Kontserdid

PÕHJATUULE VAIKUS. Eesti Muusika Päevad

Kristiina Poska (© Kaupo Kikkas).

7. aprill 2017 kell 18 — Estonia kontserdisaal (eelkontsert*)
7. aprill 2017 kell 19 — Estonia kontserdisaal

Sarja TULEVIKUMUUSIKA IV kontsert

Liisa Hirsch
“Threshold” (“Lävi”, esiettekanne)

Timo Steiner
“Jäta siis kõik, mis sul on, ja mine…” (esiettekanne)

Tauno Aints
“Veljo Tormise mälestuseks” (esiettekanne)

Lepo Sumera
Sümfoonia nr 4 “Serena borealis” (1992)

Erkki-Sven Tüür
Tšellokontsert (1996)

THEODOR SINK (tšello)
JOHAN RANDVERE (klaver)

Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent  KRISTIINA POSKA

Fuajees:
Ekke Västrik
Heliinstallatsioon “Kontakt kontserdisaaliga” (2017) sarjast “Kontakt”


“Muusika fenomen on, et ta näitab meile meie tahke, millest meil varem aimugi polnud. Muusikal on võime muuta nii meie mõtte- kui ka tundeskaalat ning me oleme seeläbi võimelised nägema asju uues valguses,” ütles Kristiina Poska 2013. aastal ajakirjale Muusika antud intervjuus. “Vapustav! Erakordne! Suurepärane! Meeldejääv! Kristiina Poska on fantastiline!” vahendas Kirke Ert Postimehes Kristiina Poska juhatatud ERSO möödunud hooaja lõppkontserdi külastajate muljeid.

Kristiina Poska lõpetas neli aastat kestnud töö Berliini Koomilise Ooperi esimese kapellmeistrina ning jätkab hooajast 2016/17 vabakutselise dirigendina. Kristiina Poska arvukate tunnustuste hulgas on nii auhinnalisi kohti erinevatel konkurssidel, sh mainekas Saksa dirigendipreemia (Deutscher Dirigentenpreis) aastast 2013 kui samal aastal mõjuka Saksa päevalehe Tagesspiegel poolt aasta 25 kõige huvipakkuvama berliinlase nimekirja valimine. 2016. aasta kevadel valiti ta rahvusvahelise muusikaportaali Bachtrack.com edetabelis maailma enim hõivatud naisdirigendiks.

Ettekandele tulevad kolme Eesti helilooja uudisteosed:

LHV uue heliloomingu Au-tasu 2016 laureaat Liisa Hirsch oma teosest “Threshold” (“Lävi”): “Selle loo kõlamaailm koosneb vaiksetest helidest – unisoonist ja kaheteistkümnest akordist. Ükski neist akordidest ei ole tavapärases mõttes hääles, kuna need on üles ehitatud veerandtoonides. Siiski on need akordid üksteisega sümmeetriliselt kasvavas suhtes ning käivad läbi astmed unisoonist oktavini. Eriline keelpillide mänguvõte, mis tublisti summutab heli ja muudab nii selle tämbrit kui ka helikõrgust, toob loosse ettearvamatu harmoonilise plaani. Üha laiemateks akordideks liikudes, saavad helid kuuldavamaks ja moodustavad ootamatuid kõlakombinatsioone. Loo teises pooles kõlab korraga kõikide akordide koguspekter, millest dirigent filtreerib vabalt akorde välja ja vahetab neid uute vastu. Tekib hetkeline ja kordumatu kuulamisruum, kuni teekond jõuab tagasi vaiksesse unisooni.

Lävi on psühholoogias aistingu tekkimiseks vajalik ärrituse minimaaltugevus. Füüsikas on see suurus või intensiivsus, mida on vaja mingi reaktsiooni, fenomeni või tulemuse avaldumiseks.”

Tauno Aints oma teosest “Veljo Tormise mälestuseks”: “Seda vägevust, mida minu jaoks tähendab Tormise isik, tema sõnum ja looming, on sõnadega võimatu väljendada. Kõik need mõtted ja tunded on abstraktsel kujul sulandunud nootideks teoses “Veljo Tormise mälestuseks”.”

Timo Steiner: ““Jäta siis kõik, mis sul on, ja mine…” peegeldab minu viimase aja püüet vaikuse, hõreduse, sisemise helina suunas. Sageli katkendlik ja üksikutes nootides väljenduv manaks nagu esile maagilist sisemist laulu – midagi, millele saab siitpoolt, helilooja ja muusikute poolt anda ehk ajendi, tõuke, aga mis joonistub kokku tervikkogemuseks heliseva inimese hinges.

Nimetasin enda jaoks sellist katkendlikku komponeerimist papüüruse meetodiks. Midagi on muusikalisest loogikast jälgitav, osa noote on aga justkui kadunud, tõstetud teisele poole füüsiliste nootide piiri. Sillad puuduvate nootide vahele joonistab kujutlus.” Teoses soleerib mitmete konkursside laureaat, 2014. aastal noore muusiku tiitliga pärjatud pianist Johan Randvere.

Theodor Sink

Theodor Sink

Erkki-Sven Tüüri tšellokontserdis soleerib Theodor Sink, kes on end tõestanud nii võimeka kammermuusiku kui suurepärase orkestrisolistina. Praegu jätkab ta õpinguid Helsingis Sibeliuse akadeemias professor Marko Ylöneni juhendamisel. Erkki-Sven Tüür oma tšellokontserdist: “Ma ei ole seadnud enesele eesmärgiks kirjutada tohutult virtuoosset tšellopartiid. Ka ei tahtnud ma tekitada mingit erilist dialoogi ehk siis võitlust solisti ja orkestri vahel. Üks võimalik tõlgendusaspekt võiks olla hoopis indiviidi teekond talle mõistetamatus, isegi absurdses keskkonnas, mida ta aga oma paremat äratundmist mööda lahti mõtestada proovib ja armastama hakkab.

