Kontserdid

PÄRT JA MAHLER. Arvo Pärt 80

Kristjan Järvi. Foto/ Photo: Peter Rigaud.

6. november 2015 kell 19 — Estonia kontserdisaal

Sarja MAESTRO II kontsert

Arvo Pärt (1935)
Sümfoonia nr 1 “Polüfooniline” (1963)
“La Sindone” (2005/2015)
“Swansong” (2013)
Gustav Mahler (1860–1911)
Sümfoonia nr 1 D-duur (1888)

Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent KRISTJAN JÄRVI


Kristjan Järvi – 21. sajandi artisti arhetüüp, laia haardega muusik, kes tegutseb ilma silmaklappide ja piirideta. Oma innovatiivsete ideede elluviimiseks on tal väljundeid üle kogu maailma: ta on Leipzigi Raadio sümfooniaorkestri (MDR) ja Gstaadi festivali orkestri peadirigent, New Yorgis resideeriva klassikale, hip-hopile ja džässile pühendunud Absolute Ensemble’i asutajaliige ja dirigent ning Läänemeremaade noorteorkestri asutajaliige ja dirigent. Külalisdirigendina juhatab ta orkestreid üle maailma.

Äsja võitis Kristjan Järvi Läänemeremaade noorteorkestriga  Euroopa 2015. aasta kultuuripreemia, mis antakse silmapaistvate saavutuste eest Euroopas ja Euroopa heaks. Kaks aastat tagasi võitis ta sama auhinna oma Leipzigi Raadio sümfooniaorkestriga. Laureaatide nimistust leiame ka sellised staarid nagu dirigendid Kurt Masur ja Daniel Barenboim, ooperitäht Plácido Domingo, Berliini Filharmoonikud jpt.

Kristjan Järvi ja ERSO kontserdi kava ühendab kahe karismaatilise, nii oma aja kultuuri- ja muusikaelu kui ka teiste heliloojate loomingut mõjutanud suurmehe loomingut.

ERSO_PartjaMahler_600x900

Arvo Pärdi I sümfoonia valmis konservatooriumi lõputööna ning on pühendatud helilooja kompositsiooniõpetajale Heino Ellerile. Pealkiri “Polüfooniline” viitab klassikalise polüfoonia vormide kaanoni ja fuuga kasutamisele, Pärt ise on teost nimetanud pretensioonituks dodekafooniliseks kompositsiooniks. Ainulaadse tintinnabuli-stiilini jõudmiseks tuli läbida veel mitmed loomingulised etapid. Teose esiettekanne toimus 7. veebruaril 1964 Tallinnas Eesti Raadio sümfooniaorkestri (praegune ERSO) esituses Neeme Järvi juhatusel.

“La Sindone” on loodud Torino muusikafestivali “Settembre Musica“ tellimusel esitamiseks Torino 2006. aasta taliolümpiamängude kultuuriprogrammis. “La Sindone“ (it. k “surilina“) on kui muusikaline mõtisklus ja rännak ühe religioosse müsteeriumi jälgedes. Nimelt viitab pealkiri Torino katedraalis hoitavale surilinale, millele on seletamatul viisil tekkinud ristilöödud inimese näo ja keha kujutis. On arvatud, et sellesse linasse oli mässitud Kristuse surnukeha. Teose esiettekanne toimus Torino katedraalis 2006. aasta veebruaris ERSO esituses Olari Eltsi juhatusel.

“Swansong” on kaks aastat tagasi valminud orkestriversioon algselt koorile ja orelile loodud teosest “Littlemore Tractus“, mille Arvo Pärt kirjutas Salzburgi festivali “Mozartwoche” tellimusel, mille peaheliloojaks ta oli 2014. aastal. Teose esiettekanne toimus sama aasta jaanuaris Viini Filharmoonikute esituses Marc Minkowski juhatusel.

Gustav Mahleri I sümfoonia on kantud looduslähedusest, lüürilisusest ja rahvalaululisusest. Teose kolmas osa on groteskne leinamarss, mille aluseks on prantsuse populaarne lastelaul “Frère Jacques” (saksa keeles tuntud kui “Bruder Martin”, eesti keeles “Sepapoisid”). Laulu mažoorse teema minoorseks muutmise idee on inspireeritud Moritz von Schwindi pildist “Kuidas loomad jahimeest matavad”. Teoses kõlab nooruslik helgus ja uljus, mastaapsed vokaalsümfoonilised suurvormid ning mõjuvõimsad aastad Viini Riigiooperi peadirigendina on selle loomise ajal alles tulevikumuusika.

Piletid: 22 € / 16 €
Toetajapilet: 50 €

OSTA PILET: PILETILEVI, piletimaailm    
LIITU ERSO SÕPRADE KLUBIGA

Kontserdi korraldaja ERSO


Audi_esitleb_Maestro_est

 

 

 

 

Sarjapilet (neli kontserti) 52,80 € / sooduspilet (üli)õpilastele ja pensionäridele 38,40 €.
SARJAPILETIGA VÕIDATE 40% ÜKSIKPILETITE HINNAST!
Sarjapiletiga on ühe kontserdi hind 13,20 (üli)õpilastele ja pensionäridele 9,60 .
Sarja MAESTRO piletid on müügil kuni 18.09.2015 Estonia kontserdisaali kassades, Piletilevi müügipunktides ning www.piletilevi.ee.


EuroparkKOLM TUNDI TASUTA PARKIMIST ERSO kontserdi ajal Rävala Parkimismajas
1.
Sõida parklasse ja võta parkimispilet
2. 
Valideeri parkimispilet Estonia kontserdisaali piletikontrollis
3. Parklast väljudes sisesta Estonia kontserdisaalis valideeritud parkimispilet

Rävala Parkimismaja -> Estonia

Kui otsustad linna jääda kauemaks kui 3 tundi, siis õhtune ja öine (21.00–09.00) soodushind on 0.3 €/h.
Täpsem parkimisinfo: 614 7788