Kontserdid

ERSO TV: ELTS JA BEETHOVENI SEITSMES

Olari Elts. Foto Marco Borggreve.

Olari Elts. Foto Marco Borggreve.

16. aprill 2021 kell 19 — Estonia kontserdisaal

Sarja “Revolutsioon #Beethoven” IV kontsert

Anton Reicha
Avamäng D-duur     ~10’ 

York Bowen
Kontsert metsasarvele ja keelpilliorkestrile, op. 150     ~16’ 

Ludwig van Beethoven
Sümfoonia nr 7 A-duur, op. 92     ~38’ 

KREETE PERANDI metsasarv
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent OLARI ELTS 


ERSO peadirigent ja kunstiline juht Olari Elts on kontserdi solistiks kutsunud metsasarvemängija Kreete Perandi, 2018. aasta Eesti interpreetide konkursil (puhkpillidele) vaskpillide grand prix‘ võitnud noore interpreedi. Lisaks peapreemiale pälvis Perandi terve rea eriauhindu, sh ERSO preemia, mis selgus, nagu ikka, orkestrantide hääletamise tulemusena ning andis võitjale võimaluse tulla Eesti esindusorkestri ette soleerima. Muusikakriitik Kai Taal nimetas Kreete Perandit toonase konkursi suurimaks üllatajaks: “Perandi näitas suurepärast tehnilist taset ja haaravat musitseerimist kõigis voorudes ning finaalis tema esitatud Richard Straussi 19-aastaselt kirjutatud metsasarvekontsert vaimustas ja lummas peale minu ilmselt paljusid.” Lõuna-Eestist pärit Kreete Perandi on pärast muusikaõpinguid Eestis olnud juba kümme aastat tihedalt seotud Saksamaaga. Ta õppis algul Frankfurdi muusika- ja etenduskunstide kõrgkoolis, seejärel Müncheni muusika- ja teatriakadeemias. Koos ERSO ja Olari Eltsiga toob ta ettekandele Eestis seni pigem vähetuntud Briti 20. sajandi I poole helilooja York Boweni särtsaka ja virtuoosse metsasarvekontserdi.

Taas kõlab Ludwig van Beethoveni 250. sünniaastapäevale pühendatud hooajal muusikamaailma suurmeistri looming kõrvuti ühe tema eakaaslase, Prahas sündinud Anton Reicha või tšehhipäraselt Antonín Rejcha teostega. Reicha ja Beethoveni teed ristusid teismeeas, kui mõlemad töötasid Bonni õukonnakapellis, kus Reicha mängis viiulit ja flööti, Beethoven viiulit ja orelit. Nende mõlema õpetaja oli Christian Gottlob Neefe ning on teada, et just Reicha äratas Beethovenis tõsise huvi puhkpillide ning nende üha täienevate mänguvõimaluste vastu. Reicha D-duur avamäng on aga teadaolevalt esimene 5/8 taktimõõdus kirjutatud orkestriteos.

Kontserdi peateoseks on Beethoveni seitsmes sümfoonia, “üks mu vaese ande õnnelikeim produkt,” nagu helilooja ise on seda tagasihoidlikult hinnanud. Sageli tantsu apoteoosiks nimetatud sümfoonia – täis rütmienergiat, marsilikkust ja tantsurõõmu – väljendab suurepäraselt Viinis tollal valitsenud meeleolusid.


Kontserdiga avaldame tänu õdedele ja hooldustöötajatele, kes võitlevad pandeemia ajal meie elude eest ning teeme paiOlari Eltsi vestluspartneriks sel õhtul on Kultuuripartnerluse SA asutaja ning kodanikualgatuse PAI üks algatajatest ja eestvedajatest Meelis Kubits.

 


Korraldajal on õigus teha muudatusi vastavalt olukorrale.

Valitsuse kehtestatud piirangute tõttu ei toimu praegu kavandatud kontserdid publikuga. Küll aga ei jää Estonia kontserdisaal tühjaks – ERSO teeb proove ning kontserte saavad muusikasõbrad nautida ERSO TV ja Klassikaraadio vahendusel.

Täpsema info piletite ümbervahetamise ja tagastamise kohta leiate siit: www.erso.ee/piletid


KONTSERDISARI “REVOLUTSIOON #BEETHOVEN”
sarja esitleb Nautimus

I: BEETHOVEN JA REICHA, 11.12.2020
ERSO kammerkoosseisud

II: LEONORE, 17.12.2020
FLURINA STUCKI sopran, JUHAN TRALLA tenor, Eesti Rahvusmeeskoor, ERSO, dirigent OLARI ELTS

III: BEETHOVENI VIIES, 26.03.2021
ALBAN GERHARDT tšello, ERSO, dirigent OLARI ELTS

IV: ELTS JA BEETHOVENI SEITSMES, 16.04.2021
KREETE PERANDI metsasarv, ERSO, dirigent OLARI ELTS

Sarjapiletid (neli kontserti): 74 € / 59 €* (üksikpiletitena ostes 100 € / 72 €*).
* Soodushinnaga pilet kehtib õpilastele, tudengitele ja pensionäridele soodustust tõendava dokumendi esitamisel.