Kontserdid

24. jaanuar 2003 kell 19 — Estonia kontserdisaal

Reedel, 24. jaanuaril kell 19 Estonia kontserdisaalis

Balleti-Kratt kontserdisaalis:
Eduard Tubina ballett “Kratt” (esmakordne kontsertettekanne)

Dirigent: ARVO VOLMER
Kaastegev Eesti Filharmoonia Kammerkoori naiskoor

ERSO ja Arvo Volmeri kontserdiga tähistatakse 60 aasta möödumist eesti esimese balleti – Eduard Tubina (1905–1982) “Kratt“ – esietendusest (esmalavastus 31. märtsil 1943 “Vanemuise” teatris; lavastaja Ida Urbel, dirigent Eduard Tubin). Nende aastate jooksul on “Kratt“ Eesti lavalaudadel tegutsenud kuues erinevas lavastuses, lisaks ka Rootsis.

Pärast kontserte salvestatakse balleti “Kratt“ muusika firmale Alba Records. Sellest saab teose maailma esmasalvestus (korduvalt on plaadistatud “Süiti balletist “Kratt“). Peagi kulmineerub ka ERSO ja Arvo Volmeri aastatepikkune Tubin sümfooniate salvestamine firmale Alba Records – viiest CDst koosnevst kogust on peagi ilmumas viimane.

Arvo Volmer oli ERSO peadirigent 1993–2001, praegu tegutseb ta Oulu Linnaorkestri peadirigendi ja kunstilise juhina ning gastroleerib nii Euroopas kui väljaspool seda (möödunud aastal debüteeris ta Austraalias Adelaide’i ja Tasmaania sümfooniaorkestrite ning West Australian Symphony Orchestra’ ees). Lisaks on ta aktiivselt tegev muusikateatrite juures, juhatades sageli oopereid Oulu Ooperiteatris, Malmö Muusikateatris ja Rahvusooperis Estonia, eeloleval sügisel aga “Jevgeni Onegini” etendusi Moskva Suures teatris.
Möödunud aastal pälvis Arvo Volmer Eesti Vabariigi kultuuripreemia.

Kes on kratt?
Eesti rahvamütoloogias on kratt tuntud kui inimkäte kaasabil valmistatud viirastuslik olend, kes on oma elujõu saanud vanakuradi enda kaasabil. Olles ühenduses kurjade jõududega, lendab kratt, tulejuga taga, pimedas taevas ja tassib oma peremehele varandust kokku. Kuid sellega on krati peremees kuradile maha müünud ka oma hinge.
Tubina balleti “Kratt“ moraal on: raha võim hukutab inimese ja see, kes on langenud oma isikliku kasuahnuse ohvriks, võib jääda ilma kõigest, ka oma elust.

“Tubina “Kratt“ on kõige väljapaistvam teos mitte ainult helilooja enda loomingus, vaid kuulub kahtlemata kõige säravamate pärlite hulka kogu XX sajandi sellealases muusikas.“ (Vardo Rumessen)

Piletid Tallinnas 100.- ja 70.- (sooduspilet –50%)

———————————–
Meeldiv võimalus kontserdijärgse õhtu veetmiseks!
Kontserdipileti ettenäitajale pakuvad 24. jaanuari õhtul
20% hinnasoodustust Restoran Karl Friedrich (Raekoja plats 5),
15% hinnasoodustust
Café Anglais (Raekoja plats 14),
Veinipööning (Viru 18 IV korrus),
Tallinna Eesti Maja restoran (Lauteri 1).

Piletid Tallinnas 100.- ja 70.- (sooduspilet –50%)