Kontserdid

ROKKOOPER “PÕHJANEITSI”

Kristjan Järvi (© Peter Adamik).

9. november 2019 kell 19 — Estonia kontserdisaal
10. november 2019 kell 16 — Vanemuise kontserdimaja

Muusika: Raimo Kangro ja Andres Valkonen
Libreto: Kārlis Skalbe ainetel Andres Jaaksoo
Laulutekstid: Andres Jaaksoo ja Leelo Tungal

Esitavad:
Mikk Tammepõld, Tamar Nugis, Tanel Padar, Nele-Liis Vaiksoo, Kärt Tomingas jt.
Rahvusooper Estonia ooperikoori naisrühm
Eesti Rahvusmeeskoor
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent KRISTJAN JÄRVI


1980. aasta sügisel tuli Vanemuises lavale Eesti esimene rokkooper “Põhjaneitsi“, peaosades Silvi Vrait, Vello Toomemets ja Tõnu Kilgas, kaastegev toona ülipopulaarne ansambel Fix. Ooperi muusikajuht oli Endel Nõgene, lavastaja Ülo Vilimaa.

Üks peategelastest, Prohveti osatäitja Tõnu Kilgas on meenutanud: ““Põhjaneitsi“ oli oma sisult täielikus vastuolus tollase ideoloogiaga. Vastumeelsus oli ilusti peidetud ooperi libretosse, samas aga küllaltki arusaadav. Kui saalis istuvaid kagebiite silmas pidada, siis ega seal päris idioodid ka istunud, teadagi tuli sellest palju pahandust. Lavastusest sai nii kõva tükk, et üliõpilased tahtsid etenduse ajal teatrimaja maha lammutada. Pileteid oli võimatu saada. “Põhjaneitsist“ kujunes kultuslugu. Ka muusikaliselt oli see väga kihvt ja ilus. Lavastuses olid uskumatult kaunid meloodiad.“ (“Kus siin anekdoot on?“, Tänapäev 2011)

Pärast esmalavastust ei ole omaaegne publikulemmik enam muusikasõprade ette jõudnud. Küllap mängib rolli ka tõik, et ooperi muusika oli seni Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis tallel vaid käsikirjana. Ooperit läbivad teemad on valikuvastutus ja inimeste hoiatamine piiratusest tuleneva seisaku eest. Suurepärast tervikut toetavad kaasahaarav muusika, rohkelt allteksti ja sümboleid sisaldav libreto ning imelised laulutekstid. Mõeldes tänutundega meie seast ebaõiglaselt vara lahkunud Raimo Kangrole, elustame taas igavikulistel teemadel kõneleva rokkooperi, seekord kontsertettekandena.

Kontsert on kahes osas, kestusega kaks tundi.
Noodimaterjali valmimist toetab kultuuriministeerium.

Piletid Tallinnas: 20 € / 25 € / 30 €
Piletid Tartus: 23 € / 28 €