Kontserdid

SAKSA KEVAD

Mihkel Kütson (© Mison Foto).

12. aprill 2019 kell 18 — Estonia kontserdisaal (kontserdieelne vestlusring)
12. aprill 2019 kell 19 — Estonia kontserdisaal

Sarja “Suurlinna tuled” III kontsert

Richard Wagner
“Siegfriedi idüll” (“Siegfried-Idyll”)

Mieczysław Weinberg
Viiulikontsert g-moll

Jüri Reinvere
“Enne kui Leviaatan ärkab. Sümfoonilised märkmed” (esiettekanne)

LINUS ROTH viiul
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent MIHKEL KÜTSON


Kontserdi peateoseks on Saksamaal elava eesti helilooja Jüri Reinvere sümfooniaorkestrile loodud teos “Enne kui Leviaatan ärkab. Sümfoonilised märkmed”. Siiani on Reinvere ilma teinud eelkõige teatrimuusika loojana ja peamiselt väljaspool Eestit – tema ooperid “Puhastus” (esietendus 2012 Soome Rahvusooperis) ja “Peer Gynt” (esietendus 2014 Norra Rahvusooperis) ei ole veel kumbki Eestis lavale jõudnud. Ka järgmiseks aastaks valmiv Beethoveni- ja Eesti-aineline intrigeeriva süžeega ooper “Minona” esietendub Saksamaal Regensburgi Teatris.

Tundliku sotsiaalse närviga Jüri Reinvere on tõmmanud paralleele sümfooniaorkestri ja laiemalt ühiskonna vahel: “Orkester on nagu ühiskonna peegel ja orkestrimuusikale avaldab mõju erinevate ühiskonna nähtuste ja gruppide kooseksisteerimine. Luua orkestrimuusikat tähendab mõelda integratiivselt ajal, mil ühiskonda ähvardab lagunemine, ajal, mil on nii palju individuaalset egoismi. Seetõttu on eriti oluline ikka ja jälle orkestrile kirjutada, et kasvatada ja toita ideed ühiskonna ühtsusest. Orkestri suurus võimaldab käsitleda suuri probleeme ja need peavad kõnetama võimalikult paljusid.” (Intervjuust Ia Remmelile enne teose “… ja väsimus õnnest nad tantsima viis” esiettekannet 2018. aasta Pärnu muusikafestivalil Paavo Järvi juhatusel. Loe lähemalt).  Paavo Järvi on Reinvere kohta öelnud: “Eesti muusikas on palju tugevaid ja erineva käekirjaga heliloojaid, ometi on kõigis mingi sarnane joon. Aga Reinvere muusika on teistsugune. Võibolla on see tingitud sellest, et ta ei ela pidevalt Eestis ja liigub Eestis elavate heliloojatega võrreldes teistes suundades.” Kontserdieelses vestlusringis arutlevadki ajakirjanik Priit Hõbemägi ja helilooja Jüri Reinvere muusikat ning ühiskonda puudutavatel teemadel. 

Kontserdi solist on viiuldaja Linus Roth. “Linus Rothi kõrgelt arenenud stiilitaju ning avatud ja karismaatiline isiksus veenavad mind iga kord, kui tema mängu kuulen,” on öelnud Anne-Sophie Mutter.

Linus Roth (© Dan Carabas).

Kahel korral, 2006 ja 2017, Saksa plaadikriitikute auhinna Echo Klassik pälvinud viiuldaja Linus Rothi iseloomustab neemejärvilik kirg avastada ja publiku ette tuua muusikaloos teenimatult varju jäänud heliloojaid. Üks selliseid on poola-juudi päritolu Mieczysław Weinberg, kelle viiuliteoste esitamise ja salvestamisega on Roth pälvinud tähelepanu rahvusvahelises pressis ning korduvaid esiletõstmisi “Toimetaja valiku” rubriigis ajakirjas Gramophone. Weinbergi viiulikontserti on ta esitanud korduvalt just koos dirigent Mihkel Kütsoniga, teos on plaadistatud Berliini Saksa sümfooniaorkestriga. 2019. aastal täitub 100 aastast Weinbergi sünnist ning sel puhul toimub Londoni Wigmore Hallis Rothi eestvedamisel heliloojale pühendatud festival. Lisaks interpreeditegevusele on Roth Augsburgi ülikooli professor.

Peamiselt teatridirigendina tegutsenud Mihkel Kütson on olnud Vanemuise teatri muusikajuht, Hannoveri Riigiteatri esimene kapellmeister, Schleswig-Holsteini teatri peadirigent ning alates 2012. aastast on ta Krefeldi ja Mönchengladbachi teatri ning selle orkestri Niederrheinische Sinfoniker peadirigent. Just Kütson pälvis 2006. aastal esimest korda välja antud Saksa dirigendipreemia.

Festival “Saksa kevad”, mis toimub Eestis juba 2010. aastast, võimaldab sukelduda saksa kultuuri ja keelde, majandusse ja teadusesse. Arvukad Saksa ja Eesti partnerite üritused näitavad laiale publikule mitme nädala jooksul, kui mitmekesiseid on kahe riigi omavahelised suhted.

Piletid: 23 € / 16 €     PILETILEVI, PILETIMAAILM
Kontserdi korraldaja ERSO


SUURLINNA TULED

I: HEMINGWAY LOOD, 26. oktoober 2018
Zuill Bailey tšello, ERSO, dirigent NEEME JÄRVI

II: MAHLERI NELJAS15. veebruar 2019
Helen Lepalaan metsosopran, ERSO, dirigent ARVO VOLMER

III: SAKSA KEVAD, 12. aprill 2019
Linus Roth viiul, ERSO, dirigent MIHKEL KÜTSON

IV: HOOAJA LÕPPKONTSERT, 10. mai 2019
Segakoor LatvijaERSO, dirigent NEEME JÄRVI

Kontserdisarja “Suurlinna tuled” esitleb Radisson Blu Sky Hotel.
OSTA SARJAPILET  (60 € / 45 €; sarjapileteid on müügil piiratud kogus)