Kontserdid

ELTS ja BRAHMS

Olari Elts (© Katrin Viil).

22. veebruar 2019 kell 18 — Estonia kontserdisaal (eelkontsert ja vestlusring)
22. veebruar 2019 kell 19 — Estonia kontserdisaal

Sarja “Tulevikumuusika” III kontsert

Tõnu Kõrvits
“Hüljatud tuletornide ajalugu” (esiettekanne)

Johannes Brahms
Viiulikontsert D-duur
Serenaad nr 1 D-duur

ANTJE WEITHAAS viiul
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent OLARI ELTS


Ettekandele tuleb üks Brahmsi tuntuimad ja armastatuimaid teosed, viiulikontsert D-duur koos helilooja ühe paremini hoitud saladuse, kontserdilavadel üsna harva kõlava esimese serenaadiga. Olari Eltsi sõnul on viimase näol tegemist Brahmsi kõige intiimsema ja kammerlikuma orkestriteosega. Kuulsa Saksa romantiku muusika juhatab sisse Eesti romantikuks tituleeritud Tõnu Kõrvitsa uudisteos”Hüljatud tuletornide ajalugu”, millest helilooja räägib lähemalt kontserdile eelnevas vestlusringis.

Teose saamislugu on seotud, nagu mitmetel teistelgi Tõnu Kõrvitsa teostel, ühe müstiliste võimetega naise Dolorese kodust pärinevate põnevate leidudega. Helilooja on selgitanud: “Kohas, kus on minu maamaja, asub küla servas üks mahajäetud maja. Majal on küll omanik, aga see seisab ja laguneb juba peaaegu 40 aastat. Kunagi aga elas seal Dolores. Ma olen tema kohta  imelikke lugusid külaelanikelt kuulnud – ta olevat “rääkinud” lindudega ja ta teadis palju taimedest ning kui oli mõni mure tervisega, siis oskas ta hea taimesegu kokku panna. Dolores oskas ka pilli mängida – vana, täiesti lagunenud harmoonium on seal siiamaani alles. Ma olen salaja selles majas kolanud. Leidsin sealt kolihunniku alt mitmeid raamatuid ja  noote, aga ka Dolorese käsitsi kirjutatud lauluraamatu. See oli üllatavalt ilusa ja selge käekirjaga kirja pandud ja seal oli palju rahvalikke viise, aga ka vanu põhja-eesti rahvalaule. Olen neid meloodiaid oma loomingus palju kordi kasutanud.

Nootide vahel oli ka üks joonistusvihik pealkirjaga “Hüljatud tuletornide ajalugu”, milles oli seitse pliiatsijoonistust erinevatest tuletornidest. Mõned neist asuvad Eestis, mõned mitte. Kõige viimasel lehel oli kujutatud asustamata Howlandi saarel asuvat lendur Amelia Earharti mälestuseks püstitatud pooleldi lagunenud väikest majakat. (Kust võis Dolores teada selle majaka olemasolust…?) Pliiatsiga oli sinna juurde kirjutatud havaikeelne sõna Aloha. Aloha‘l on palju tähendusi: armastus, rahu, kaastunne, halastus ja seda kasutatakse ka lihtsa tervitusena.”

Antje Weithaas (© Giorgia Bertazzi).

Brahmsi viiulikontserdi solistiks on sakslanna Antje Weithaas, keda Saksa muusikaajakirjas FonoForum on nimetatud üheks meie aja väljapaistvaimaks viiuldajaks. Kõigi oluliste Saksa orkestrite kõrval on Antje Weithaas esinenud solistina Los Angelese filharmoonikute, San Francisco sümfooniaorkestri, kahe maineka Londoni orkestri, Filharmooniaorkestri ja BBC sümfooniaorkestri, samuti paljude teiste ees. Nii orestrite kui mitmete kammerkoosseisudega arvukalt plaate salvestanud Weithaas on Berliini Hanns Eisleri muusikakõrgkooli viiuliprofessor. Olari Eltsiga on nad varem mitmel korral koostööd teinud. “Ta on suurepärase tehnikaga fantastiline viiuldaja. Puhas rõõm on teda Eesti publikule tutvustada,” kommenteerib hiljuti BBC sümfooniaorkestri ees debüteerinud Olari Elts, kes hooajal 2018/19 dirigeerib Budapesti Festivaliorkestrit, Prantsuse Raadio, Birminghami, Tokyo Yomiour-Nipponi sümfooniaorkestrit, ees ootavad ka kontserdid Soomes ja Portugalis. Nii kodu- kui välismaistel lavadel säravate ja kaalukate ülesastumistega silma paistnud Elts pälvis Eesti Kultuurkapitali aastapreemia eesti heliloomingu edendamise eest 2017. aastal.

Eelkontsert kell 18
Helilooja Tõnu Kõrvitsa ja dirigent Olari Eltsiga vestleb Klassikaraadio toimetaja Johanna Mängel. ERSO trompetirühma kontsertmeistri Indrek Vau esituses kõlab Tõnu Kõrvitsa teos “In the Shadows”.
Sissepääs eelkontserdile kell 19 algava sümfooniakontserdi piletiga. Eelkontserdil istekohad vabal valikul.

Piletid: 23 € / 16 €     PILETILEVI, PILETIMAAILM
Kontsertide korraldaja ERSO


TULEVIKUMUUSIKA

I: EXTENDED IMAGINATION. Rahvusvaheline nüüdismuusika festival “Afekt”, 2. november 2018
Eva-Christina Schönweiß viiul, ERSO, dirigent BAS WIEGERS

II: PUHKPILLISOLISTIDE GALA. Vabariikliku puhkpillikonkursi grand prix finaal14. detsember 2018
ERSO, dirigent TOOMAS VAVILOV

III: ELTS JA BRAHMS22. veebruar 2019
Antje Weithaas viiul, ERSO, dirigent OLARI ELTS

IV: HELIDE METS. Maailma Muusika Päevad3. mai 2019
ERSO, dirigent OLARI ELTS

Kontserdisarja “Tulevikumuusika” esitleb Nelja Energia.
OSTA SARJAPILET (60 € / 45 €; sarjapileteid on müügil piiratud kogus)