Kontserdid

I EAT THE SUN AND DRINK THE RAIN. Hooajalõpu festival “Practical Spirituality”

Sven Helbig.

22. mai 2018 kell 19 — Kultuurikatel

Sarja TULEVIKUMUUSIKA IV kontsert
Hooajalõpu festivali PRACTICAL SPIRITUALITY III kontsert

Sven Helbig
“Ma söön päikest ja joon vihma” (I Eat the Sun and Drink the Rain)

SVEN HELBIG elektroonika
Voces Musicales
Dirigent KRISTJAN JÄRVI


Saksa helilooja, produtsent ja arranžeerija Sven Helbig kuulub sellesse põlvkonda, kelle jaoks enam klassikalise ja popmuusika vahel piire ei eksisteeri. Tema posthumanistlikuks manifestiks nimetatud teos “Ma söön päikest ja joon vihma” tegeleb inimeste ja looduse vaheliste suhetega, kulmineerudes masinate ajastu lõpuga. Teos on kirjutatud koorile ja elektroonikale ning selle aluseks on autori enda tekstid. 2016. aastal jõudis see Kristjan Järvi ja Berliini Vocalconsorti salvestatuna ka CD-le.

Kristjan Järvi (© Peter Adamik).

Kristjan Järvi on “21. sajandi artisti arhetüüp, laia haardega muusik, kes tegutseb ilma silmaklappide ja piirideta,” kirjutati Prantsuse klassikalisele muusikale ja tantsule pühendatud internetilehel ResMusica. Ta on pälvinud maailma klassikalise muusika lavadel tähelepanu kui “üks osavamaid ja innovatiivsemaid kavade koostajaid” (Reuters). Kureerides ja juhatades eri žanre ühendavaid kontserte, mida vürtsitavad isiklik lähenemine ja stiil, on tulemus alati eriline, Šoti ajalehes Herald Scotland on Kristjan Järvi kontserte nimetatud lausa “elu paremaks muutvateks”. Oma innovatiivsete ideede elluviimiseks on Kristjan Järvil väljundeid üle kogu maailma: ta on Leipzigi Raadio (MDR) sümfooniaorkestri ja Gstaadi festivali orkestri peadirigent, New Yorgis resideeriva klassikale, hip-hopile ja džässile pühendunud Absolute Ensemble’i asutajaliige ja dirigent ning Läänemeremaade noorteorkestri asutajaliige ja dirigent. Külalisdirigendina juhatab ta orkestreid üle maailma, tema käe all on mänginud nii Londoni SO, Prantsuse Rahvusorkester, Pariisi orkester, Berliini Filharmoonikud, Washingtonis tegutsev National Symphony Orchestra, Minnesota orkester, NHK sümfooniaorkester Jaapanis kui paljud teised. Kristjan Järvi on salvestanud muusikat enam kui 60 albumile alates Hollywoodi filmimuusikast ning erinevaid auhindu pälvinud salvestistest mainekatele plaadifirmadele Sony ja Chandos kuni omanimelise sarjani “Kristjan Järvi Sound Project” tunnustatud Prantsuse plaadifirmale Naïve Classique.

Kammerkoor Voces Musicales pälvis 2015. aasta Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia muusikaelu rikastavate kõrgetasemeliste kontsertide eest: “Kedagi ei üllata enam, kui 15-aastane kammerkoor pälvib jälle mõne preemia või autasu. Kvaliteedis pole need lauljad kompromisse lubanud ja latt muudkui kerkib. Erakordselt sisukad ja nõudlikud kontserdikavad, hulljulged suurvormiprojektid koos tipporkestritega, lähikuudel kontserdid mitme dirigendiga maailma absoluutsest tipust. Sõnale “harrastuskoor” annavad nad täiesti uue sisu ja hingavad meie kuulsatele proffkooridele kuumalt kuklasse.”

Koori on saatnud edu juba esimestest hooaegadest alates, esimene suurem tunnustus rahvusvahelisel areenil tuli 2009. aastal: Soomes toimunud Harald Anderséni nimelisel kammerkooride konkursil võideti teine koht. Samal aastal valmis koori esimene album “Pilgrim’s Song” Arvo Pärdi muusikaga, mis pälvis kiitva arvustuse ka ajakirjas BBC Music Magazine. Aprillis 2014 osales koor Londonis toimunud rahvusvahelisel koorikonkursil, mille algatajaks oli legendaarne vokaalansambel The Tallis Scholars eesotsas peadirigent Peter Phillipsiga. Kammerkoor Voces Musicales jõudis konkursi lõppvooru nelja parema hulka.

Esimesel kümnel hooajal oli koori peadirigendiks praegune kunstiline nõustaja Risto Joost, hooajal 2009/2010 oli dirigendiks Endrik Üksvärav ning aastatel 2011–2014 Kaspar Mänd. Praegu on kollektiivi juures tegev koormeister Valter Soosalu. Voces Musicales on laulnud ka mitmete teiste dirigentide käe all: Peter Phillips, Stephen Layton, Neeme Järvi, Nikolai Aleksejev, Arvo Volmer, Eri Klas, Olari Elts, Andres Mustonen, Toomas Siitan jpt, ning esinenud tuntud orkestrite ja ansamblitega nagu ERSO, Tallinna Kammerorkester, Tallinna Barokkorkester, Corelli Barokkorkester, NYYD Ensemble, Hortus Musicus, Sinfonietta Rīga (Läti), Orchestra Ensemble Kanazawa (Jaapan), Barrocade (Iisrael) jt.

