Kontserdid

MUST PEEGEL

Michael Wendeberg.

1. märts 2019 kell 19 — Estonia kontserdisaal

Sarja “Harmoonia” IV kontsert

Olivier Messiaen
“Unustatud ohvriannid” (“Les Offrandes oubliées”)

Toivo Tulev
“Black Mirror”

Anton Bruckner
Sümfoonia nr 7 E-duur

TRIO HOCA NASREDDIN:
Robert Reigle
saksofon
Nikolai Gale
n vokaal
Serkan Şener
türgi flööt kaval
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester

Dirigent MICHAEL WENDEBERG


Toivo Tulevi teose “Black Mirror” esiettekanne 2016. aasta rahvusvahelisel nüüdismuusika festivalil “Afekt” tõi heliloojale Eesti Heliloojate Liidu ja LHV uue heliloomingu Au-tasu. “Toivo Tulevi “Black Mirror” on väljapaistev loominguline saavutus, milles peen rafineeritus ühendatakse toore jõulisusega,” oli žürii üksmeelne arvamus. Äsja pälvis Toivo Tulev president Kersti Kaljulaidilt Valgetähe IV klassi teenetemärgi.

Ka esiettekandel olid koos ERSOga laval Trio Hoca Nasreddin ning dirigent Michael Wendeberg. “”Black Mirrori” ettekanne oli mulle väga tugev elamus – väga toivotulevlik helikeel, muusika tume voog, mis transformeerub pärast valguse lõppu, pärast 20. sajandi katastroofe pimeduseks, pimeduseks enne uue valguse sündi…” Teose aluseks on Nick Hobbsi poeem, mida helilooja täiendas tekstiga Wagneri “Jumalate huku” proloogist. “Poeem räägib enda eest küll ise, kuid kui püüda siiski sõnastada, siis selle aluseks on praegune elu – fanatism ja see, kuidas meie fanatismile reageerime,” aitab Nick Hobbs kuulajail teost lahti mõtestada. Toivo Tulev on öelnud, et “”Black Mirror” on muu hulgas lugu sellest, kuidas me loome jumalaid omaenese näo järgi, kuidas fundamentaalsest jaatusest on saamas iseenese vastand, sügavalt vägivaldne, hüsteeriline ja ebainimlik eitus. See eitus võtab materiaalse mõõtme, tal on kuju (he has form) ja tujud (likes not your face…), tal on soov ning ähvardav võime hävitada (be erased…!). Igatsetud algse õndsuse asemel vaatab meile lõpuks peeglist vastu midagi väga pahelist (a bad kind of bliss reflected in the black mirror…). “Kas valgus, mis paistab, on koiduvalgus?” küsivad Wagneri ooperi alguses ja tänase loo finaalis isekeskis saatuselõimi punuvad nornid. “Ei, on jätkuvalt öö”.”

Hoca Nasreddin on 2008. aastal moodustatud trio, mille liikmed improviseerivad tämbri ja faktuuriga ning loovad seeläbi kompleksse ja värvika helikeele. Orkestrit juhatab Michael Wendeberg, kes on Genfis resideeriva nüüdismuusika esitamisele keskendunud Ensemble Contrechamps’i peakülalisdirigent, Halle Ooperi esimene kapellmeister ning teeb koostööd paljude Euroopa orkestrite ja ooperiteatritega.

Piletid: 23 € / 16 €     PILETILEVI, PILETIMAAILM
Kontserdi korraldaja ERSO


HARMOONIA

I: MOZART JA BEETHOVEN19. oktoober 2018
Signe Sõmer klarnet, ERSO, dirigent NEEME JÄRVI

II: KROONIMISMISSA7. detsember 2018
Arete Teemets sopran, Marianne Pärna metsosopran, Raul Mikson tenor, Rainer Vilu bass, EFK, ERSO, dirigent JOSEPH SWENSEN

III: BEETHOVEN JA BARTÓK25. jaanuar 2019
Mari Poll viiul, ERSO, dirigent BAS WIEGERS

IV: MUST PEEGEL1. märts 2019
Trio Hoca, Nasreddin, ERSOdirigent MICHAEL WENDEBERG

Kontserdisarja “Harmoonia” esitleb E-Piim.
OSTA SARJAPILET (60 € / 45 €; sarjapileteid on müügil piiratud kogus)