Kontserdid

STEVE REICH

Olari Elts (© Katrin Viil).

18. september 2020 kell 19 — Estonia kontserdisaal

Lepo Sumera
“Open(r)ing”     ~15′

Steve Reich
“Music for Ensemble and Orchestra”   ~20′
“Reich/Richter” – Steve Reichi muusika ning Gerhard Richteri ja Corinna Belzi film “Moving Picture (946-3)”     ~37′

Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent OLARI ELTS


ERSO peadirigent Olari Elts seab fookusesse Ameerika ühe mõjukaima nüüdishelilooja Steve Reichi uusima loomingu ning kontserdi avab eesti sümfonisti Lepo Sumera “Open(r)ing” aastast 1989.

Mõlemad Reichi teosed kõlavad Eestis esmakordselt, kusjuures multimeediateose “Reich/Richter” jõudmine siinse publikuni nii kiiresti on täiesti erakordne. Olari Eltsi sõnul on just Steve Reich ja Arvo Pärt need 20. sajandi teisel poolel tegevust alustanud heliloojad, kes on enim mõjutanud 21. sajandi muusikat. “Reichi faasinihketehnika on oma geniaalsuses võrreldav Pärdi tintinnabuli’ga.”

2018. aasta lõpus Los Angelese Filharmoonikute ja Susanna Mälkki esiettekandes kõlanud “Music for Ensemble and Orchestra” on heliloojal pärast 30 aasta pikkust vahet esimene teos suurele orkestrile – “… väärikas lisa 50 aastale minimalismile… Teose arvukad kihid imevad publiku täielikult endasse ja ei lase enam vabaks.” (Financial Times).

Olari Elts: “On vaid vähesed geniaalsed heliloojad, kes suudavad ka väikese orkestri panna kõlama suurelt, näiteks Richard Strauss, Lindberg, Tüür. Reichi puhul on aga vastupidi – suur orkester peab mängima samasuguse esteetikaga nagu tavaliselt mängivad uue muusika ansamblid, kõlama sama filigraanselt kui löökpilliansambel.”

Kontserdi teises pooles jõuab publikuni Reichi värskeim, koos kunstnik Gerhard Richteri ja režissöör Corinna Belziga loodud “Reich/Richter” (“Moving Picture (946-3)”), mille esmaesitlus New Yorgis Manhattanil toimus alles aprillis 2019 uue kultuurikeskuse The Shed avapidustustel. Suurele ansamblikoosseisule kirjutatud muusika kõlab koos filmiga, mille idee on välja arenenud Richteri raamatutest pealkirjaga “Mustrid” (Patterns), mis esindavad nn kunstniku raamatu üht võimalikku esteetikat.


Piletid: 25 € / 18 €*     PILETILEVI     PILETIMAAILM
Kehtivad ka 17. aprilliks 2020 ostetud piletid.
Korraldajal on õigus teha kavas muudatusi.
* Soodushinnaga piletid kehtivad õpilastele, üliõpilastele ja pensionäridele.