Kontserdid

MYTHOS. Erkki-Sven Tüür 60

Erkki-Sven Tüür (© Vallo Kruuser).

1. oktoober 2019 kell 12.45 — Estonia kontserdisaal (avatud proov – sissepääs tasuta)
4. oktoober 2019 kell 18 — Estonia kontserdisaal (eelkontsert ja vestlusring)
4. oktoober 2019 kell 19 — Estonia kontserdisaal

Sarja “Resonants” I kontsert

Erkki-Sven Tüür
“Phantasma” (esiettekanne)   13′
“Solastalgia” (Eesti esiettekanne)   18′
Sümfoonia nr 9 “Mythos”   35′

VINCENT CORTVRINT pikoloflööt
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent OLARI ELTS


Erkki-Sven Tüüri teoste esiettekanded toimuvad valdavalt väljaspool Eestit ning ühe enim esitatava Eesti heliloojana on tal võimalus nende käekäigule kõikjal üle maailma kaasa elada, kuid sündinud on tema looming Hiiumaa looduses ja rahus.

Erkki-Sven Tüüri 60. sünnipäeva kontserdil kõlavad lisaks Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks loodud 9. sümfooniale “Mythos” (2017) ka kaks Eesti publikule uut teost. “Solastalgias” soleerib Amsterdami Kuningliku Concertgebouw’ Orkestri solist, pikolomängijate absoluutsesse tippu kuuluv Vincent Cortvrint, kelle “nüansirikas ja vaimustavalt värviderohke mäng ning erakordselt päikseline isiksus” võlusid Tüüri juba nende esmakohtumisel. Värskeima oopusena tuleb ettekandele Kymi Sinfonietta, Yomiuri-Nipponi sümfooniaorkestri ja ERSO ühistellimusena loodud “Phantasma”.

Olari Elts (© Katrin Viil).

Olari Elts nimetab Erkki-Sven Tüüri tänapäeva muusikamaailma üheks parimaks sümfonistiks selle sõna kõige klassikalisemas tähenduses. “Ta loob oma maailmad minimaalsest sümfoonilisest materjalist ning on selles saavutanud sellise virtuoossuse ja selguse, et interpreedil tekib võimalikult vähe küsimusi, kuna partituur on nii professionaalne. Ta on üks kõige paremini pikka vormi valdav tänapäeva helilooja ning tema vektoriaalne kompositsioonimeetod on täiesti unikaalne.”

Erkki-Sven Tüür: “Olariga seob mind pikaajaline sõprus, terve rida orkestriteoseid – ka “Phantasma” – on sündinud tema eestvedamisel. Detailitäpsus, sädelev muusikaline energia ning selge visioon partituuri kõlama võlumisel on mind tema puhul ikka ja jälle nende aastate jooksul sügavalt puudutanud. Aga ERSO-lt sain orkestriheliloojana oma “esimesed triibulised” juba 1984. aastal, kui Vello Pähn juhatas “ERSO stuudiotunnis” mu esimest sümfooniat. Ka teine ja kolmas sümfoonia, samuti “Zeitraum” tulid esiettekandele just ERSO-ga. Nende kogemuste najal õppisin tohutult palju. Ja praegu on äärmiselt tore tõdeda, et paljude-paljude teiste orkestritega võrreldes tuleb ERSO mu mõnede teatud tüüpiliste viguritega toime mängleva kergusega, teised peavad nendesamade asjadega proovisessioonis tublisti rohkem vaeva nägema. On tõesti rõõm kuulda oma teoseid mängituna muusikute poolt, kes tunnevad mu helikeelt põhjalikult.”

Kell 18 algaval eelkontserdil vestlevad dirigent Olari Elts ja helilooja Erkki-Sven Tüür.
Tšellist Theodor Sink ja pianist Marrit Gerretz-Traksmann esitavad Tüüri 1990. aastal loodud teose “Dedication” (“Pühendus”).


Muusikapäeva eri: avatud proov
T, 1. oktoober kell 12.45 – 14.00, Estonia kontserdisaal

Sissepääs tasuta

Rahvusvahelisel muusikapäeval on publik oodatud osa saama killukesest 4. oktoobril kuulajaini jõudvast kontserdikavast. Erkki-Sven Tüüri loomingust ja selle interpreteerimisest räägivad helilooja ise ja dirigent Olari Elts ning kuulata saab ERSO ja Olari Eltsi ettevalmistumist reedeseks kontserdiks.


Kontserdisari “Resonants”

I: MYTHOS. Erkki-Sven Tüür 60, 4.10.2019
Vincent Cortvrint pikoloflööt, ERSO, dirigent OLARI ELTS

II: RAHVUSVAHELINE NÜÜDISMUUSIKA FESTIVAL “AFEKT”, 1.11.2019
Kristi Mühling kannel, Vambola Krigul löökpillid, ERSO, dirigent CLEMENT POWER

III: VAATAJA SILMAD. Eesti Muusika Päevad, 3.04.2020
TUURI DEDE, metsosopran, EFK, ERSO, dirigent KAPAR MÄND

IV: STEVE REICH, 17.04.2020
ERSO, dirigent OLARI ELTS


Sarjapileti hind (neli kontserti) on 74 € / 59 €* (üksikpiletitena ostes 100 € / 72 €).
OSTA SARJAPILET

Üksikpiletid: 25 € / 18 €*     PILETILEVI     PILETIMAAILM

* Soodushinnaga pilet kehtib õpilastele, tudengitele ja pensionäridele soodustust tõendava dokumendi esitamisel.