Kontserdid

Herbert Schuch ja Olari Elts

4. märts 2011 kell 19 — Estonia kontserdisaal

Pärt – “Nekroloog”, op. 5
Ullmann – Klaverikontsert, op. 25 (Eesti esiettekanne)
Tüür – Sümfoonia nr 8 (Eesti esiettekanne)

Herbert Schuch (klaver)
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent Olari Elts

Pianist Herbert Schuch tõusis komeedina rahvusvahelistele kontserdilavadele, võites ühe aasta jooksul kolm mainekat klaverikonkurssi: Casagrande-nimeline konkurss Ternis (2004), Londoni klaverikonkurss (2005) ja Beethoveni-nimeline klaverikonkurss Viinis (2005). “Rumeenias sündinud pianist Herbert Schuch on kavalalt tõmmanud endale tähelepanu, alustades oma esinejakarjääri rahvusvahelisel laval teostega, mida sageli esitavad vaid maailma kõige võimekamad ja tunnustatumad pianistid. Tema lihvitud esinemine tõmbas endale mitte ainult publiku, vaid ka kogu orkestri tähelepanu, kes avaldas poolehoidu traditsioonilise jalgade trampimisega.” (The Independent Weekly, 27.07.2009).

Dirigendipuldis on ERSO esimene külalisdirigent, rahvusvahelise Sibeliuse-nimelise dirigeerimiskonkursi võitja Olari Elts, kelle silmapaistev musikaalsus ja talle ainuomane dirigeerimistehnika teevad temast oma põlvkonna ühe isikupärasema dirigendi. “Eltsi sees muusika põleb. Tal on erk, rikas kujunditunnetus ja oskus seda atraktiivselt realiseerida, sütitada ja haarata oma tahtmistesse orkester ja kuulajad. Elts tunneb end kodus kogu orkestratsiooni kirevuses, ta on terase orienteerumisvõimega, tegutsemises kiire ja äkiline, teinekord ootamatu.” (Leelo Kõlar, Sirp 1.10.2010).

Kõrvuti Arvo Pärdi varasesse loomingusse kuuluva teosega “Nekroloog”, mis on ühtlasi esimene dodekafooniline heliteos Eesti muusikas, kõlavad  esmakordselt Eestis Viktori Ullmanni klaverikontsert ja Erkki-Sven Tüüri VIII sümfoonia.

Juudi päritolu, Austrias, Tšehhoslovakkias, Šveitsis ja Saksamaal tegutsenud Ullmann oli õppinud kompositsiooni Arnold Schönbergi juures ning klaverikontserdi loomise ajaks 1939. aastal oli ta rahvusvaheliselt tunnustatud helilooja. Paraku möödusid tema elu kaks viimast aastat Terezíni koonduslaagris ning ta hukati 46-aastasena Auschwitzis. Nii on Arvo Pärdi “Nekroloog” pühendatud ka temale. Virtuoosse ja erksate rütmidega klaverikontserdi esiettekanne toimus alles 1992. aastal, nüüdseks on teos korduvalt plaadistatud.

Erkki-Sven Tüüri 2010. aasta kevadel valminud VIII sümfoonia on publikut vaimustanud ja suurepärast kriitikat pälvinud juba Šotimaal, Saksamaal ja Tšehhis. Nüüd on Tüüri uusimast orkestrioopusest võimalik osa saada ka Eesti publikul.
Pärast teose esiettekannet Šoti Kammerorkestri ja Olari Eltsi esituses kirjutas The Scotsman: “Eesti dirigent Olari Elts näitas üles ilmselget hingesugulust oma sõbra, helilooja Erkki-Sven Tüüri VIII sümfoonia helimaailmaga. Tüüri värske teose aluseks on virmalisi meenutav psühhedeelne värvipalett, milles kasutatud pimestavad kõlaefektid ja eksootilise värvinguga löökpillid loovad kujutluspilte rahututest loodusjõududest.”

Detsembris esitas Elts Tüüri VIII sümfooniat Müncheni Kammerorkestriga Ravensburgis ja Münchenis, kus teosele sai taas osaks suurepärane vastuvõtt. Münchner Merkur: “Algussädemest süttis peaaegu beethovenlik reis valguse suunas, tulvil erinevate motiivide metamorfoose. Teose keskosas oli tunda ähvardava sügaviku hingust, kuni jõuti  säravasse apoteoosi. Esitusel kõlanu polnud tavaline ettekanne, vaid suurepärane interpretatsioon Olari Eltsi juhatusel. Seda uue muusika juures nii harvaesinevat elavust pärjas braavohüüetega segunenud aplaus.”

Süddeutsche Zeitung: “Pooletunnine teos võlus kuulajaid oma vahetu mõjuga, sellega, kuidas iga akordi, orkestratsiooni värvikate detailide ja vahelduvate rütmiliste rõhkudega võib jõuda haripunktideni. Teises pooles domineeris esmalt kammermuusikale omane struktuur, mis täiuslikult muusikasse komponeeritud pinge tõusuga leidis lõpplahenduse finaali kulminatsioonis. Suur aplaus heliloojale ja filigraansele interpretatsioonile Olari Eltsi taktikepi all.”

Tüür annab oma uusima sümfoonia kuulajaile kaasa aga sellise soovituse: “Usaldatagu omaenese intuitsiooni, teritatagu tähelepanu ja lastagu muusikast lähtuval energial ennast kõnetada. Eelarvamustevaba kuulamine on ehk parim, mida võiksin soovitada. Siis loob igaüks teist selle teose kõlades täiesti oma ja unikaalse loo.”

4. märtsi kontsert kõlab EBU raadioülekannete sarjas “Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011” Euroraadio kuulajatele üle maailma. ERSO osaleb Klassikaraadio vahendusel Euroraadio eksklusiivses maailma nimekaid orkestreid tutvustavas sarjas “à la carte” alates 2005. aastast, viimati kanti seal ERSO kontsertidest üle käesoleva hooaja avakontsert Neeme Järvi juhatusel.

4. märtsi kontserdi edastavad kuulajatele Taani, Hispaania, Läti, Austraalia, Saksamaa (Berliin ja Saarbrücken), Poola, Horvaatia, Soome, Norra ja Belgia raadiojaamad. Kontserdi vahendavad Euroraadiole helirežissöör Maido Maadik, heliinsener Jaan Tsadurjan ja toimetaja Mirje Mändla. Euro-raadio kontserdiülekannete programmi “Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011” projektijuht on Klassikaraadio peatoimetaja Tiia Teder.

Lisainfo: http://klassikaraadio.err.ee/klassik/Tallinn2011/

Kontserdi korraldaja ERSO
Piletid: 11.50 € (180 EEK), 7.67 € (120 EEK) / 4.47 € (70 EEK)