Kontserdid

MÄLESTUSKONTSERT. Pühendatud Eduard Tubinale

Eduard Tubin.

19. juuni 2018 kell 13 — Estonia kontserdisaal

Eduard Tubin (18.06.1905–17.11.1982)

“Ballaad Mart Saare teemale” (1945)
IVARI ILJA klaver

Sonaat sooloviiulile (1962)
SIGRID KUULMANN viiul

Sümfoonia nr 5 h-moll (1946)
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent NEEME JÄRVI

Kontsert on tasuta (sissepääs ilma piletiteta)


Esmaspäeval, 18. juunil kell 13 toimub Tallinna Metsakalmistul Eduard Tubina ja tema abikaasa ümbermatmisega seotud mälestustseremoonia ning teisipäeval, 19. juunil kell 13 Estonia kontserdisaalis mälestuskontsert, kus Eduard Tubina loomingut esitavad pianist Ivari Ilja, viiuldaja Sigrid Kuulmann ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester dirigent Neeme Järvi juhatusel.

Eduard Tubin on eesti muusika suurkuju, kelle loomingu keskmes asub sümfooniline muusika. Tubin on kümne lõpetatud sümfoonia, mitme instrumentaalkontserdi ja orkestrisüidi, samuti ooperite “Barbara von Tisenhusen” ja “Reigi õpetaja” ning balleti “Kratt” autor. Tubin on rahvuslik helilooja, kuid helilooja avar arusaam rahvuslikkusest võimaldas seda väljendada ka julgelt modernistliku helikeele kaudu, põlgamata vajadusel ära atonaalsust või džässi. Hoolimata mitmeplaanilisusest on Tubina looming alati äratuntavalt isikupärane. Nagu paljud teised eesti loomeinimesed, põgenes Tubin 1944. aastal saabuvate Nõukogude vägede eest Rootsi. Ka Rootsi perioodil kirjutatud teostes säilitab tema helikeel selgelt rahvuslikud jooned. Eesti jaoks rasketel aegadel aitas Tubina muusika säilitada usku rahva ja rahvuskultuuri edasikestmisesse.

Erika Tubin (1916–1983) abiellus heliloojaga 1941. aastal, olles Vanemuise teatri balletitantsija ja hiljem näitleja. Ta kirjutas libretod abikaasa ballettidele ”Kratt” ja ”Siurulind”. Rootsis töötas ta joonestajana.

Helilooja ja tema abikaasa on praegu maetud Stockholmi Skogskyrkogårdeni kalmistule, kus esmaspäeval, 4. juunil 2018 kell 13 toimub ärasaatmistseremoonia.


ERSO ja Tubina sümfooniad

ERSO ja tema peadirigentide esituses on kõlanud paljude Tubina sümfooniliste teoste, sh viie sümfoonia esiettekanded. Kõik Tubina sümfooniad on kahel korral tervikuna ka salvestatud: kõigepealt Neeme Järvi ja Göteborgi sümfooniaorkestri esituses firmale BIS, seejärel Arvo Volmeri ja ERSO esituses firmale Alba Records. Sümfooniad nr 2 ja 5 on ERSO ja Peeter Lilje esituses talletatud ka DVD-le (Rahvusvaheline Eduard Tubina Ühing).

Esiettekanded: Olav Roots ja ERSO
Sümfoonia nr 1, esiettekanne 24.02.1936, Estonia kontserdisaal
Sümfoonia nr 2, esiettekanne 24.06.1938, Estonia kontserdisaal
Sümfoonia nr 3, esiettekanne 26.02.1943, Estonia kontserdisaal
Sümfoonia nr 4, esiettekanne 16.04.1944, Tallinna draamateater

Esiettekanne: Neeme Järvi ja ERSO
Sümfoonia nr 8, esiettekanne 24.02.1967, Estonia kontserdisaal

Rootsis esiettekandele tulnud sümfooniad:
Sümfoonia nr 5, esiettekanne 16.11.1947, Stockholmi kontserdimaja: Stockholmi Filharmoonia sümfooniaorkester, dirigent Carl Garaguly.
Esiettekanne Eestis: 21.09.1956, Estonia kontserdisaal: ERSO ja dirigent Sergei Prohhorov.

Sümfoonia nr 6, esiettekanne 30.09.1955, Rootsi Raadio: Rootsi Raadio sümfooniaorkester, dirigent Tor Mann.
Esiettekanne Eestis: 15.05.1959, Estonia kontserdisaal: ERSO, dirigent Sergei Prohhorov.

