Kontserdid

Moodne sümfoonia

10. detsember 2005 kell 19 — Estonia kontserdisaal

10. detsember 2005 kell 19, Estonia kontserdisaal

Prokofjev – “Vene avamäng”
Rahmaninov – “Rapsoodia Paganini teemale”
Tüür – Sümfoonia nr 5 elektrikitarrile, bigbändile ja suurele orkestrile (esiettekanne Eestis)

François-Frédéric Guy (klaver, Prantsusmaa)
Riho Sibul (elektrikitarr)
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Estonian Dream Big Band
Dirigent OLARI ELTS

Uudne lähenemine sümfooniažanrile – sümfooniaorkestrile sekundeerivad bigbänd ja elektrikitarr. Kui siia loetellu lisada tänapäeva populaarseim raamatukangelane Harry Potter, kellega on võrreldud dirigent Olari Eltsi, siis peaks küll tulemuseks olema üks moodne sümfoonia.

Erkki-Sven Tüüri uusima, Viienda sümfoonia maailmaesiettekanne toimus 1. veebruaril 2005 Stuttgardis, esitajateks Stuttgardi SWR-sümfooniaorkester, SWR Big Band, kitarrist Martin Scales ning dirigent Olari Elts. Eesti esiettekandel teevad lisaks ERSO-le kaasa Estonian Dream Big Band ja kitarrist Riho Sibul.

"Aastakümneid teineteisest sõltumatult arenenud muusikasuunad on lääne kultuuriruumis pikkamööda moodustanud täiesti eraldiseisvad diskursused. Siiamaani on harvad juhused, kus ühest ringkonnast lähtub pisut põhjalikum huvi naabervaldkonna vastu. Veelgi haruldasem on loov ja tulemusrikas diskussioon. Kõikvõimalikud kontaktivõtud kipuvad päädima suhteliselt pealiskaudsete "krossõuverdustega" (crossover), mis enamasti maksavad lõivu varjatud või otsesele kiire populaarsuse tagaajamisele.

Teadvustasin kirjeldatud situatsiooni endale selgelt, kui nõustusin Stuttgarti Ringhäälingu poolt tehtud pakkumisega kirjutada ulatuslikum helitöö nende bigbändile ja sümfooniaorkestrile. Soovisin omalt poolt lisada kaks vaba improvisatsiooni rock-taustaga elektrikitarristilt.

Õnneks leidis soov mõistmist ja nii olid loodud eeldused "kolmepoolseteks läbirääkimisteks konstruktiivses õhkkonnas" – kohtuma peaksid dzässi, rocki ja kaasaegse sümfoonilise orkestrimuusika esindajad."

Erkki-Sven Tüür

Pärast hiljutisi üliedukaid debüütkontserte Cincinnati sümfooniaorkestri ees kirjutati Eltsi kohta: “Prillide ja poisiliku välimusega Elts meenutas paljuski Harry Potterit – kuni ta tõstis käed ja oma muusikaga võluma hakkas. /…/ Eltsil on eriline oskus tuua detaile välja tähendusrikaste, aga mitte kunagi edvistavate liigutuste abil.” (Janelle Gelfand. The Enquirer) “Eltsi debüüt CSO-ga oli parim, mida olen kuulnud pärast seda, kui 1999. aastal kummardas publiku ees orkestri samuti eestlasest muusikaline juht Paavo Järvi.” (Mary Ellyn Hutton. The Cincinnati Post)

Piletid: 150.- / 100.- (60.-)
Kontserdi korraldaja ERSO,
Estonian Dream Big Band

 
Pianist François-Frédéric Guy


Kitarrist Riho Sibul


Dirigent Olari Elts

Piletid: 150.- / 100.- (60.-)
Kontserdi korraldaja ERSO koostöös Estonian Dream Big Bandiga