Kontserdid

CHOPIN JA OHLSSON

Olari Elts (© Marco Borggreve).

6. detsember 2019 kell 18 — Estonia kontserdisaal (eelkontsert ja vestlusring)
6. detsember 2019 kell 19 — Estonia kontserdisaal

Sarja “Klaverikontsert” I kontsert

Władysław Szpilman
“Väike avamäng”   7′

Frédéric Chopin
Klaverikontsert nr 1   40′

Thea Musgrave
“Loitsija laul” (“Song of the Enchanter”). Hommage Sibeliusele   5′

Jean Sibelius
Sümfoonia nr 1   40′

GARRICK OHLSSON klaver
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent OLARI ELTS 


Garrick Ohlsson (© Dario Acosta). “Ei mingit näitlemist, vehklemist ega välist efektitsemist, lihtsalt uskumatu tehnika koos žilett-terava täpsusega, mille tulemusena loodud heli on külluslik ja särav.“ (Seattle Times, 13.01.2016).

Esmakordselt esineb Eestis Ameerika pianist Garrick Ohlsson, arvukate rahvusvaheliste konkursside võitja, kelle lennukas karjäär sai alguse kuldmedali võitmisega 1970. aasta rahvusvahelisel Chopini konkursil Varssavis. Maailma kontserdilavadel väga oodatud artistile on see juba kolmas esinemine koos ERSOga – inspireeriv esmatutvus tehti 2018. aasta Ameerika turneel Floridas ja Michiganis Neeme Järvi juhatusel. Ohlssoni repertuaaris on üle 80 klaverikontserdi alates Haydni ja Mozarti loomingust kuni 21. sajandi heliloominguni, sh paljud kirjutatud tema enda tellimusel. 2010. aastal, mil möödus 200 aastat Chopini sünnist, osales ta Poola, Prantsuse, Briti ja Hiina televisioonide ühiselt loodud dokumentaalfilmis “Chopini kunst“.

Dirigendipuldis on ERSO peakülalisdirigent, suurema osa hooajast nimekaid välisorkestreid juhatav Olari Elts, kelle kirg panna kokku ja juhatada väga omanäolisi ja põnevaid kontserdikavasid on toonud talle rohkelt rahvusvahelist tunnustust. Seekord on lähtepunktideks Chopini ja Sibeliuse muusika. Elts nimetab Sibeliuse esimest, helilooja kõige suuremale orkestrikoosseisule kirjutatud sümfooniat tema kõige romantilisemaks teoseks selles žanris: “Selles on lõuend ja pintsel suuremad kui hilisemates, see on sümfoonia, kus varjud ei ole pikad, kus öö on öö ja päev on päev, kus pimedus on pilkane ja päev saabub ootamatult ning pimestab oma heleduses. Siin on tunda Beethoveni ja Bruckneri mõjud ning muidugi see alati väljatoodud kohatine tšaikovskilikkus.“

Kummagi kontserdipoole avab põhiteosega haakuv miniatuur. Władysław Szpilman on Varssavis elanud uskumatu saatusega juudi pianist ja helilooja. Just tema esituses kõlas 1939. aastal viimane pala – Chopini “Nokturn“ cis-moll – enne Poola Raadio sulgemist ja sama Chopini palaga, taas Szpilmani esituses, alustas Poola Raadio pärast sõja lõppemist taas tööd. Szpilmani üha populaarsust koguv orkestrimuusika, sh “Väike avamäng“ on samaaegselt neoklassitsistik  ja ekspressionistlik. Roman Polanski 2002. aastal valminud ning rohkelt auhindu võitnud film “Pianist“ toob Szpilmani elutee ka vaatajate ette. Thea Musgrave on aga USAs elav šoti helilooja, kelle “Kalevala“ episoodidel põhinev “Song of the Enchanter“ on kirjutatud 1990. aastal Sibeliuse 125. sünniaastapäeva puhul ning toob dirigent Olari Eltsi sõnul esile Sibeliuse muusika impressionistlikuma poole.


Eelkontserdil kell 18 vestlevad dirigent Olari Elts ja SA ERSO juhatuse liige Kristjan Hallik.
“Klaverikontserdi” sarja avakontserdile vääriliselt kõlab sel nädalal lisaks põhikontserdile klaverimuusika ka eelkontserdil. Publiku ette astuvad legendaarne pianist ja klaveriõpetaja, sel aastal 95. sünnipäeva tähistanud Erna Saar, kellel on olnud väga oluline koht Olari Eltsi muusikuteel, ning möödunud nädalal IX Eesti pianistide konkursil esikoha võitnud Tähe-Lee Liiv. Erna Saare esituses kõlab Jean Sibeliuse “Romanss” Des-duur op. 24 ning Tähe-Lee Liivi esituses Frédéric Chopini “Nokturn” op. posth., mis juhatab nii temaatiliselt kui muusikaliselt sisse kontserdi esimese poole.

Piletid: 25 € / 18 €*     PILETILEVI     PILETIMAAILM
Korraldajal on õigus teha kavas muudatusi.


Kontserdisari “Klaverikontsert”

I: CHOPIN JA OHLSSON, 6.12.2019
GARRICK OHLSSON klaver, ERSO, dirigent OLARI ELTS

II: LISZT JA BERLIOZ, 10.01.2020
KRISTI KAPTEN klaver, ERSO, dirigent JUN MÄRKL

III: BOTSTEIN JA DVOŘÁK, 28.02.2020
ERSO, dirigent LEON BOTSTEIN

IV: JÄRVI JA SUMERA, 8.05.2020
ANNA ŠELEST klaver, ERSO, dirigent NEEME JÄRVI


Sarjapilet (neli kontserti): 74 € / 59 €* (üksikpiletitena ostes 100 € / 72 €)
OSTA SARJAPILET

* Soodushinnaga pilet kehtib õpilastele, tudengitele ja pensionäridele soodustust tõendava dokumendi esitamisel.