See David Geringase tellitud lugu on kujunenud üheks mu enim esitatud instrumentaalkontserdiks, esitusgeograafiaga pea kõik Euroopa maad + USA, Jaapan, Austraalia ja Uus-Meremaa. Minu rehkendust mööda on Theodor Sink kolmeteistkümnes tšellist, kes seda mängib.”

Lepo Sumera neljas sümfoonia on kirjutatud 1992. aastal Karlsruhes peetud Eesti kultuuri päevadeks ning teose tellijaks oli Saksamaa Baden-Württembergi Liidumaa.

Kontserdil kuulutatakse välja LHV uue heliloomingu Au-tasu tänavuaastane laureaat.


* Eelkontsert kell 18

Kell 18 algaval eelkontserdil tuleb ettekandele Ameerika helilooja Brian Currenti 2008. aastal loodud teos “Noorte teejuht nüüdismuusika juurde”, milles tutvustatakse kuulajaile 20. ja 21. sajandi muusikalisi väljendusvahendeid. Räägitakse vormist, rütmist, helist, harmooniast, faktuurist, värvist, meloodiast, esitustavadest ja elektronmuusikast. Kaastegev on näitleja ja helilooja Ardo Ran Varres.

Estonia kontserdisaali fuajees saab kuulata elektronmuusika valdkonnas tegutseva Ekke Västriku installatsiooni “Kontakt kontserdisaaliga” (2017), mille kohta helilooja on rääkinud järgnevat: “Kontakt kontserdisaaliga” on heliinstallatsioon, milles kõik helid on salvestatud kontaktmikrofonidega Estoonia kontserdisaali ruumides. Kontaktmikrofon erineb tavalistest mikrofonidest selle poolest, et ta ei ole tundlik õhus levivatele helilainetele, vaid materjalide pinnas olevatele vibratsioonidele. See loob kuulamiseks täiesti unikaalsed tingimused, kus puudub meile tuntud akustika ja kus õnnestub kuulda helisid, mida muidu ei oleks võimalik tajuda. Mitmes mõttes meenutab see arsti stetoskoopi, millega saab kuulata patsiendi vereringet ja kopsukahinat, mis meile muidu kuuldavad ei ole.”

Sel hooajal on ERSO tutvustanud publikule nüüdismuusikat Brian Currenti teosega juba kahel korral. Siin väike klipp, kuidas nägi välja ettekanne rahvusvahelisel muusikapäeval Telliskivi Loomelinnakus:

Piletid: 22 € / 16 €
Toetajapilet: 50 €
OSTA PILET: PILETILEVI, PILETIMAAILM

Kontserdi korraldajad ERSO ja festival Eesti Muusika Päevad
LIITU ERSO SÕPRADE KLUBIGA

Loe lisaks:
Heliloojad Märt-Matis Lill ja Liisa Hirsch külas klassikaraadio stuudios (7.02.2017)
Heino Elleri nimeline muusikapreemia läks Liisa Hirschile (kultuur.err.ee, 6.03.2017)


4Energiaesitleb_Tulevikumuusika

“Tulevikumuusika” on ERSO uue hooaja värske ja eksperimentaalne kontserdisari inimesele, kellel on sügavam huvi moodsa kultuuri vastu. Esiettekanded, uued seaded, DJ ja sümfooniaorkester, alternatiivne energia ja tumedad unistused, Rahvusvaheline Nüüdismuusika Festival AFEKT ja Eesti Muusika Päevad – tulevikumuusika jõuab kuulajateni Kristiina Poska, Kristjan Järvi, Olari Eltsi ja Michael Wendebergi juhatusel. Kultuur on elus!

21.10.2016  DARK DREAMS Rahvusvaheline Ny:dismuusika Festival AFEKT. Dirigent MICHAEL WENDEBERG
2.12.2016  LUIKEDE JÄRV. Dirigent KRISTJAN JÄRVI
25.02.2017  ALTERNATIVE ENERGY. Dirigent OLARI ELTS
7.04.2017  PÕHJATUULE VAIKUS. Festi Muusika Päevad. Dirigent KRISTIINA POSKA

Sarjapilet (neli kontserti) 52,80 € / sooduspilet (üli)õpilastele ja pensionäridele 38,40 €.
Sarjapiletiga on ühe kontserdi hind 13,20 €/ (üli)õpilastele ja pensionäridele 9,60 €.

SARJAPILETIGA VÕIDATE 40% ÜKSIKPILETITE HINNAST!

Sarja TULEVIKUMUUSIKA piletid on müügil kuni 21.10.2016 Estonia kontserdisaali kassades, Piletilevi müügipunktides ning www.piletilevi.ee.


EuroparkKOLM TUNDI TASUTA PARKIMIST ERSO kontserdi ajal Rävala Parkimismajas
1.
Sõida parklasse ja võta parkimispilet
2. 
Valideeri parkimispilet Estonia kontserdisaali piletikontrollis
3. Parklast väljudes sisesta Estonia kontserdisaalis valideeritud parkimispilet

Rävala Parkimismaja -> Estonia

Kui otsustad linna jääda kauemaks kui 3 tundi, siis õhtune ja öine (21.00–09.00) soodushind on 0.3 €/h.
Täpsem parkimisinfo: 614 7788