Kontserdid

ERSO TV: ZAHHARENKOVA JA MÄRKL

Jun Märkl.

23. aprill 2021 kell 19 — Estonia kontserdisaal

Sarja “Romantika” IV kontsert

Claude Debussy
“Väike süit” (orkestrile seadnud Henri Büsser)     ~13′

Wolfgang Amadeus Mozart
Klaverikontsert nr 24 c-moll, KV 491     ~30′

Franz Joseph Haydn
Sümfoonia nr 82 C-duur “Karu” (L’ours)     ~28′

IRINA ZAHHARENKOVA klaver
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent JUN MÄRKL


Juba kolmandat korda viimaste aastate jooksul on orkestri ees dirigent Jun Märkl, keda seob tihe koostöö mainekate Saksa ja Prantsuse teatrite ja orkestritega ning kes juhatab sageli maailma paremikku kuuluvaid orkestreid, nagu Clevelandi ja Philadelphia orkestrid USAs, NHK sümfooniaorkester Jaapanis, Tšehhi filharmoonikud, Zürichi Tonhalle-orkester jpt. Alates 2021. aastast on ta  Malaisia filharmooniaorkestri muusikajuht, Taiwani rahvusliku sümfooniaorkestri kunstiline nõustaja ning Haagi Residentie-orkestri peakülalisdirigent. Muusikakriitik Kai Taal on tõstnud esile Jun Märkli väga head kontakti ERSOga, kirjeldades teda kui väga energilist, intensiivset ja positiivse hoiakuga dirigenti, kes “oma nõudmistes on konkreetne ja sõbralikult järeleandmatu”. Märkli puhul on tähelepanuväärne ka tema erakordne mälu ning harjumus juhatada ilma noodita.

Kontserdi avateoseks on Claude Debussy “Väike süit”, mis originaalis on kirjutatud klaverile neljale käele, ent seekord tuleb ettekandele Henri Büsseri orkestriseades.

Mozarti 24. klaverikontsert c-moll on üks helilooja kahest minoorsest teosest selles žanris, kõik ülejäänud veerandsada on kirjutatud mažoorsetes helistikes. Eriliseks teevad selle ka esimese osa avateema, milles helilooja on kasutanud kõiki kromaatilise helirea 12 nooti, ning esimese osa kolmeosaline taktimõõt, mida ta on kasutanud ainult kahes klaverikontserdis. Just see traagilise alatooniga klaverikontsert pälvis teadaolevalt ka Beethoveni erilise imetluse.

Kontserdi solist Irina Zahharenkova on oma põlvkonna üks väljapaistvamaid ja omanäolisemaid pianiste, arvukate konkursside võitja, väga hinnatud tänu oma nüansirikastele ja haaravatele interpretatsioonidele. “Zahharenkova fenomeni on raske sõnadega seletada: teda kuulates-vaadates on tunne, et ta lihtsalt istub klaveri taha ja muusika hakkab ta sõrmede alt voolama, loomulikult ja pingutamata, haarates kuulaja jäägitult kaasa,” kirjutas muusikakriitik Äli-Ann Klooren pärast Zahharenkova üht hiljutist Bachi esitust.

Franz Joseph Haydni sümfoonia nr 82 on üks helilooja kuuest nn Pariisi sümfooniast. Neid Pariisi ühe vabamüürlaste organisatsiooni tellimusel loodud sümfooniaid loetakse Haydni küpse sümfooniastiili alguseks. Hüüdnime “Karu” sai teos teadaolevalt alles 20 aastat pärast helilooja surma, kui ilmus teose klaveriseade pealkirjaga Danse de l’ours (“Karu tants”).

Korraldajal on õigus teha muudatusi vastavalt olukorrale.


Valitsuse kehtestatud piirangute tõttu ei toimu praegu kavandatud kontserdid publikuga. Küll aga ei jää Estonia kontserdisaal tühjaks – ERSO teeb proove ning kontserte saavad muusikasõbrad nautida ERSO TV ja Klassikaraadio vahendusel.

Täpsema info piletite ümbervahetamise ja tagastamise kohta leiate siit: www.erso.ee/piletid


KONTSERDISARI “ROMANTIKA”  

I: PRAHA SERENAAD,26.02.2021
ERSO puhkpillisekstett ja keelpilliorkester, ERSO

II: VÕLUAED,5.03.2021
ANNA SZAŁUCKA klaver, ERSO, dirigent  BAS WIEGERS

III: TEEKOND, 9.04.2021
MARTIN KUUSKMANN fagott, ERSO, dirigent  MIHHAIL GERTS

IV: MEREMUUSIKA, 23.04.2021
IRINA ZAHHARENKOVA klaver, ERSO, dirigent  JUN MÄRKL

Sarjapiletid (neli kontserti): 74 € / 59 €* (üksikpiletitena ostes 100 € / 72 €*).
* Soodushinnaga pilet kehtib õpilastele, tudengitele ja pensionäridele soodustust tõendava dokumendi esitamisel.