Kontserdid

MAHLERI KUUES

Olari Elts. Foto / Photo Marco Borggreve

Olari Elts. Foto / Photo Marco Borggreve

8. veebruar 2013 kell 19 — Estonia kontserdisaal

Sarja MEISTRIKLASS II kontsert

Erkki-Sven Tüür. Klaverikontsert
Gustav Mahler. Sümfoonia nr 6 a-moll (“Traagiline”)

MIHKEL POLL (klaver)
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent OLARI ELTS


Gustav Mahleri sümfooniad on ühe suure loojaisiksuse omapäraseks baromeetriks, kus kajastuvad selle isiksuse ja ta loominguliste otsingute kõik tõusud ja langused. “Kui tahad luua muusikat, ei tohi laskuda kirjeldustesse ja ümberjutustustesse. See, millest kirjutatakse muusikat, on ikka üks ja sama: muusika lähtepunktiks on inimene – tundlik, mõtlev, hingav ja kannatav inimene.” (Gustav Mahler). Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ja Helsingi Linnaorkestri peakülalisdirigent Olari Eltsi juhatusel tuleb ettekandele Mahleri VI sümfoonia, mida illustreerib alapealkiri “Traagiline”.

“Orkestriga esinemine on alati midagi väga uhket ja erilist. Selline tihendatud koostöövõimalus meie esindusorkestriga ning musitseerimisvõimalused väljapaistvate dirigentide Neeme Järvi ja Olari Eltsiga on mulle tõesti suureks auks ja privileegiks.” (Intervjuust Riina Luigele, Postimees, 30.11.2012). Foto: Kaupo Kikkas

“Orkestriga esinemine on alati midagi väga uhket ja erilist. Selline tihendatud koostöövõimalus meie esindusorkestriga ning musitseerimisvõimalused väljapaistvate dirigentide Neeme Järvi ja Olari Eltsiga on mulle tõesti suureks auks ja privileegiks.” (Intervjuust Riina Luigele, Postimees, 30.11.2012). Foto: Kaupo Kikkas

ERSO käesoleva hooaja resideeriva artisti Mihkel Polli soleerimisel tuleb ettekandele Erkki-Sven Tüüri Klaverikontsert. See on teos, mis on maailma kontserdilavadel juba palju positiivset tagasisidet pälvinud ning mille ülimenukas esiettekanne 2006. aastal toimus pianist Thomas Larcheri, Frankfurdi hr-Sinfonieorchesteri ja dirigent Paavo Järvi esituses. Järgmisel aastal kõlas teos Larcheri soleerimisel ka Tallinnas, siis juba koos ERSO ja dirigent Olari Eltsiga. Teost on esitanud ka pianistid Laura Mikkola (Helsingis, Brüsselis ja Tamperes) ja Awadagin Pratt (Cincinnatis). Seega Mihkel Poll on Erkki-Sven Tüüri Klaverikontserdi neljas ning ühtlasi esimene eestlasest solist.

Tegemist on hooaja 2012/13 teise kontserdiga, kus Mihkel Poll esitab Eesti heliloojate klaverikontserte. “Mihkel PolI on huvitav ja isikupärane muusik ning suurepäraste pianistlike võimetega, kandes ette äärmiselt keerukaid teoseid artistliku üleoleku ning muusikalise vabadusega.” (Arvo Pärt). 

Erkki-Sven Tüür. Foto:  Schander

Erkki-Sven Tüür. Foto: Schander

Väljavõtteid ajakirjandusest pärast Erkki-Sven Tüüri Klaverikontserdi maailma ja Eesti esiettekandeid, vastavalt novembris 2006 Frankfurdis  ja veebruaris 2007 Tallinnas:

Frankfurter Allgemeine Zeitung (25.11.2006, Ellen Kohlhaas): “Erkki-Sven Tüüri Klaverikontsert sobib tema dramaatilist sündmusterohkust ja orkestri ja solisti intensiivset kahekõnet, samuti laia instrumentaalset värvipaletti arvestades hästi sissejuhatuseks uue muusika valdkonda iseäranis noortele.”

Gießener Allgemeine (24.11.2006, Anita Kolbus): “Pärast seda esiettekannet võib öelda, et Tüüri Klaverikontsert kuulub väheste tänapäeva muusikateoste hulka, mis jälle natuke tähelepanelikuks teevad. Praegusel ajal laialivalguva “kõik-on-võimalik”-hoiakus neoismide, maailmamuusika ja atonaalsuse vahel tammuvas muusikas võiks noor eesti heliloojate põlvkond olla suundanäitava mõjuga.”

Postimees (28.02.2007, Mirje Mändla): “Orkestri mängukvaliteet Olari Eltsi energiast pulbitseval dirigeerimisel näitab meie orkestri muidu tihti peidetud kvaliteedi säravat võimalikkust.”

Sirp (02.03.2007, Evi Arujärv): “Klaverikontserdis on vastamisi liikumine ja paigalseis, kõla ja kõnetus, jõud ja õrnus. Ometi ei ole need vastasseisud kunagi liiga “inimesestatud” või dramatiseeritud.”


Antud kontsert kuulub kontserdisarja MEISTRIKLASS, milles on kokku 4 kontsert:

Kui ostate pileti kõikidele nimetatud kontsertidele, võidate 40% üksikpiletite hinnast.
Sarjapiletina ostes on ühe kontserdi hind 12 € / sooduspilet (üli)õpilastele ja pensionäridele 9 €.
Kontserdisarja MEISTRIKLASS sarjapiletid on välja müüdud, saadaval on üksikpiletid.

Kontserdi korraldaja ERSO.
Pilet 20 € / sooduspilet (üli)õpilastele ja pensionäridele 15 €.