Kontserdid

FROM ICE TO EST. Hooajalõpu festival “Practical Spirituality”

Víkingur Ólafsson.

20. mai 2018 kell 18 — Estonia kontserdisaal (eelkontsert/meditatsioon*)
20. mai 2018 kell 19 — Estonia kontserdisaal

Sarja SUURLINNA TULED IV kontsert
Hooajalõpu festivali PRACTICAL SPIRITUALITY II kontsert

Arvo Pärt. “Aliinale” klaverile
Jón Nordal. “Pildid paneelseinal” (Myndir á þili) tšellole ja klaverile
Arvo Pärt. “Mozart-Adagio” viiulile, tšellole ja klaverile
Þorkell Sigurbjörnsson. “Neli islandi rahvalaulu” klarnetile ja klaverile
Arvo Pärt. “Peegel peeglis” (Spiegel im Spiegel) viiulile ja klaverile
Snorri Sigfús Birgisson. “Eos ja Selena” (Eos og Selena) klaverile
Arvo Pärt. “Fratres” viiulile ja klaverile

VÍKINGUR ÓLAFSSON klaver
TRIIN RUUBEL viiul
THEODOR SINK tšello
SIGNE SÕMER klarnet

Kontserdi kestvus 1 tund.


Kammerkontsert “From Ice to Est” toob ühisele lavale Eesti ja Islandi muusikud ja muusika – Arvo Pärdi tuntuimad kammerteosed kõrvuti nimekate Islandi heliloojate loominguga.

Island ja Eesti on kaks väikest põhjamaist riiki, mis on ühtpidi omavahel väga seotud – tunnustas ju just Island esimesena Eesti iseseisvust 1991. aastal. Geograafiliselt oleme aga väga erinevad, asudes Järvi sõnul “absoluutselt kahel erineval Põhjamaade piiril. Island kuulub ju ka Läänemereriikide hulka. Ka nende iseseisvus tuli tegelikult sada aastat tagasi. Just 1918 tunnustas Taani neid küll oma osana, kuid siiski eraldatud osana. Tõelise vabaduse sai Island alles pärast II maailmasõda.

ERSO kontsertmeister Triin Ruubel, orkestri tšellorühma kontsertmeister Theodor Sink ja klarnetirühma kontsertmeister Signe Sõmer. Fotod: Mait Jüriado.

Koos kolme ERSO kontsertmeistri, Triin Ruubeli, Theodor Sinki ja Signe Sõmeriga astub üles Islandi pianist Víkingur Ólafsson, kelles on ühendatud haruldane kombinatsioon kirglikust musikaalsusest, plahvatuslikust virtuoossusest ja intellektuaalsest uudishimust. Tegemist on noorema generatsiooni ühe isikupärasema pianistiga, kes on andnud soolokontserte paljudes maailma mainekates kontserdisaalides ning esinenud koos nimekate orkestrite ja dirigentidega. Ta on võitnud kõik olulisemad auhinnad oma kodumaal, sealhulgas neljal korral Islandi aasta muusiku tiitli.

2012. aastal, vaid 28-aastasena pani ta aluse Reykjavíkis iga-aastaseks traditsiooniks saanud kammermuusikafestivalile, mis pälvis kohe Islandi aasta muusikasündmuse auhinna ja eripreemia innovatiivsuse eest. 2016. aastast on ta ka Rootsis toimuva Vinterfesti kunstiline juht. Oma kolm esimest CDd andis Víkingur Ólafsson välja isikliku plaadimärgi Dirrindí nime all. Hiljuti sõlmis ta plaadistuslepingu firmaga Deutsche Grammophon ning 2017. aasta alguses ilmus selle koostöö tulemusena esimene plaat Philip Glassi klaverimuusikaga. Tulihingelise klassikalise muusika propageerijana on Víkingur Ólafsson juhtinud ka tele- ja raadiosaateid.


Kell 18 eelkontsert/meditatsioon “Kuidas kuulata muusikat meditatiivselt?”

Muusikal on võime inimese olemust sügavalt puudutada, avardada, sisemaailma rikastada. Paraku soodustab tänapäeva kiirustav elutempo palju sisemist rahutust ja nii võib ka näiteks kontserdisaalis kuulaja mõte kergesti uitama minna ning hetkes olemine ja keskendumine jääda pinnapealseks.

Kontsedile eelnev muusikaline meditatsioon annab võimaluse ise kogeda, kuidas kuulata muusikat rohkem kohal olles, sügavamalt hingates, läbi keha tunnetades, et mistahes kontserdil viibimine saaks muutuda veelgi suuremaks elamuseks ja naudinguks.

Sissepääs festivali „Practical Spirituality“ passi või samal päeval toimuva kontserdi “From Ice to Est“ piletiga. Vajalik eelregistreerimine: https://goo.gl/forms/IpK8uiguEMA8F8aU2

Meditatsiooni viib läbi kundalini jooga õpetaja ja ERSO viiuldaja Miina Laanesaar.

Piletid: 22 € / 16 €
OSTA PILET: PILETILEVI, PILETIMAAILM

Kontserdi korraldaja ERSO


EuroparkKOLM TUNDI TASUTA PARKIMIST ERSO kontserdi ajal Rävala Parkimismajas
1.
Sõida parklasse ja võta parkimispilet
2. 
Valideeri parkimispilet Estonia kontserdisaali piletikontrollis
3. Parklast väljudes sisesta Estonia kontserdisaalis valideeritud parkimispilet

Rävala Parkimismaja -> Estonia

Kui otsustad linna jääda kauemaks kui 3 tundi, siis õhtune ja öine (21.00–09.00) soodushind on 0.3 €/h.
Täpsem parkimisinfo: 614 7788


Hooajalõpu festival PRACTICAL SPIRITUALITY

“Practical Spirituality“ on ERSO hooajalõpu festival, mis näitab sümfooniaorkestri haaret olla muusika ja muusikute koondajaks laiemalt, kui seda võimaldab tavapäraste reedeõhtuste kontsertide formaat. ERSO ja Kristjan Järvi festivali lähtepunktiks on igatsus tähenduse ja transtsendentaalsuse järele muusikas – muusika kui vahend religiooni, kosmilise vibratsiooni ja harmoonia tunnetamiseks. Samanimeline festival toimus 2017. aasta juunis Leipzigis, kus selle eestvedaja Kristjan Järvi põhipartneriks oli Leipzigi MDR-i sümfooniaorkester.Karismaatiline Kristjan Järvi, põnev repertuaarivalik ning esmakordselt Eestisse jõudvad solistid – Islandi pianist Víkingur Ólafsson ning Saksa helilooja, produtsent, arranžeerija ja elektronmuusik Sven Helbig – on festivali värske hingamise ja energeetilise laengu garantiiks.

R, 18.05.2018 – CENTURY ROLLS, dirigent KRISTJAN JÄRVI
P, 20.05.2018 – FROM ICE TO EST, ERSO solistid ja pianist Víkingur Ólafsson
T, 22.05.2018 – I EAT THE SUN AND DRINK THE RAIN, Voces Musicales, dirigent KRISTJAN JÄRVI
N, 24.05.2018 – RING, dirigent KRISTJAN JÄRVI

Festivali pass: 55.- / 40.- (müügil kuni 1.05.2018)
Festivali passi ostmiseks tuleb kõigepeal osta vautšer, mille peal oleva koodiga saab lunastada festivali nelja kontserdi piletid.
OSTA FESTIVALI PASS