Avery Fisher Hallis antud kontsert maestro Neeme Järvi käe all ei jätnud uudistama tulnud ameeriklasi ei ükskõikseks ega külmaks. Vastupidi – esinemine, millega EFK alustas ligi kaks nädalat kestvat USA turneed, küttis 2700-kohalise saali täis tänulike emotsioonidega, milleks andis alust väga hoolikalt just USA publikut silmas pidades valitud kava: Veljo Tormise avamäng nr 2, Arvo Pärdi „In principio” ja „Da pacem Domine”, Mozarti „Ave verum corpus” ja Jean Sibeliuse V sümfoonia. Vaheldusrikkad, emotsionaalselt ja dünaamiliselt väga varjundirohked tämbrid ja kooslaul-mäng olid need, mis inspireerisid juba Tormise avataktidest alates ka muusikuid endid. Olgugi et EFK on samas paigas üles astunud ka varem, 1990ndatel Tõnu Kaljuste käe all, leidsid ka koori kogenumad hääled, et tegemist oli Eesti muusikaloo seisukohalt vägagi märgilise kontserdiga, mille peategelasteks eranditult kõik Eesti omad muusikud.

AFHs toimunu pani rahva maestrole kiitust hüüdma ja püstijalu aplodeerima. Eestlaste vaimsusest sel novembri pühapäeval rääkisid ka värvikalt näiteks eaka väliseestlasest vanadaami üle saali korduvad hüüded kontserdi lõppedes: „Elagu Eesti, elagu Eesti, elagu Eesti!” Tuleb tunnistada, et kontsert läks korda ja oli taas hea meel olla eestlane!