Kontserdid

SIBELIUS 155

Olari Elts. © Krõõt Tarkmeel.

6. november 2020 kell 18 — Estonia kontserdisaal (eelkontsert)
6. november 2020 kell 19 — Estonia kontserdisaal

Sarja “Viiulikontsert” II kontsert

Arvo Pärt
Orient & Occident (“Orient ja oktsident”)    ~7’

Jean Sibelius
Viiulikontsert d-moll, op. 47     ~35’

Arvo Pärt
Swansong (“Luigelaul”)    ~6’

Jean Sibelius
Sümfoonia nr 5 Es-duur, op. 82     ~35’

SIMONE LAMSMA viiul
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester

Dirigent OLARI ELTS


Simone Lamsma. Foto Otto van den Toorn.

Simone Lamsma mängis suurepäraselt, karge selguse ja eredalt särava heliga, andes edasi nii muusika rapsoodilist tulisust kui ka enesesse süüvimist.” (The New York Times, detsember 2018).

Viieaastasena viiulimänguga alustanud ning kuus aastat hiljem Ühendkuningriiki Yehudi Menuhini Kooli haridusteed jätkama läinud Hollandi viiulisolist Simone Lamsma on lõpetanud Londoni Kuningliku Muusikaakadeemia ning esineb nüüdseks koos Euroopa ja Põhja-Ameerika parimate orkestritega. Viimase aja olulisimate debüütide hulgas on ülesastumine näiteks New Yorgi Filharmoonikute ja Jaap van Zwedeniga, samuti Chicago Sümfooniaorkestriga. Tema repertuaaris on üle 60 viiulikontserdi.

ERSO peadirigent Olari Elts on põhjamaiselt kargesse kontserdiõhtusse kokku pannud Arvo Pärdi ja Jean Sibeliuse muusika. Elts nimetab Sibeliuse sümfoonilist mõtlemist erakordselt orgaaniliseks ning mainib, et teemaarenduse puhul tihti kasutatava „seemnest puuks kasvamise“ metafoor ei ole ühegi teise Sibeliuse ajastu helilooja puhul nii kohane. “Viies sümfoonia on selle mõtlemise üks parimaid näiteid. Kasvõi see hetk, kui üleminek algupärasest esimesest osast teise on nii sujuv, et seda peaaegu ei märkagi – eks seetõttu ta hiljem need kaks osa üheks liitiski ning sümfoonia on kolmeosaline. Samuti kuulus luigemotiiv ja finaal – kuidas see motiiv omandab järjest ekstaatilisemaid varjundeid, on enam kui meisterlik. Sibelius teab väga hästi, et kui tõusta piisavalt kõrgele, siis saabub hetk, kus saab toetuda pelgalt viimase poole tunniga ehitatule ning tiibu ei olegi peaaegu vaja liigutada. Seda kunsti, kuidas enne päris lõppu, vastupidiselt enamusele, tempot hoopis aeglustada ning lasta end kanda pingest tulvil pausidel, valdavad vähesed.” Sibeliuse kuulsa luigemotiiviga kulmineeriva sümfoonia juhatab sisse Arvo Pärdi sümfooniline miniatuur “Swansong”.

Eelkontsert kell 18:
Olari Elts avab Sibeliuse muusika tagamaid ja muusikalise numbrina kõlab Sibeliuse avamäng f-moll vaskpilliseptetile, mille esitavad Indrek Vau (trompet), István Baráth (trompet), Ivar Tillemann (trompet), Ye Pan (metsasarv), Peeter Margus (tromboon), Johannes Kiik (tromboon) ja Madis Vilgats (tuuba).

Piletid: 25 € / 18 €*   PILETILEVI     PILETIMAAILM

Publiku arv kontserdil on piiratud. Kõigil, kes saali ei mahu või mõnel muul põhjusel kontserdisaali tulla ei saa, soovitame kontserti jälgida ERSO TV või Klassikaraadio vahendusel. 6. novembri kontserdi ülekande vaatamiseks ERSO.TVs palume osta 3-eurose päevapileti.
Lähtudes Terviseameti soovitustest, palume publikul kanda maski.
Korraldajal on õigus teha kavades muudatusi vastavalt olukorrale.


KONTSERDISARI “VIIULIKONTSERT”
sarja esitleb Epiim

I: HOOAJA AVAKONTSERT, 11.09.2020
SERGEI HATŠATRJAN viiul, ERSO, dirigent OLARI ELTS

II: SIBELIUS 155, 6.11.2020
SIMONE LAMSMA viiul, ERSO, dirigent OLARI ELTS

III: JÄRVI JA LOZAKOVICH, 8.01.2021
DANIEL LOZAKOVICH viiul, ERSO, dirigent NEEME JÄRVI

IV: ALEKSEJEV JA DOGADIN, 19.02.2021
SERGEI DOGADIN viiul, ERSO, dirigent NIKOLAI ALEKSEJEV

OSTA SARJAPILET

Sarjapiletid (neli kontserti): 74 € / 59 €* (üksikpiletitena ostes 100 € / 72 €*).
* Soodushinnaga pilet kehtib õpilastele, tudengitele ja pensionäridele soodustust tõendava dokumendi esitamisel.