Kontserdid

ILM JA MAA

Neeme Järvi. Foto: Simon van Boxtel

Neeme Järvi ((© Simon van Boxtel).

30. juuni 2011 kell 20 — Nokia Kontserdimaja

Suur ilm saab alguse väikesel maal.

Eesti Riiklik Sümfooniaorkester oma kunstilise juhi Neeme Järviga ootab muusikasõpru Nokia Kontserdimajja, et tervitada kõiki XI noorte laulu- ja tantsupeo “Maa ja ilm” eelõhtul.


Esinevad:
13-aastane imelaps, pianist Tengku Ahmad Irfan (Malaisia)
ERSO kontsertmeister, viiuldaja Arvo Leibur

E
esti Riiklik Sümfooniaorkester
Eesti Rahvusmeeskoor
Dirigent NEEME JÄRVI

 


Kavas on meeleolukas ja mitmekesine valik Eesti ja maailma muusikaklassikast:
V. Kapp. Poeem “Põhjarannik”
E. Kapp. Süit balletist “Kalevipoeg”
Chopin. I klaverikontsert e-moll
Tubin. “Süit eesti tantsuviisidest” viiulile ja orkestrile
Tšaikovski. Avamäng “1812”


13-aastane Tengku Ahmad Irfan alustas klaveriõpinguid 7-aastasena, jätkates pärast Londoni Trinity kolledži lõpetamist Juilliardi muusikakoolis. Tema õpetajad on olnud Estelle Tan, Snezana Panovska ja Vivian Chua ning ta on osalenud prof Arbo Valdma, prof Gary Graffmani, Alain Lefèvre’i, prof Natalia Trulli ja kompositsiooni alal prof Vladislav Agafonnikovi meistriklassides.

2010. aastal esindas ta Malaisiat Moskvas rahvusvahelisel muusikafestivalil “Mozart ja Tšaikovski“ ning esines Pärnus Neeme Järvi ja Arbo Valdma meistrikursuste ühiskontserdil. Ta on korduvalt soleerinud Malaisia Filharmoonikutega, esitades näiteks Beethoveni noorpõlve klaverikontserti Es-duur enda komponeeritud kadentsidega, lisaks Tai Filharmoonikutega Darius Mikulski juhatusel. Andeka helilooja ja improvisaatorina on ta komponeerinud juba kolm sümfooniat ja tšellokontserdi ning esitanud Ameerika Ühendriikides enda tehtud seadeid Malaisia muusikast.

Arvo Leibur on tähelepanu pälvinud nii solisti, kammermuusiku kui orkestri kontsertmeistrina. Ta on kahekordne vabariikliku viiuldajate konkursi laureaat ning on pälvinud tiitleid mitmel rahvusvahelisel konkursil. 1990. aastatel alustas ta tegutsemist Hollandis, tehes koostööd kammerorkestriga Nieuw Sinfonietta Amsterdam ja töötades aastast 1995 Holland Symfonia kontsertmeistrina. ERSO kontsertmeistrina töötab ta aastast 2001, pälvides 2005. aastal Eesti Muusikanõukogu aastapreemia “silmapaistva solistitegevuse ja ERSO kõlapildi kujundamise eest“. Leibur on salvestanud mitmeid CDsid. Lisaks interpreeditegevusele töötab ta õppejõuna EMTAs.

Neeme Järvi on üks tänapäeva hinnatumaid dirigente. Ta juhatab mainekaid orkestreid ning ühe maailmas enim plaadistanud dirigendina on ta salvestanud muusikat ligi 450 plaadile. ERSOga on ta seotud aastast 1960, 1963–79 oli ta orkestri peadirigent, 1963–75 ühtlasi Estonia teatri peadirigent. 1971 võitis I preemia Roomas Accademia Nazionale di Santa Cecilia VI rahvusvahelisel dirigentide konkursil. Aastal 1980 emigreerus USAsse. Järvi on olnud Göteborgi SO ja Royal Scottish National Orchestra peadirigent, Detroiti ja New Jersey SO muusikadirektor ning Birminghami SO ja Jaapani Filharmoonia Orkestri esimene külalisdirigent. Praegu on ta Haagi Residentie Orkesti peadirigent ning ERSO ja Šveitsi-Romaani SO kunstiline juht.

Piletid: 20 € / 10 € müügil Ticketpro, Piletilevi ja Piletimaailma müügikohtades ning Estonia kontserdisaali kassas.