Kontserdid

5. detsember 2002 kell 19 — Estonia kontserdisaal

Neljapäeval, 5. detsembril kell 19 Estonia kontserdisaalis

Kontrastid, plahvatused, ürgjõud – Magnus Lindbergi Klarnetikontserdi esiettekanne Eestis!

Teise kontserdiga seeriast “Põhjatäht” tähistatakse Soome Vabariigi 85. aastapäeva

Kavas:
Nielsen – Avamäng-rapsoodia ”Fantaasiareis Fääri saartele”
Lindberg – Klarnetikontsert (esiettekanne Eestis)
Sibelius – Sümfoonia nr. 6

Solist: KARI KRIIKKU (klarnet, Soome)
Dirigent: JOHN STORGÅRDS (Soome)

Nüüd on suurepärane võimalus ka Eestis kuulata Magnus Lindbergi paljukiidetud klarnetikontserti, mis on loorbereid lõiganud nii Helsingis, Stockholmis, Oslos kui ka Berliinis. Soleerib Euroopa üks silmapaistvamaid klarnetiste Kari Kriikku, kellele helilooja oma uue teose pühendas.

“Ma arvan, et tegemist on ühe parima, kui mitte isegi kõige parema klarnetimängijaga, keda ma õppisin tundma kui meeletu tehnikaga uue muusika mängijat. Paar aastat tagasi võlus ta mu Estonia kontserdisaalis aga täiesti ära oma Mozarti klarnetikontserdi interpretatsiooniga.”
Eesti esiklarnetist ja dirigent Toomas Vavilov Kari Kriikku kohta

Lindbergi Klarnetikontserdi maailmaesiettekanne kõlas 14. septembril Kari Kriikku soleerimisel Finlandia-talos (Soome Raadio Sümfooniaorkester, dirigent Jukka-Pekka Saraste)

“Kontrastid, plahvatused, ürgjõud.
Lindbergi Klarnetikontsert oli modernselt peen, elektriliselt energiline ja kirgas.
Lindberg on kontserdi üles ehitanud omapäraseks näidendiks, kus on kaheksa muusikalist tegelaskuju; tegelaste galeriist võib leida koomilise koperdaja, kiusaka kelmi, salapärase maskikandja, fanaatilise provokaatori, lärmaka intrigaani, vaimustava laulja – või kelle iganes. Karakterid loovad muusikalisele näidendile kiiresti vahetuvaid olukordi ja sündmusi, virtuooslik klarnetisolist Kari Kriikku oli tõeline kunstnik, hüpates ühest rollist teise ja üllatades orkestrit üha erilisemate reaktsioonide, žestide ja tekstuuridega. Lindbergi teos on meisterlik, lõbus ja põnevust pakkuv.”
Hannu-Ilari Lampila (Helsingin Sanomat, 16. september 2002)

“Lindberg on tõepoolest suurepärane helilooja, tema muusika paneb orkestri päikese kombel särama. Ja tema klarnetikontserdi esitas loomulikult Kari Kriikku. See oli verdtarretav, hämmastav näide interpreedi virtuoossest andest, tundub, et mitte midagi siin maa ja taeva vahel ei ole talle võimatu või vähemalt raske. Võiks isegi öelda, et järgmise klarnetikontserdi loomine esitab tehnilise väljakutse heliloojale – kuidas kirjutada Kriikkule piisavalt väljakutsuv sooloteos?
Lindberg on tõstnud lati imetlusväärselt kõrgele. Kõlaefektid ja pöörane tembutamine instrumendi hääleulatuse proovile panemiseks hoiavad kindlasti ka kõige andekama mängija pulsi kõrgel.”
Mati Lehtonen (Turun Sanomat, 16. september 2002).

Kontserti toetavad:
Soome Suursaatkond
Soome Instituut
Hotell Viru

Piletid: 120.- ja 80.- (sooduspilet –50%)

Piletid: 120.- ja 80.- (sooduspilet –50%)