Kontserdid

MAHLERI ÜHEKSAS

Olari Elts (© Marco Borggreve).

7. oktoober 2016 kell 19 — Estonia kontserdisaal

Sarja ROMANTIKA II kontsert

Sergei Rahmaninov (1873–1943)
Sümfooniline poeem “Surnute saar, op. 29 (1909)

Gustav Mahler (1860–1911)
Sümfoonia nr 9 D-duur (1909)

Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent OLARI ELTS


Üheksas on Gustav Mahleri viimane lõpetatud sümfoonia, loodud pärast grandioosset vokaalsümfoonilist kaheksandat ehk “Sümfooniat tuhandele” ning “Laulu maast”.

Kontserti juhatab ERSO peakülalisdirigent Olari Elts, kes hooajal 2016/17 pühendab rohkelt tähelepanu just Mahleri suurteostele. Olari Elts: “Mahleri partituurid on šokeerivalt nüüdisaegsed. Tema 9. sümfoonia on hüvastijätt 19. sajandiga – terve suure romantilise perioodiga – ning sisenemine modernismi.”

Mahleri edukas dirigendikarjäär, mis lennutas ta provintsiteatrite kapellmeistri kohalt Viini Riigiooperi ja New Yorgi Metropolitan Opera muusikajuhiks, jättis kaasaegsete silmis varju tema loomingu. Muusikamaailma suurkuju tähenduslikud sõnad “minu aeg on veel ees” ning küsimusena vormistatud tõdemus “kas me peame alati surema enne, kui publik meile eluõiguse annab?” olid enam kui õiged. Mahleri muusika renessanss sai tõelise hoo sisse alles pärast helilooja 100. sünniaastapäeva 1960. aastatel.

Olari Elts: “Mahleri teosed ei räägi nii palju lahkumisest kui just üksindusest – seda nii otseselt kui ka metafoorina. Kõrgel tipus olija üksindustunne ei olnud talle võõras. Aga ta oskas seda ka nautida.”

Arnold_Böcklin. "Die_Toteninsel" (III). Alte Nationalgalerie Berlin.

Arnold_Böcklin. “Die_Toteninsel” (III). Alte Nationalgalerie Berlin.

Kontserdi avateoseks on Sergei Rahmaninovi loomingu üks parimaid näiteid – sümfooniline poeem “Surnute saar”, mis on inspireeritud šveitsi sümbolistliku maalikunstniku Arnold Böcklini samanimelisest maalist. Salapärasel ja kõhedust tekitava maalil on kujutatud tumeda mere kohal asuvat kaljusaart, millele läheneb aerupaat valgesse riietatud seisva figuuri ja kirstuga.

Aktiivselt maailma kontserdilavadel esinevat Olari Eltsi on rahvusvahelises ajakirjanduses nimetatud lummavalt osavaks, napi kehakeelega, kuid väljendusrikkaks dirigendiks, kelle “dirigeerimisstiilist õhkub intelligentsust ja sügavat musikaalsust”.

“Tõeliselt eriliseks tegi ettekande Eltsi suu­repärane orkestrifaktuuri käsitlus, mis oli nii tundlikult tasakaalustatud, et mõjus il­mutuslikuna, tuues kuuldavale asju, millest võinuks vanduda, et varem neid [teoses] ei olnud – jätmata seejuures hetkekski vähi­malgi määral kalkuleeritud muljet.” (David Kettle, The Scotsman, 11.04.2016)


Piletid: 22 € / 16 €
Toetajapilet: 50 €
OSTA PILET: PILETILEVI, PILETIMAAILM

Kontserdi korraldaja ERSO
LIITU ERSO SÕPRADE KLUBIGA


RevalCafe_esitleb_Romantika_est

 

 

 

 

Hooaja avakontserdil astuvad orkestri ette Neeme Järvi ja vioolamängijate Zemtsovide perekond, galakontserdiga tähistatakse  Tallinna Muusikakeskkooli 55. aastapäeva ning “Romantika” sarja mahuvad ka kaks sümfoonilise muusika tippteost: Mahleri IX ja Dvořáki IX sümfoonia.

9.09.2016  HOOAJA AVAKONTSERT. Dirigent LEIF SEGERSTAM
7.10.2016  MAHLERI ÜHEKSAS.
Dirigent OLARI ELTS
28.10.2016  EESTI MUUSIKUTE GURMEE. TMKK 55.
Dirigendid RISTO JOOST, MIKK MURDVEE, ANDRES MUSTONEN, PAUL MÄGI, LAURI SIRP
20.04.2017  UUEST MAAILMAST.
Dirigent RISTO JOOST

Sarjapilet (neli kontserti) 52,80 € / sooduspilet (üli)õpilastele ja pensionäridele 38,40 €.
Sarjapiletiga on ühe kontserdi hind 13,20 €/ (üli)õpilastele ja pensionäridele 9,60 €.

SARJAPILETIGA VÕIDATE 40% ÜKSIKPILETITE HINNAST!

Sarja ROMANTIKA piletid on müügil kuni 9.09.2016 Estonia kontserdisaali kassades, Piletilevi müügipunktides ning www.piletilevi.ee.


EuroparkKOLM TUNDI TASUTA PARKIMIST ERSO kontserdi ajal Rävala Parkimismajas
1.
Sõida parklasse ja võta parkimispilet
2. 
Valideeri parkimispilet Estonia kontserdisaali piletikontrollis
3. Parklast väljudes sisesta Estonia kontserdisaalis valideeritud parkimispilet

Rävala Parkimismaja -> Estonia

Kui otsustad linna jääda kauemaks kui 3 tundi, siis õhtune ja öine (21.00–09.00) soodushind on 0.3 €/h.
Täpsem parkimisinfo: 614 7788