Kontserdid

FJORDIDE HELID

Neeme Järvi. Foto: Simon van Boxtel

Neeme Järvi ((© Simon van Boxtel).

3. veebruar 2012 kell 19 — Estonia kontserdisaal

Brahmsi kontserdisarja 2. kontsert
Sarja
MEISTRIKLASS 4. kontsert

Halvorsen. “Bergensiana”, rokokoovariatsioonid vanale Bergeni viisile
Halvorsen. Süit “Fossegrimen”, op 21
Brahms. Sümfoonia nr 2 D-duur, op 73

Ragnhild Hemsing (Hardangeri viiul)
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent NEEME JÄRVI


Norra omaaegse väga prominentse viiuldaja ja muusikategelase Johan Halvorseni (1864–1935) rikkalikku, värske ja helge helikeelega loomingulist pärandit tuntakse veel üsna vähe, seda on tabavalt nimetatud isegi “üheks Norra kõige paremini hoitud saladuseks”. Nüüd tutvustab seda Eesti publikule Neeme Järvi, kes koos Bergeni Filharmooniaorkestriga on plaadifirma Chandos märgi all välja andnud juba kolm Halvorseni orkestrimuusika kogumikku.

Mütoloogilise vetevaimu-viiulivirtuoosi Fossegrimeni nime kandvas süidis saab kuulda Norra rahvapilli Hardangeri viiulit (norra keeles hardingfele), instrumenti, mille ajalugu ulatub umbes poole aastatuhande taha ning mis oli kasutusel eelkõige Kesk-Norras asuva lummava Hardangeri fjordi aladel. Reeglina väga rikkalikult kaunistatud pill näeb välja üsna klassikalise viiuli moodi. Keeli on Hardangeri viiulil nelja asemel kaheksa või üheksa ning need on paigaldatud kahe kihina – nelja pealmist mängitakse poognaga nagu klassikalisel viiulil, alumised nn kaaskeeled helisevad pealmistega kaasa, tekitades omapärase kajaefekti.

Soleerib noor Norra viiuldaja Ragnhild Hemsing, kelle ulatuslikku klassikalist viiulirepertuaari rikastavad just spetsiaalselt Hardangeri viiulile loodud teosed.


 Üksikpilet 15 € / sooduspilet (üli)õpilastele ja pensionäridele 10 €.