Kontserdid

JUPITERI SÜMFOONIA

Bas Wiegers.

19. detsember 2019 kell 13 — Estonia kontserdisaal (sümfooniline lõuna*)
20. detsember 2019 kell 18 — Estonia kontserdisaal (eelkontsert ja vestlusring)
20. detsember 2019 kell 19 — Estonia kontserdisaal

Sarja “Harmoonia” II kontsert

Jean-Féry Rebel
Kolm osa (“Chaos”, “Loure” ja “Chaconne”) tsüklist “Elemendid“ (“Les élémens”)   13′

Arvo Pärt
“Fratres”   9′

Antonio Vivaldi
“Talv” (“L’inverno”) tsüklist “Neli aastaaega” (“Le quattro stagioni”)   11′

Wolfgang Amadeus Mozart
Sümfoonia nr 41 “Jupiter”   33′

ERIK BOSGRAAF plokkflööt
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent BAS WIEGERS


Põneva ja mitmekesise kava barokist Pärdini, mille pealkiri viitab kontserdi peateosele, Mozarti “Jupiter-sümfooniale”, toob kuulajaini ERSOga korduvalt koostööd teinud Bas Wiegers, keda iseloomustades kasutatakse sõnu “karismaatilisus” ja “avatus”. Alates hooajast 2018/19 on ta Austria kammerorkestri Klangforum Wien peakülalisdirigent.

Kava kokkupaneku ideed – kõrvuti vanem ja uuem muusika – tutvustades mainib dirigent, et talle ei tundu õige nüüdis- ja varasema muusika kui täiesti erinevate nähtuste rangelt lahus hoidmine. “Kui kuulata näiteks Prantsuse barokiajastu helilooja Rebeli teose algust, võib esialgu tekkida tunne, et see muusika pärineb 20. sajandist. Samas Pärdi “Fratres”, mis on suhteliselt uus muusika, kuid mille esimene versioon on kirjutatud barokkpillidele, kõlab jälle väga vanamuusika moodi. Mozart läheb “Jupiteri-sümfoonia” lõpuosas oma orkestrikäsitlusega ju lausa pööraseks – ikka ja jälle, kui seda kuulan, olen tõeliselt šokeeritud. Seega võib öelda, et kõik ettekandele tulevad teosed erinevad mingis mõttes nende loomisajal valitsenud normidest, olles veidramad ja hullumeelsemad. Avatus selliselel lähenemisviisile on väga inspireeriv. Seega oli eesmärgiks panna kokku kava, mille puhul nii publik saalis kui muusikud laval unustavad eelarvamused selle kohta, mis oli mingil ajal modernne ja mis mitte, ning lihtsalt mängivad, kuulavad ja imestavad.”

Erik Bosgraaf (© Marco Borggreve).

Kontserdi solist, plokkflöödivirtuoos Erik Bosgraaf Hollandist nimetab oma instrumenti ammendamatuks inspiratsiooniallikaks, esitades sellel nii improvisatsioone kui kõikvõimalikku repertuaari alates keskaja muusikast kuni džässi ja tema enda sõnul “homse muusikani”. Bas Wiegersi sõnul on Erik Bosgraaf üks kõige loomingulisemaid muusikuid, keda ta teab. „Esiteks on ta uskumatult virtuoosne oma instrumendil. Kuid samuti oma maitsetes – sarnaselt minule on ta omnivoor, kellele meeldib Telemanni muusika sama palju kui tänapäevaste heliloojate looming. Interpreedina meenutab ta mulle väga improviseerijat. Pean silmas seda, et ta valmistub igaks kontserdiks ülima põhjalikkusega nii taustateadmiste kui tehniliste oskuste mõttes, kuid laval tema mängu kuulates jääb ikkagi mulje, nagu leiutaks ta selle kõik otse rambivalguses.”

Eelkontserdil kell 18 arutlevad dirigent Bas Wiegers ja ajakirja Muusika peatoimetaja Ia Remmel vanema ja uuema muusika omavaheliste seoste üle. Vestlus toimub inglise keeles.
Muusikalise etteastena kõlab Marin Marais’ teos “Le Badinage” Villu Vihermäe (gamba) ja Ene Naela (klavessiin) esituses.

Piletid: 25 € / 18 €*     PILETILEVI     PILETIMAAILM
Korraldajal on õigus teha kavas muudatusi.


* SÜMFOONILNE LÕUNA: N, 19. detsember 2019 kell 13 (kestus ca 1 tund)
Jean-Féry Rebel. Kolm osa tsüklist “Elemendid”
Wolfgang Amadeus Mozart. Sümfoonia nr 41 “Jupiter”
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent BAS WIEGERS

Piletid: 8 € / 6 €*    PILETILEVI   PILETIMAAILM


Kontserdisari “Harmoonia”

I: PÄRT JA TAMBERG, 18.10.2019
SHARON BEZALY flööt, ERSO, dirigent NEEME JÄRVI

II: JUPITERI SÜMFOONIA, 20.12.2019
ERIK BOSGRAAF plokkflööt, ERSO, dirigent BAS WIEGERS

III: MEIE!, 17.01.2020
GUIDO GUALANDI oboe, ERSO erinevad koosseisud

IV: ŠOSTAKOVITŠI KÜMNES, 20.02.2020
SVEN-SANDER ŠESTAKOV klaver, EMTA SO, ERSO, dirigent PAUL MÄGI


Sarjapilet (neli kontserti): 74 € / 59 €* (üksikpiletitena ostes 100 € / 72 €)
OSTA SARJAPILET

* Soodushinnaga pilet kehtib õpilastele, tudengitele ja pensionäridele soodustust tõendava dokumendi esitamisel.