Kammerkoori repertuaar hõlmab kogu lääne muusikalugu ulatudes vanamuusikast (Thomas Tallis, Tomàs Luis de Victoria jt) nüüdisheliloojate uudisteosteni (Bo Holten, James MacMillan, Helena Tulve, Evelin Seppar jt) ning sisaldab olulist osa maailma koorimuusika klassikast.

Säravamatest ülesastumistest võib välja tuua koos Tallinna Barokkorkestriga esitatud suurvormid (Georg Friedrich Händeli oratooriumid “Saalomon”, “Aleksandri pidu” ja “Messias”, Claudio Monteverdi Maarja-vesper ja Johann Sebastian Bachi Missa h-moll) ning 2013. aasta oktoobris Jaapanis koos maailmakuulsa kollektiiviga Orchestra Ensemble Kanazawa ette kantud Joseph Haydni oratoorium “Loomine”. 2014. aasta oktoobris osales koor Brüsselis ülemaailmses projektis “1000 Voices for Peace”, 2015. aasta veebruaris kanti koos Läti kammerorkestriga Sinfonietta Rīga Tallinnas ja Riias ette Händeli oratoorium “Iisrael Egiptuses”. 2016. aasta veebruaris viibis koor kontsertreisil Iisraelis, andes koos kohaliku barokkorkestriga Barrocade neli kontserti Andres Mustoneni juhatusel.

Voces Musicales (© Mait Jüriado).

Piletid: 22 € / 16 €
OSTA PILET: PILETILEVI, PILETIMAAILM

Kontserdi korraldaja ERSO


Hooajalõpu festival PRACTICAL SPIRITUALITY

“Practical Spirituality“ on ERSO hooajalõpu festival, mis näitab sümfooniaorkestri haaret olla muusika ja muusikute koondajaks laiemalt, kui seda võimaldab tavapäraste reedeõhtuste kontsertide formaat. ERSO ja Kristjan Järvi festivali lähtepunktiks on igatsus tähenduse ja transtsendentaalsuse järele muusikas – muusika kui vahend religiooni, kosmilise vibratsiooni ja harmoonia tunnetamiseks. Samanimeline festival toimus 2017. aasta juunis Leipzigis, kus selle eestvedaja Kristjan Järvi põhipartneriks oli Leipzigi MDR-i sümfooniaorkester.Karismaatiline Kristjan Järvi, põnev repertuaarivalik ning esmakordselt Eestisse jõudvad solistid – Islandi pianist Víkingur Ólafsson ning Saksa helilooja, produtsent, arranžeerija ja elektronmuusik Sven Helbig – on festivali värske hingamise ja energeetilise laengu garantiiks.

R, 18.05.2018 – CENTURY ROLLS, dirigent KRISTJAN JÄRVI
P, 20.05.2018 – FROM ICE TO EST, ERSO kammerkoosseisud ja pianist Víkingur Ólafsson
T, 22.05.2018 – I EAT THE SUN AND DRINK THE RAIN, Voces Musicales, dirigent KRISTJAN JÄRVI
N, 24.05.2018 – RING, dirigent KRISTJAN JÄRVI

Festivali pass: 55.- / 40.- (müügil kuni 1.05.2018)
Festivali passi ostmiseks tuleb kõigepeal osta vautšer, mille peal oleva koodiga saab lunastada festivali nelja kontserdi piletid.
OSTA FESTIVALI PASS


Kontserdisarja TULEVIKUMUUSIKA esitleb Nelja Energia

Kontserdisari “Tulevikumuusika” teeb koostööd kolme innovaatilise ja  piirideülese muusikafestivaliga, need on rahvusvaheline nüüdismuusika festival “Afekt”, Eesti muusika päevad ja ERSO hooajalõpufestival “Practical Spirituality”. Šveitsi dirigent Baldur Brönnimann on keskendunud eelkõige põnevaid ja keerulisi väljakutseid pakkuvale nüüdismuusikale, Risto Joost on multifunktsionaalne peadirigent Tallinna Kammerorkestrile ja Leipzigi MDRi koorile, olles lisaks Tallinna Filharmoonia ja Birgitta Festivali kunstiline juht ning Rahvusooperi Estonia dirigent. Lausa kahel korral astub “Tulevikumuusika” sarjas dirigendipulti Kristjan Järvi, kes toob koos Voces Musicalese ja Saksa helilooja ja elektronmuuik Sven Helbigiga ettekandele viimase teose “I Eat the Sun and Drink the Rain”. Detsembris tuuakse tema taktikepi all ettekandele üks ebatavaline majandust ja muusikat ühendav teos – globaalse majanduse kantaadiks nimetatud live-soundtrack’iga film “Regular Crisis”. See toob filmilina vahendusel Estonia kontsrdisaali Steve Forbesi, José Ángel Gurría, Manfred Bischoffi ja teiste maailma tööstuse ja rahanduse valdkonna võtmefiguuride mõttearendused maailma majanduse hetkeseisu ja tulevikuperspektiivi teemadel, pingeid lisab ja võtab maha Louis Andriesseni, Bryce Dessneri, Jonny Greenwoodi, Kristjan Järvi ja teiste muusika.

R, 27.10.2017 – RITUAALID. Festivali “Afekt” avakontsert, dirigent BALDUR BRÖNNIMANN
R, 1.12.2017 – REGULAR CRISIS, dirigent KRISTJAN JÄRVI
R, 13.04-2018 – PÜHA MAGMA. Eesti muusika päevad, dirigent RISTO JOOST
T, 22.05.2018 – I EAT THE SUN AND DRINK THE RAIN. Festival “Practical Spirituality”, Voces Musicales, dirigent KRISTJAN JÄRVI

“Tulevikumuusika” sarjapiletid: 55.- / 40.- (müügil kuni 25.10.2017)