Kontserdid

HOOAJA LÕPPKONTSERT

Olari Elts. Foto Krõõt Tarkmeel.

13. mai 2022 kell 19 — Estonia kontserdisaal

Kontserdisarja “Harmoonia” esitleb Epiim

Detlev Glanert
“Brahms-Fantasie”     ~12′

Johannes Brahms
Viiulikontsert D-duur     ~40’

Jüri Reinvere
“Das innere Meer” (“Sisemeri”)

Johannes Brahms
Sümfoonia nr 1 c-moll     ~45’

VIVIANE HAGNER viiul
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester

Dirigent OLARI ELTS


Piletid 26 € / 19 €:  PILETILEVI     PILETIMAAILM
Sümfooniline lõuna 12.05.2022
Juhised ohutuks kontserdikülastuseks


ERSO hooaja lõppkontserdi keskmesse on Olari Elts tõstnud Johannes Brahmsi muusika. Kontserdi peateosteks on Brahmsi viiulikontsert ja 1. sümfoonia ning kummagi kontserdipoole juhatab sisse Brahmsi esimesest sümfooniast inspireeritud oopus 21. sajandist.

Brahms on Olari Eltsi sõnul justkui majakas, mis näitab ajateljel valgust nii ette- kui ka tahapoole. “Brahms valgustab ja on oma muusikaliste kihtidega mõistetav nii asjatundjale kui ka esimest korda kontserdisaali jõudnule. Sellist muusikasse valatud inimlikku soojust tuleb väga harva ette.”

Saksa helilooja Detlev Glanerti kümme aastat tagasi valminud “Fantaasia”, mida helilooja ise nimetab heliogravüüriks orkestrile, on välja kasvanud Brahmsi 1. sümfoonia avataktidest.

Jüri Reinvere orkestriteos “Das innere Meer” (“Sisemeri”) tuli esiettekandele 31. oktoobril Saksa Raadio filharmooniaorkestri (Saarbrücken) ja orkestri peadirigendi Pietari Inkineni esituses. “Teose tellimust saades oli mul algkontseptsioonis olulised kaks asja: seos Brahmsi esimese sümfooniaga ja dirigent Pietari Inkinen,” kinnitas Jüri Reinvere ja lisas, et neid kõiki ühendab Läänemeri: Pietari on soomlane, tema eestlane ning Brahms kirjutas oma esimese sümfoonia Läänemeres asuval Saksamaa Rügeni saarel. “Pärast mitmeid mu teisi orkestriteoseid käsitleb “Das innere Meer” inimese siseheitlusi ja lõhestatust, Läänemere maade mitmekesisust, mis oma tiheduses ja suurtes kontrastides samuti loob lõhestatust.”

Kontserdi korraldaja ERSO.