Kontserdid

TŠEHHI PILDID

24. mai 2021 kell 13 — Estonia kontserdisaal (sümfooniline lõuna)
24. mai 2021 kell 20.30 — Estonia kontserdisaal

Bedřich Smetana
Sümfooniline poeem “Vltava” tsüklist “Minu kodumaa” (Má vlast)     ~12′

Bohuslav Martinů
“Intermetso”*     ~9′

Antonín Dvořák
Sümfoonia nr 5 F-duur, op. 76     ~40′

Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent MIHHAIL GERTS

* kavas vaid õhtusel kontserdil


ERSO avab 24. mail kahe kontserdiga – kell 13.00 ja kell 20.30 – taas Estonia kontserdisaali uksed publikule! 

Dirigent Mihhail Gerts ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester toovad kuulajate ette Tšehhimaa loodusest inspireeritud sümfoonilised helipildid. Just loodus oli oluline lähtepunkt kolme Tšehhi muusikahiiu – Bedřich Smetana, Antonín Dvořáki ja Bohuslav Martinů loomingus. Mihhail Gerts kirjeldab nende seost loodusega järgmiselt: “Vltava jõgi, mida Bedřich Smetana oma helimaalis nii võrratult kujutab, voolab läbi Antonín Dvořáki sünnipaiga – väikese Nelahozevesi küla. Sarnasest pisikesest Polićka külast on pärit ka Bohuslav Martinů. Tšehhi loodus on nende kolme helilooja jaoks võimas inspiratsiooniallikas, sellest jõudu ammutades jätkab igaüks neist eelkäija alustatud teed.”

Smetana “Vltavale” järgneb kontserdil Martinů “Intermetso” – helipilt 20. sajandist, kus  dirigendi sõnul uute ja kirevate värvikombinatsioonide vahelt kumab läbi suur koduigatsus, mida Martinů sarnaselt Dvořákile Ameerikas olles tugevalt tunnetas. “Dvořáki harvaesitatavat viiendat sümfooniat iseloomustavad kõige paremini autori enda sõnad: “Ka jumalik loodus vajab vaibumist, et seejärel taas ellu ärgata, üles tõusta ning oma täit jõudu võimsas fortissimo‘s näidata,”” tõstab dirigent veelkord esile kogu kontserti läbivat loodustemaatikat.

Mihhail Gerts on noorema põlvkonna üks väljapaistvaimaid dirigente, kes teeb koostööd paljude orkestritega nii Euroopas kui Aasias. Tema käe all on mänginud NHK Sümfooniaorkester ja Osaka Filharmooniaorkester Jaapanis, arvukad orkestrid Saksamaal, sh Weimari Staatskapelle, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Beethoveni Orkester Bonnis, Bremeni Filharmoonikud, samuti Helsingi Linnaorkester, Monte Carlo Filharmooniaorkester, Stavangeri Sümfooniaorkester, Pay de la Loire’i Rahvusorkester ja Lille’i Rahvusorkester (Prantsusmaa). Tihe koostöö seob teda Venemaa Rahvusliku Filharmooniaorkestri (Moskva), Kuningliku Liverpooli Filharmoonia Orkestri, RTÉ Rahvusliku Sümfooniaorkestri (Dublin), Bremeni Filharmoonikute ning muidugi ERSOga.

Aastatel 2015–2017 oli Mihhail Gerts Saksamaal Hageni teatri esimene kapellmeister. 2007–2014 tegutses ta dirigendina Rahvusooper Estonias, kus juhatas üle 30 lavateose. Ta on juhatanud etendusi ka sellistes teatrites nagu La Fenice (Veneetsia), Teatro delle Muse (Ancona), Mihhaili Teater (Peterburi), Valgevene Rahvusooper, Saint-Etienne’i Ooper jt. Aastatel 2005–2007 töötas ta Eesti Rahvusmeeskoori dirigendina.

2014. aastal jõudis Mihhail Gerts finaali Donatella Flicki nimelisel dirigentide konkursil (London) ja Jevgeni Svetlanovi nimelisel konkursil (Pariis). Ta on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia doktorantuuri ning Berliini Hanns Eisleri nimelise Muusikakõrgkooli. Ta räägib vabalt seitset keelt: inglise, saksa, prantsuse, itaalia, hispaania, vene ja eesti.

Aina tihedam koostöö seob teda ERSOga, viimati oli ta orkestri ees vaid paar nädalat tagasi toimunud Balti / Eesti Muusika Päevade lõppkontserdil, kus tema juhatusel kõlas viie eesti helilooja sümfoonilise teose esmaettekanne. Möödunud aasta veebruaris tõi ta ERSOga ettekandele Bruckneri kaheksanda sümfoonia ja koos pianist Mihkel Polliga Tubina klaverikontsertiino ning selle aasta alguses ilmus plaadifirmalt Dux ERSO, Mihkel Polli ja Mihhail Gertsi koostööna valminud heliplaat Rahmaninovi 3. klaverikontserdi ja Tubina klaverikontsertiinoga.

Põhiosa Mihhail Gertsi tegevusest toimub aga väljaspool Eestit. Olulisemad eesolevad debüüdid on selliste orkestritega nagu Staatskapelle Dresden, Peterburi Filharmoonikud ja Odense Sümfooniaorkester.


Piletid
kell 13.00: 20 € / sooduspilet 15 €
kell 20.30: 25 € / sooduspilet 18 €
PILETILEVI     PILETIMAAILM
Korraldajal on õigus teha muudatusi vastavalt olukorrale.

Vastavalt valitsuse kehtestatud piirangutele müüme kummalegi kontserdile 200 piletit.  Kõik soovijad saavad kontserti nautida ka ERSO TV ja Klassikaraadio vahendusel.