Kontserdid

TIŠTŠENKO “DANTE-SÜMFOONIA”

16. aprill 2010 kell 19 — Tallinn, Estonia kontserdisaal

R, 16. aprill 2010 kell 19 – Tallinn, Estonia kontserdisaal

Schubert/Webern – “Saksa tantsud”
Berg – “Seitse varajast laulu”
Tištšenko – "Dante-sümfoonia" nr 5 “Paradiis” koreograafilis-sümfoonilisest tsükliaadist “Beatrice” (esiettekanne Eestis)

CLAUDIA BARAINSKY (sopran, Saksamaa)
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent NIKOLAI ALEKSEJEV

“Muusika on seda väärt, et pühendada talle kogu oma elu,“ on öelnud 2009. aastal 70. juubelit tähistanud Boriss Tištšenko. Juba praegu XXI sajandi klassikuks nimetatud Tištšenko on silmapaistvaim kaasaegne vene helilooja ja suurim sümfonist selle sõna traditsioonilises tähenduses. Dmitri Šostakovitši omaaegse lemmikõpilase, praeguse Peterburi konservatooriumi kompositsiooniprofessori loomingunimistus on 15 sümfooniat, arvukalt instrumentaalkontserte, teatri- ja kammermuusikat.

Dante “Jumaliku komöödia” põhjal loodud koreograafilis-sümfooniline tsükliaadl “Beatrice” koosneb viiest iseseisvast sümfooniast ning selle loomine võttis aega üheksa aastat. Nikolai Aleksejevi käe all on Boriss Tištšenko teoseid esitatud korduvalt, ta on juhatanud kolme "Dante-sümfoonia" esiettekannet. Nikolai Aleksejev on öelnud, et üks põhjus, miks ta Tištšenko muusikat geniaalseks peab, on see, et ta kirjutab teosed omaenda käega, mitte arvutiga, ning tema partituure on lausa nauding käes hoida. "Ma armastan väga Tištšenko muusikat ja soovin kogu südamest, et isegi kui eesti publik seda samavõrd armastama ei hakka, siis ta saaks veidigi aimu, millest see jutustab."

Claudia Barainsky on muljetavaldavalt ulatusliku ooperi- ja kontsertrepertuaariga sopran, kelle virtuoosset vokaaltehnikat ja hääle kaunist tämbrit on palju kiidetud. Aasta tagasi koos Nikolai Aleksejevi ja Peterburi Filharmoonia sümfooniaorkestriga Peterburis esitatud Bergi “Seitse varajast laulu” said publikult ja kriitikuilt sooja vastuvõtu. Nüüd on neid XX sajandi vokaalmuusika keerukamate teoste hulka kuuluvaid laule võimalik tema esituses kuulda ka Eestis.

Kuula ka raadiosaadet "Eetris on ERSO", kus kultuuriajakirjanik Riina Luik tutvustab Boriss Tištšenko.

Loe Postimehes (14.04.10) avaldatud intervjuud Boriss Tištšenkoga, milles selgub, et praeguse aja suurim vene sümfonist on ühe aasta oma elust elanud ka Tallinnas.,

Piletid: 180.-, 120.- (70.-)
Kontserdi korraldaja ERSO


Claudia Barainsky


Nikolai Aleksejev

Piletid: 180.- / 120.- (70.-)
Kontserdi korraldaja ERSO