Kontserdid

IX EESTI PIANISTIDE KONKURSI FINAAL

Jaan Ots (© Marilin Leenurm).

28. november 2019 kell 19 — Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suur saal
29. november 2019 kell 19 — Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suur saal

Finaal I
28. november 2019

Mariin Gill
Wolfgang Amadeus Mozart
Klaverikontsert Es-duur, KV 482

Tähe-Lee Liiv
Pjotr Tšaikovski
Klaverikontsert nr 1 b-moll, op. 23

Sven-Sander Šestakov
Pjotr Tšaikovski
Klaverikontsert nr 1 b-moll, op. 23


Finaal II
28. november 2019

Mantas Šernius
Sergei Prokofjev
Klaverikontsert nr 3 C-duur, op. 26

Evita Lohu
Ludwig van Beethoven
Klaverikontsert nr 5 Es-duur, op. 73

Sofia Khvichia
Wolfgang Amadeus Mozart
Klaverikontsert A-duur, KV 414

Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent JAAN OTS


21.–29. novembrini toimuval IX Eesti pianistide konkursil osaleb 30 noort klaverimängijat, kelle seas on nii Eesti kodanikud kui ka Eestis õppivad välisriikide tudengid. Eesti pianistide konkurss on talendikate klaverimängijate kasvulava, mille juured ulatuvad aastasse 1969. Viimasest konkursist möödub tänavu viis aastat ning selle aja jooksul on kasvanud peale uus pianistide põlvkond, kellele pakub sündmus võimaluse end proovile panna. Suur hulk nimekaid ja rahvusvaheliselt edukaid Eesti pianiste on sirgunud just konkursi laureaatide seast, nagu nt Ivari Ilja, Mati Mikalai, Ralf Taal, Sten Lassmann, Age Juurikas, Mihkel Poll, Johan Randvere, Sten Heinoja jt.

Konkurss toimub kolmes voorus. Kohustusliku Eesti helilooja palana esitavad osalejad teises voorus Pärt Uusbergi uudisteose “Hingelinnutee I”. Kolmandas, finaalvoorus on kuuel parimal võimalus esineda Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ees. Kõik voorud toimuvad Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia uues, EMTA 100. aastapäevaks valminud kontserdi- ja teatrimaja suures saalis.

Konkursi orkestrivooru ehk finaali kontsertidel debüteerib ERSO ees noor andekas dirigent Jaan Ots, kes pärast Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lõpetamist klaveri erialal ning magistrikraadi omandamist orkestridirigendina Sibeliuse Akadeemias on täiendanud end Jukka-Pekka Saraste, Neeme Järvi, Paavo Järvi, Thomas Sanderlingi ja David Zinmani meistrikursustel ning teinud juba koostööd mitmete nimekate orkestrite ja teatritega.

Võistlejaid hindab viieliikmeline rahvusvaheline žürii koosseisus professor Graham Scott (žürii esimees, Royal Northern College of Music, Manchester), professor Jurgis Karnavičius (Leedu Muusika- ja Teatriakadeemia), Dr Niklas Pokki (Sibeliuse Akadeemia), professor Ivari Ilja (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia) ning Mati Mikalai (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia).

EMTA klaveri eriala õppejuhi Mati Mikalai sõnul kujuneb IX Eesti pianistide konkursist üks selle muusikahooaja tippsündmusi, mis pakub muusikahuvilistele nii kõrgetasemelist kunsti kui ka põnevat kaasaelamist.

Piletid: 10 € / 5 €
Kontsertide korraldajad: ERSO ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia

Lisainfo: www.ema.edu.ee/pianocompetition