Kontserdid

JOONASE LÄHETAMINE. Festival Baltikum

Berliini Konzerthaus.

20. veebruar 2018 kell 20 — Berliini Konzerthaus

Rudolf Tobias
Oratoorium “Joonase lähetamine”

SUSANNE BERNHARD sopran
ANNELY PEEBO 
metsosopran
PETER SVENSSON 
tenor
AIN ANGER 
bass
JOHANN TILLI 
bass
Segakoor Latvija
Cantus Domus
Berliini Toomkiriku koor
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent NEEME JÄRVI


ERSO pärast veerandsaja aasta pikkust vahet teist korda Berliini Konzerthausis!

1821. aastal Berliini Schauspielhausi nime all avatud teatrimaja muudeti kontserdisaaliks pärast II maailmasõda. See Euroopa mainekaimate ja parima akustikaga saalide hulka kuuluv kontserdipaik kannab Berliini Konzerthausi nime alates aastast 1994. Seega aastal 1993, kui ERSO seal saalis esimest ja praeguseni ainsat korda esines, oli afišile ja kavalehele esinemiskohana märgitud Schauspielhaus.

Vahetult enne Eesti Vabariigi 100. aastapäeva toimuval kontserdil tuuakse ettekandele Eesti esimene oratoorium – Rudolf Tobiase “Joonase lähetamine”, mille ettekanded on Eesti ajaloos olnud alati märgilise tähendusega. Teos, mille esiettekanne toimus 1909. aastal Leipzigis ning mille “Sanctuse”-osaga õnnistati 1913. aastal sisse Estonia teatrimaja, jõudis tervikuna Eesti publiku ette alles 1989. aastal Peeter Lilje juhatusel, kujunedes rahvusliku tähtsusega suursündmuseks Eesti taasiseseisvumise teel.

Eestis kõlas Tobiase “Joonase lähetamine” viimati 2015. aasta septembris Arvo Volmeri juhatusel ning selle Tartu-ettekandega taasavati Pauluse kirik. Oma sünnipäeval, 7. juunil 2015 juhatas Neeme Järvi “Joonase lähetamist” Leipzigis ning enne seda 2008. aastal Eesti Vabariigi 90. sünnipäeva auks toimunud kontsertidel Tallinnas ja Tartus.

“Joonase lähetamise” on restaureerinud ja seda täiendanud Vardo Rumessen. Neeme Järvi juhatusel ning ERSO osalusel on teos talletatud nii CD-le kui DVD-le.

“Joonase lähetamisel” Berliinis osaleb rahvusvaheline solistide ansambel, nende hulgas Viini Volksoperi solist Annely Peebo ja Viini Staatsoperi solist Ain Anger.

LOE LÄHEMALT

Kontserdi korraldaja Berliini Konzerthaus