Kontserdid

ERI KLAS 80. ERINÄDAL

7. juuni 2019 kell 18 — Estonia kontserdisaal (kontserdieelne vestlusring)
7. juuni 2019 kell 19 — Estonia kontserdisaal

Sarja “Maestro” IV kontsert

Richard Strauss
Helipoeem “Surm ja kirgastumine” (“Tod und Verklärung”)
“Neli viimast laulu” (“Vier letzte Lieder”)

Leif Segerstam
Sümfoonia nr 298 “Stretching thoughts towards…” (Eri Klas in memoriam)

Richard Strauss
Süit ooperist “Roosikavaler” (“Der Rosenkavalier”)

HELENA JUNTUNEN sopran
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent LEIF SEGERSTAM


Eri Klas aastal 1976.

Juuni alguses toimub Rahvusooper Estonia, ERSO, Eesti Kontserdi ja Tallinna Filharmoonia ühine “Erinädal”, millega tähistatakse maestro Eri Klasi (7.06.1939–26.02.2016) 80. sünniaastapäeva. ERSO kontserti on juhatama palutud Eri Klasi kauaaegne kolleeg ja sõber Leif Segerstam.

Leif Segerstam: “Eri Klas oli mu väga hea sõber, olime külg külje kõrval tegevad Sibeliuse Akadeemias, Stockholmi ooperiteatris ja filharmoonias, samuti seotud tänu töövälisele suhtlemisele, ühistele sõpradele ja pidudele.”

Kõrvuti Eri Klasi enda repertuaaris väga olulisel kohal olnud Richard Straussi loominguga tuleb ettekandele Leif Segerstami sümfoonia. Helilooja sõnul on teos esitamiseks orkestrile ilma dirigendita, teoses ei ole taktijooni ega lõplikult väljakirjutatud partiisid. “Kavandasin selle muusikaliseks mälestusmärgiks oma kallile sõbrale,” on öelnud Segerstam.

ERSO koostöö Soome dirigent Leif Segerstamiga sai alguse aastal 1989. Segerstam on Turu Filharmoonia sümfooniaorkestri peadirigent, külalisdirigendina teeb ta regulaarset koostööd sümfooniaorkestritega üle kogu maailma, juhatab etendusi New Yorgi Metropolitan Operas, Londoni Kuninglikus Ooperiteatris, Milano La Scalas jm.

Richard Straussi vokaaltsüklis “Neli viimast laulu” soleerib Soome sopran Helena Juntunen, kes lisaks Soome Rahvusooperile laulab suuri sopranirolle Skandinaavia maade ja Euroopa ooperiteatrites, samuti USAs. Helena Juntunen on korduvalt üles astunud Savonlinna Ooperifestivalil ning 2012. aastal laulis ta peaosa Aliidet Jüri Reinvere ooperi “Puhastus” maailmaesiettekandel Soome Rahvusooperis.

Kontserdieelses vestlusringis kell 18 meenutavad Eri Klasi tema kauaaegne kolleeg Arne Mikk,  ERSO kontrabassirühma kontsertmeister Mati Lukk ning tšellosolist ja endine ERSO orkestrant Toomas Velmet.

Eri Klas on juhatanud enam kui sadat sümfooniaorkestrit üle maailma, kuid pikaaegseim koostöö sidus teda Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga. Dirigendina debüteeris ta ERSO, toonase nimega Eesti Raadio Sümfooniaorkestri ees konservatooriumi viimase kursuse tudengina 22. märtsil 1964 ning viimast korda juhatas ERSOt 2014. aasta aprillis, tuues ettekandele Mahleri üheksanda sümfoonia. Seega mängis Eesti esindusorkester tema taktikepi all tervelt pool sajandit. Kuid juba veelgi varem, kohe pärast Tallinna muusikakooli lõpetamist aastal 1959 oli ta asunud orkestrisse tööle löökpillimängijana. Seega täitub maestro 80. sünniaastapäeval lausa 60 aastat koostöö algusest ERSOga.

Piletid: 23 € / 16 €     PILETILEVI, PILETIMAAILM
Kell 18 sissepääs sama õhtu sümfooniakontserdi piletiga.
Kontsertide korraldaja ERSO


MAESTRO

I: HOOAJA AVAKONTSERT5. september 2018
Theodor Sink tšello, ERSO, dirigent NEEME JÄRVI 

II: ELU KUI PALJUTÕOTAV ALGUS, 21. september 2018
Kalle Randalu klaver, ERSO, dirigent NIKOLAI ALEKSEJEV

III: MOZART JA MENDELSSOHN15. märts 2019
Ingely Laiv oboe, ERSO, dirigent GIORDANO BELLINCAMPI

IV: ERI KLAS 807. juuni 2019
ERSO, dirigent LEIF SEGERSTAM

Kontserdisarja “Maestro” esitleb AUDI.
OSTA SARJAPILET (60 € / 45 €; sarjapileteid on müügil piiratud kogus)