Kontserdid

ALPISÜMFOONIA

Paavo Järvi (© Yong Bin).

16. august 2019 kell 20 — Noblessneri valukoda

Jean Sibelius
Sümfooniline poeem “Tapiola”

Lepo Sumera
Tšellokontsert

Richard Strauss
“Alpisümfoonia”

THEODOR SINK tšello
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester

Dirigent PAAVO JÄRVI


Äsja renoveeritud Noblessneri valukoda on oma avarusega ideaalne paik Richard Straussi erakordselt suurele orkestrikoosseisule kirjutatud “Alpisümfoonia” esitamiseks ja nautimiseks. See muusikaloo üks hiiglastest viib kuulajad imelisele jalutuskäigule Alpidesse, alates maalilise koidiku ja lõppedes värvika päikeseloojanguga. On põnev lisada, et just Straussi “Alpisümfoonia” oli teos, mis salvestati aastal 1981 maailma esimesele CD-le. Selle ajaloolise plaadi esituskoosseis oli sündmuse vääriline – Berliini Filharmoonikud ja nende legendaarne peadirigent Herbert von Karajan.

Theodor Sink (© Mait Jüriado).

Kontserdi esimeses pooles kõlab Jean Sibeliuse sümfooniline poeem, New Yorgi sümfooniaühingu tellimusel komponeeritud “Tapiola” ja Lepo Sumera viimaste teoste hulka kuuluv võimas tšellokontsert. Tšellokontserdi esiettekannet 20 aastat tagasi Hollandis juhatas samuti Paavo Järvi, kes on nimetanud Sumerat  üheks oma lemmikheliloojatest ning on ERSOga salvestanud ka Sumera autoriplaadi. Kui esiettekandel ja plaadistusel esitas soolopartii tšellist David Geringas, siis nüüd kõlab see ERSO tšellorühma kontsertmeister Theodor Sinki esituses. Mitmekülgse ja karismaatilise interpreedina on Theodor Sink kiirelt kerkinud Eesti muusikaelus silmapaistvale kohale. 2017. aastal pälvis ta Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia särava hooaja eest solisti ja orkestrandina.

Muusikute muusik – just sellist kuulsust omab Paavo Järvi maailma muusikaringkondades. Tema interpretatsioonidest rääkides tuuakse sageli esile erilist võimet tuua orkestrites välja täiesti uudsed ja senikuulmata kvaliteedid. Praeguseks juba 15 hooaega Saksamaal Bremeni Deutsche Kammerphilharmonie ja neli hooaega Jaapani NHK sümfooniaorkestri peadirigendina tegutsenud Paavo Järvist saab eelolevast sügisest ka Zürichi Tonhalle-orkestri peadirigent. Lisaks seob teda tihe koostöö juba mitmendat hooaega rahvusvahelistel turneedel käiva Eesti Festivaliorkestriga, samuti oma endiste orkestrite Orchestre de Paris’, Frankfurdi Raadio sümfooniaorkestri ja Cincinnati sümfooniaorkestriga. Koos ERSOga on välja antud arvukalt plaate ning Sibeliuse kantaatide salvestise eest toodi Eestisse ka esimene Grammy-auhind.

Noblessneri valukojas avatakse 19. oktoobril uus kogupere elamuskeskus PROTO avastustehas. Endise salajase allveelaevade tehase kompleksi hoones valmiv elamuskeskus toob külastajateni kümned innovaatilistel tehnoloogiatel töötavad atraktsioonid ja Jules Verne’i ajastu suurte leiutiste põneva atmosfääri.

Täispilet 40 €, sooduspilet 30 €, VIP-pilet 50 €
PILETILEVI   PILETIMAAILM
Sooduspilet kehtib pensionäridele, õpilastele ja tudengitele
VIP-pilet tagab parima istekoha kontserdil (1.-10. rida) ja tasuta kavalehe.
Kontserdi korraldaja ERSO