Kontserdid

LOOMINE

1. märts 2013 kell 19 — Estonia kontserdisaal

Sarja KLASSIKUD IV kontsert

Franz Joseph Haydn
Oratoorium “Loomine”

AILE ASSZONYI (sopran, Rahvusooper Estonia)
MATI TURI (tenor)
KONSTANTIN WOLFF (bass)
Eesti Filharmoonia Kammerkoor
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent DANIEL REUSS


Alguses lõi Jumal taeva ja maa. Ja maa oli tühi ja paljas ja pimedus oli sügavuse peal ja Jumala vaim hõljus vete kohal. Ja Jumal ütles: “Saagu valgus!“ Ja valgus sai. Ja Jumal nägi, et valgus oli hea, ja Jumal lahutas valguse pimedusest. (IMs 1: 1–3).

Franz Joseph Haydni oratoorium “Loomine“ (1796–1798) põhineb Piibli loomislool, psalmidel ning John Miltoni poeemil “Kaotatud paradiis“ (1667). Teos on väga menukana püsinud kontserdirepertuaaris juba üle kahe sajandi, alates edukast esiettekandest Viinis. Säilinud on ühe 1799. aastal Viini Burgtheateris “Loomise” esiettekandel käinud muusikasõbra kiri on nõole, ku ta kirjutab: “Kuulus Haydn on pannud maailma loomise muusikasse, ja ma ei suuda, mu armas nõbu, seda kõike kirjeldada. […] Enne kontserdi algust oli seesugune lärm ja möll, et iseenda häält polnud kuulda. Viimaks algas muusika ja korraga oli nii vaikne, mu armas nõbu, et oleks võinud kuulda tillukese hiire samme. […] Me kuulsime rajuvihma ja vetevoolu, linnud tõepoolest laulsid ja lõvi möirgas ja võis kuulda isegi ussikesi, kes roomasid maa seest välja. Lühidalt kokkuvõttes, mu armas nõbu, pole ma mitte kunagi lahkunud teatrist nii rahulolevana ja ma nägin terve öö unes maailma loomist.”

Aile Asszonyi

Aile Asszonyi. Foto Liina Viru

 
Mati Turi. Foto Harri Rospu

Mati Turi. Foto Harri Rospu

Konstantin Wolff

Konstantin Wolff

 

Piletid: 20 € / sooduspilet (üli)õpilastele ja pensionäridele 15 €.
Kontserdi korraldaja ERSO.


ERSO toob hooajal 2012/2013 kuulajateni kuus atraktiivset kontserdisarja: PARIISI SÜMFOONIAD, FESTIVO, KLASSIKUD, MEISTRIKLASS, 1001 ÖÖD ja MAESTRO.

Antud kontsert kuulub kontserdisarja KLASSIKUD, milles on kokku 5 kontsert:

 

 

KLASSIKUTE sarjapiletid on välja müüdud.Saadaval on üksikpiletid.