Sümfoonia nr 7, esiettekanne 1.03.1959, Gävle: Gävle sümfooniaorkester, dirigent Gunnar Staern.
Esiettekanne Eestis: 9.03.2000, Estonia kontserdisaal: ERSO, dirigent Arvo Volmer. (Eesti Raadio arhiivisalvestis ERSO ja Sergei Prohhorovi esituses aastal 1960)

Sümfoonia nr 9, esiettekanne 20.11.1971, Kuninglik Rootsi Muusikaakadeemia: Rootsi Raadio sümfooniaorkester, dirigent Stig Westerberg.
Esiettekanded Eestis: 6.05.1976, Estonia kontserdisaal: ERSO, dirigent Neeme Järvi; 7.05.1976, Vanemuise kontserdisaal: ERSO, dirigent Peeter Lilje

Sümfoonia nr 10, esiettekanne 27.09.1973, Göteborgi kontserdimaja: Göteborgi sümfooniaorkester, dirigent William Byrd.
Esiettekanne Eestis: 1.10.1979, Estonia kontserdisaal: ERSO, dirigent Neeme Järvi (Neeme Järvi viimane kontsert Eestis enne emigreerumist Ameerika Ühendriikidesse).

ERSO esimene peadirigent Olav Roots ja Eduard Tubin Rootsis umbes 1950. aastal (foto: ETMMi arhiiv).

Eduard Tubin koos ERSO peadirigendi Roman Matsovi ja tulevase peadirigendi Neeme Järviga 1961. aastal Tallinnas.

Eduard Tubin ja ERSO peadirigent Neeme Järvi Estonia kontserdisaalis, 6. mai 1976, pärast Tubina 9. sümfoonia Eesti esiettekannet.

Eduard Tubin ja ERSO tulevane peadirigent Peeter Lilje ETV stuudios, mai 1976.


Ivari Ilja (© Kaupo Kikkas).

Ivari Ilja on erakordse rahvusvahelise karjääriga Eesti pianist, võrratu ansamblipartner mitmetele maailmakuulsatele lauljatele, nagu Maria Gulegina ja Jelena Zaremba, samuti Dmitri Hvorostovski ja Irina Arhipova. Ta on vaieldamatult kõige suuremale kuulajaskonnale esinenud Eesti pianist, kelle musitseerimine on kõlanud Londoni Wigmore Hallis, Queen Elizabeth Hallis, New Yorgi Carnegie Hallis ja Lincoln Centeris, Washingtoni Kennedy Centeris, Salzburgi Mozarteumis, Viini Musikvereinis, Moskva konservatooriumi suures saalis, Brüsseli Palais des Beaux-Arts’is, Milano La Scalas, Tokyo Suntori Hallis jm. Lisaks sellele on tegemist väga hinnatud klaveripedagoogi, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia professori ja rektoriga.


Sigrid Kuulmann (© Kaupo Kikkas).

Sigrid Kuulmanni paljude preemiate ja tunnustuste hulka kuuluvad ERSO ja ETV preemiad Eesti Kontserdi poolt korraldatud interpreetide konkursil “Con brio”(1999), laureaaditiitel Heino Elleri rahvusvahelisel viiuldajate konkursil (2001) ning Neeme Järvi nimeline noore muusiku preemia Eduard Tubina teoste esitamise eest (2004).

Sigrid Kuulmann on astunud solistina üles Euroopas, Lähis-Idas ja Lõuna-Ameerikas, samuti koos ERSO, Rahvusooper Estonia sümfooniaorkestri, Vanemuise sümfooniaorkestri ja Tallinna Kammerorkestriga ning teinud koostööd nimekate dirigentidega. Koostöös ERRi ja Estonian Record Productionsiga on tal valminud mitu CDd, sealhulgas  sooloplaat Bachi, Paganini ja Ysaÿe’ teostega (2010) ning Tubina muusikaga koos pianist Marko Martiniga (2012). 2014. aastal kaitses ta doktorikraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, juhendajaks Mari Tampere ja Kristel Pappel. Lisaks tihedale esinemisgraafikule solisti ja kammermuusikuna on Sigrid Kuulmann Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia õppejõud.


Neeme Järvi (© Simon van Boxtel).

Suure muusikute dünastia pea Neeme Järvi on üks tänapäeva hinnatuimaid dirigente. Ta juhatab maailma tipporkestreid, teeb koostööd parimate solistidega ning tema kui ühe enim plaadistava dirigendi diskograafiasse kuulub ligi 500 plaati.

Oma pika ja ülieduka karjääri jooksul on Neeme Järvi olnud seotud maailma erinevate orkestritega. Alates hooajast 2010/11 on ta Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kunstiline juht ja peadirigent. Ta on Orchestre de la Suisse Romande’i, Haagi Residentie-orkestri, Detroiti sümfooniaorkestri ja Göteborgi sümfooniaorkestri emeriit-peadirigent ning Šoti Kuningliku Rahvusorkestri audirigent.

Neeme Järvi on olnud üks aktiivsemaid Eesti muusika tutvustajaid maailmas. Tema ja ERSO esituses on kõlanud väga paljude Eesti heliteoste esiettekanded.