Kontserdid

ERSO LIVE: EINO TAMBERG 90

29. mai 2020 kell 19 — ERSO virtuaalne kontserdisaal

27. mail täitub 90 aastat helilooja, eesti muusika armastuse laulikuks ning teatraalse stiiliga romantikuks nimetatud Eino Tambergi sünnist. Läbivad teemad tema elus ja loomingus olid armastus, õnn ja õnnelik olemine. Ta ise kiirgas igal sammul soojust, headust, armastust – kõike seda, mis tekitas hea ja turvalise tunde. Aga see ei olnud juhuslik, tegemist oli varakult enda jaoks tehtud kindla otsusega. Juba koolipoisina oli ta sõnastanud koos sõpradega oma elu kreedo – “Õnnelikkuse teesid”, mis algasid otsusekindla mõttega: “Meie eesmärgiks on õnnelik elu”.

“Kõik õnnelikud tunded ladestuvad meis ning millal ja mis kujul nad väljenduvad, seda ei tea kunagi. Kuigi mul on elus kohutavalt palju õnne olnud, pean ma siiski mõttetuks, et inimene on kogu aeg õnnelik, sest sellest on väga kerge minna rahulolu-staadiumisse, mis on väga hädaohtlik ja igav.” (Eino Tamberg)

Tähtsaimal kohal Eino Tambergi loomingus on orkestri- ja lavamuusika ning valdav osa tema orkestriteostest kõlas esiettekandes just ERSO kontsertidel, sh kolm esimest sümfooniat (1978, 1986, 1989) Peeter Lilje juhatusel, neljas ehk “Sümfoonia epiloogiga” (1998) Arvo Volmeri juhatusel, neist viimane ongi pühendatud ERSO-le ja Arvo Volmerile. Palju kordi, kusjuures viimati alles selle hooaja algusl, on ERSO esituses kõlanud ka Tambergi tunnusteoseks kujunenud “Concerto grosso” (1956), mis jõudis kiiresti mainekatele kontserdilavadele Moskvast New Yorgini, vahepeatustega Prahas, Helsingis ja Riias.

Kuna praegune aeg ei soosi veel sümfoonilise muusika ettekandeid, heidame pilgu Eino Tambergi kammerlikumale poolele. See toob suurtele koosseisudele kirjutatud loominguga võrreldes veelgi enam esile detailid ja tämbrid ning annab taas ERSO muusikutele hea võimluse näidata oma ansambitunnetust.

Kavas:

“… ja nõnda on meie elu õnnelik” keelpilliorkestrile ja fonogrammile (Eino Tambergi tema sõprade “Õnnelikkuse teeside” järgi). Eino Tambergi muusika järgi kokku pannud Timo Steiner (2015)
PIRET SANDBERG viiul, TARMO TRUUVÄÄRT viiul, KADI VILU viiul, EEVA-LIISA EHALA viiul, RAIN VILU vioola, TÕNU JÕESAAR tšello, SILVIA ILVES tšello, REGINA UDOD kontrabass

EINO TAMBERG
“Vivo e lento”, op. 106 löökpillidele (2000)
VAMBOLA KRIGUL, REIN ROOS, TERJE TERASMAA, KASPAR EISEL

“Teekond tšello ja löökpillidega”, op. 128 (2007)  
THEODOR SINK tšello, MADIS METSAMART löökpillid, LAURI METSVAHI löökpillid

“Hüvastijätt”, op. 130 trompetile ja keelpillikvartetile (2007)
INDREK VAU trompet, ARVO LEIBUR viiul, KADI VILU viiul, RAIN VILU vioola, TÕNU JÕESAAR tšello

“Muusika trompetile ja keelpilliorkestrile”, op. 126 (1970/2006)
1. Dialoog – 2. Prelude – 3. Rondo – 4. Aaria – 5. Sonatiin – 6. Postlüüd
INDRE VAU trompet, ARVO LEIBUR viiul, ELISABETH HÄRMAND viiul, KADI VILU viiul, EEVA-LIISA EHALA viiul, RAIN VILU vioola, TÕNU JÕESAAR tšello, SILVIA ILVES tšello, REGINA UDOD kontrabass, JANA PEÄSKE klaver, MADIS METSAMART löökpillid

“Tantsivad tuubaga”, op. 105 (2000)
MADIS VILGATS tuuba, MEELIS VIND klarnet, PIRET SANDBERG viiul, REGINA UDOD kontrabass, JANA PEÄSKE klaver, MADIS METSAMART löökpillid

Puhkpillikvintett nr 2 “Karjaseviisid”, op. 71 (1984)
1. Helletus. Andante con moto – 2. Õitsile. Moderato – 3. Kari koju. Andante – 4. Karjase pühapäev. Allegretto
MIHKEL PEÄSKE flööt, HELI ERNITS oboe, MEELIS VIND klarnet, PEETER SARAPUU fagott, KALLE KOPPEL metsasarv