Kontserdid

DAAM TŠELLOGA

16. november 2012 kell 19 — Estonia kontserdisaal

Sarja MEISTRIKLASS I kontsert

Alfred Schnittke. Tšellokontsert nr 1
Ludwig van Beethoven. Sümfoonia nr 3 Es-duur “Heroiline”, op 55

NATALIA GUTMAN (tšello)
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent ANDRES MUSTONEN


 

Andres Mustonen. Foto Maxim Reider

Andres Mustonen. Foto Maxim Reider

“Natalia Gutman on väga tugev isiksus, väga suurte nõudmistega. Meie omavaheline side on midagi müstilist, täiesti erilist — see on just kui üks hingamine,” rääkis Andres Mustonen, kes on koos maailma tipptšellistide hulka kuuluva Natalia Gutmaniga maailma kontserdilavadel esinenud üle 30 aastat. Andres Mustonen mainis, et Schnittke I tšellokontsert, mida nad Natalia Gutmaniga on esitanud koos paljude eri orkestritega, on talle üks kõige-kõige lähedasemaid instrumentaalkontserte üldse. “See puudutab väga sügavalt. Just süvenemine ja sügavus iseloomustavad ka Natalia Gutmanit. Me oleme sageli esitanud ka Šostakovitši I ja II ning Dvořáki tšellokontserti. Muide, oleme temaga mänginud ka tantsumuusikat, isegi Joplinit ja Piazzollat. See ei ole küll eriti tema ala, kuid see oli tõeliselt tore kogemus.” Kohe pärast Tallinna kontserti sõidavad Natalia Gutman ja Andres Mustonen Moskvasse, et esitada Dvořáki tšellokontsert.

Mstislav Rostropovitši juhendamisel Moskva konservatooriumi lõpetanud, Kaasanist pärit Natalia Gutmani rahvusvahelisele karjäärile pani aluse 1967. aastal võidetud I koht ARD-konkursil Münchenis. 25. eluaastaks oli ta tulnud viie rahvusvahelise konkursi võitjaks või laureaadiks ning algasid esinemised maailma tipporkestrite ees ning koostöö parimate dirigentidega, sh Wolfgang Sawallischi, Riccardo Muti, Claudio Abbado, Bernard Haitinki, Jevgeni Svetlanovi, Juri Temirkanovi, Sergiu Celibidache, Kurt Masuri ja paljude teistega. 1969. aastal alustas ta esinemisi oma abikaasa, varalahkunud viiuldaja Oleg Kaganiga. Paar aastat hiljem sai alguse ka tema koostöö ERSOga, kui ta soleeris Tallinnas koos Oleg Kaganiga nende läbilöögiteoseks kujunenud Brahmsi Topeltkontserdis Nikolai Rabinovitši juhatusel. 1970ndate alguses kohtus ta esmakordselt ka Andres Mustoneniga ning sai alguse nende tänaseni kestev viljakas koostöö.

Maailma muusikaklassika kõrval on Gutmani repertuaaris alati olnud tähtsal kohal kaasaegne muusika. Nii on tema esituses esmakordselt kõlanud mitmed Schnittke, Pärdi, Gubaidulina, Denissovi jt heliloojate teosed. Lisaks I tšellokontserdile on Schnittke pühendanud Gutmanile ka oma I tšellosonaadi.

Piletid: 20 € / sooduspilet (üli)õpilastele ja pensionäridele 15 €.
Kontserdi korraldaja ERSO.


ERSO toob hooajal 2012/2013 kuulajateni kuus atraktiivset kontserdisarja: PARIISI SÜMFOONIAD, FESTIVO, KLASSIKUD, MEISTRIKLASS, 1001 ÖÖD ja MAESTRO.

Antud kontsert kuulub kontserdisarja MEISTRIKLASS, milles on kokku 4 kontsert:

   
 
 • 16.11.2012 DAAM TŠELLOGA
 • 8.02.2013 MAHLERI KUUES
 • 8.03.2013 8. MÄRTS
 • 22.03.2013 HOMMAGE À BERNSTEIN
 • Kui ostate pileti kõikidele nimetatud kontsertidele, võidate 40% üksikpiletite hinnast.
  Sarjapiletina ostes on ühe kontserdi hind 12 € / sooduspilet (üli)õpilastele ja pensionäridele 9 €.
  Sarja MEISTRIKLASS 4 kontserti: 48 € / sooduspilet (üli)õpilastele ja pensionäridele 36 €. Müügil kuni 16.11.2012.