Kontserdid

JÄRVI JA SUMERA

Neeme Järvi.

8. mai 2020 kell 18 — Estonia kontserdisaal (eelkontsert ja vestlusring)
8. mai 2020 kell 19 — Estonia kontserdisaal

Sarja “Klaverikontsert” IV kontsert

Anton Rubinstein
Klaverikontsert nr 2   40′

Wolfgang Amadeus Mozart
Serenaad “Väike öömuusika” (“Eine kleine Nachtmusik”)   18′

Lepo Sumera
Sümfoonia nr 2   20′

ANNA ŠELEST klaver
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent NEEME JÄRVI


Anna Šelest.

ERSO peadirigent ja kunstiline juht Neeme Järvi ning New Yorgis elav rahvusvaheliselt tunnustatud pianist Anna Šelest jätkavad ERSOga Rubinsteini klaverikontsertide esitamist ja salvestamist. Šelesti puhul on esile tõstetud tema mängu “tulist tundlikkust ja sooja kõla” ning kiidetud tema suurepärast partnerlust orkestritega (New York Times).

Harkivis sündinud Anna Šelest debüteeris Harkivi Sümfooniaorkestri ees 12-aastasena ja ta on magistrikraadiga lõpetanud New Yorgi Juilliard School of Music’u. Šelest on andnud kontserte New Yorgi Alice Tully Hallis, Carnegie Halli Sterni Auditooriumis, Washingtoni Kennedy Center’s, Viini Konzerthausis jm ning soleerinud paljude nimekate orkestrite, sh Montreali Sümfooniaorkestri, Peterburi Filharmoonia sümfooniaorkestri ja Cincinnati Sümfooniaorkestri ees. Lisaks esineb ta regulaarselt soolo- ja kammerkontsertidega üle maailma, aeg-ajalt koos pianistist abikaasa Dmitri Šelestiga, kellega nad on salvestanud albumi “Ukraina rapsoodia“. Peagi kuulajaini jõudval uusimal heliplaadil esitab Anna Šelest aga viimase kolme sajandi naisheliloojate klaverimuusikat.

Kui hiljuti kuulis Eesti publik tema soleerimisel Rubinsteini viiendat klaverikontserti, siis nüüd tuleb ettekandele teine. Rubinstein oli üks 19. sajandi kuulsaimaid pianiste, kelle virtuoosset mängu on võrreldud Ferenc Liszti omaga, väga produktiivne helilooja ja aktiivne muusikaelutegelane, Peterburi konservatooriumi asutaja. Tema klaverikontserte on nimetatud nii Tšaikovski kui Rahmaninovi samas žanris teoste eeskujuks.

Lepo Sumera (© Tõnu Tormis).

Kontserdi teine pool on pühendatud silmapaistvale Eesti heliloojale, pedagoogile, samuti heliloojate liidu esimehele ja kultuuriministrile Lepo Sumerale, kelle sünnist möödub 2020. aasta 8. mail 70 aastat ning surmast 2. juunil 20 aastat. Mozarti “Väikese öömuusika” järel tuleb ettekandele Sumera teine, 1984. aastal valminud ning ERSO toonasele peadirigendile Peeter Liljele pühendatud sümfoonia. Just teine on helilooja kuuest sümfooniast kõlanud kontserdilavadel kõige sagedamini, sh korduvalt ERSO välisturneedel ning välisorkestrite esituses, mitmel korral on see salvestatud ka heliplaadile.


 Kontserdisari “Klaverikontsert”

I: CHOPIN JA OHLSSON, 6.12.2019
GARRICK OHLSSON klaver, ERSO, dirigent OLARI ELTS

II: LISZT JA BERLIOZ, 10.01.2020
KRISTI KAPTEN klaver, ERSO, dirigent JUN MÄRKL

III: BOTSTEIN JA DVOŘÁK, 28.02.2020
ERSO, dirigent LEON BOTSTEIN

IV: JÄRVI JA SUMERA, 8.05.2020
ANNA ŠELEST klaver, ERSO, dirigent NEEME JÄRVI


Sarjapilet (neli kontserti): 74 € / 59 €* (üksikpiletitena ostes 100 € / 72 €)
OSTA SARJAPILET

Üksikpiletid: 25 € / 18 €*     PILETILEVI     PILETIMAAILM

* Soodushinnaga pilet kehtib õpilastele, tudengitele ja pensionäridele soodustust tõendava dokumendi esitamisel.