Kontserdid

SÜNERGIA*

Florian Donderer. © Giorgia Bertazzi.

26. veebruar 2021 kell 19 — Estonia kontserdisaal

Sarja “Romantika” I kontsert

Ülo Krigul
“Tambet” löökpilliansamblile     ~8′
VAMBOLA KRIGUL, TERJE TERASMAA, LAURI METSVAHI, KASPAR EISEL

Erkki-Sven Tüür
“Sünergia”    ~10′
FLORIAN DONDERER viiul, THEODOR SINK tšello

Franz Joseph Haydn
Sümfoonia nr 103 Es-duur (“Timpanipõrinaga”)     ~30′

Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Orkestri kontsertmeister FLORIAN DONDERER


* Seoses praeguse olukorraga Eestis ja maailmas on muutunud ERSO 26. veebruari kontserdi pealkiri ja esitusele tulevad teosed, säilinud on aga selle kammerlik olemus. Esialgu väljakuulutatud kontserdi “Praha serenaad” asemel toimub kontsert “Sünergia”, mis on praeguseid olusid arvestavalt ilma vaheajata.

Kandvas rollis on sel õhtul viiuldaja Florian Donderer – Deutsche Kammerphilharmonie’ kontsertmeister, kes on Eesti publikule tuttav eelkõige tänu ülesastumistele Pärnu muusikafestivalil ning koos Tallinna Kammerorkestriga, samuti osales ta ERSO värskeima Arvo Pärdi muusikaga heliplaadi salvestamisel (dirigent Paavo Järvi, viiulisolist Viktoria Mullova, Onyx 2018). Kontserdi alguse kahe kammerliku teose järel kõlab Dondereri eestvedamisel Haydni üks tuntumaid oopuseid – “Sümfoonia timpanipõrinaga” –, mis on eelviimane tema kaheteistkümnest kuulsast “Londoni sümfooniast”

See on ERSO-l järjekordne väljakutse viimastel aastatel juba reeglipäraseks saanud ilma dirigendita musitseerimiste reas. Öeldakse, et orkester on dirigendi pill, tema instrument – kuidas toimib see pill aga iseseisvalt? ERSO on korduvalt suutnud tõestada oma võimekust teatud olukordades ja teatud repertuaari ilma dirigendita.
Florian Donderer: “Mina kasvasin üles ühiskonnas, kus demokraatia oli iseenesestmõistetav. Praegu teame, et demokraatiat on vaja kaitsta, selle eest on vaja võidelda. Kui püüda kohandada seda mõtet orkestrile kui tervikorganismile, siis minu ideaalkujutluses on igal orkestrandil orkestris oma hääl ja vabadus olla kunstnik. Kuid kas demokraatlik kunst on võimalik? Millise piirini oleme valmis kunstis aktsepteerima hierarhiat? Kas grupi ehk siis antud juhul pillirühmana on igal muusikul võimalik oma kunstilisi unistusi teostada? Üksteise kuulamine ja aktsepteerimine, üksteisega arvestamine – kas mitte just see ei olegi muusika? Samas, kas ilma juhtimiseta on üldse võimalik saavutada võimsat ja omanäolist kunstilist tulemust? Palju küsimusi, mille üle arutleda…
Töötades orkestriga kontsertmeistrina, nagu mina seda teen, püüan kõiki neid tahke tasakaalus hoida. Kui leiame muusikat tehes omavahel suhtlemiseks ja üksteisemõistmiseks ühtse lainepikkuse – ühise keele –, on meil endil suurepärane võimalus nautida koosmusitseerimist ja teha oma esitus nauditavaks ja huvitavaks ka publikule.”

Piletid: 25 € / 18 €*   PILETILEVI     PILETIMAAILM
Kontsert on ilma vaheajata.
Korraldajal on õigus teha muudatusi vastavalt olukorrale.


KONTSERDISARI “ROMANTIKA”  

I: SÜNERGIA26.02.2021
FLORIAN DONDERER, viiul, THEODOR SINK tšello, ERSO löökpillimängijad, ERSO

II: VÕLUAED,5.03.2021
ANNA SZAŁUCKA klaver, ERSO, dirigent  BAS WIEGERS

III: TEEKOND, 9.04.2021
MARTIN KUUSKMANN fagott, ERSO, dirigent  MIHHAIL GERTS

IV: MEREMUUSIKA, 23.04.2021
ERSO, dirigent  JUN MÄRKL

Sarjapiletid (neli kontserti): 74 € / 59 €* (üksikpiletitena ostes 100 € / 72 €*).
* Soodushinnaga pilet kehtib õpilastele, tudengitele ja pensionäridele soodustust tõendava dokumendi esitamisel.