Kontserdid

SÜMFOONILINE LÕUNA II: LISZT JA BERLIOZ

Kristi Kapten (© Mait Jüriado).

9. jaanuar 2020 kell 13 — Estonia kontserdisaal

Ferenc Liszt
Klaverikontsert nr 1

Hector Berlioz
“Fantastiline sümfoonia” (II, IV ja V osa)

KRISTI KAPTEN klaver
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent JUN MÄRKL


Kontsert Ferenc Liszti ja Hector Berliozi muusikaga on imeline rännak romantismiajastusse. Liszti ja Berliozi sidus aastakümnete pikkune sõprus ja sügav austus teineteise loomingu vastu – Liszt on teinud tervest reast Berliozi teostest, sh “Fantastilisest sümfooniast” transkriptsioonid klaverile, Berlioz juhatas aga Liszti esimese klaverikontserdi ettekannet autori enda soleerimisel. Ka kontserdilavadel või heliplaatidel kõlavad just nende kahe muusikahiiu teosed väga sageli kõrvuti. Berliozi “Fantastilise sümfoonia” näol on tegemist muusikaloo esimese programmilise sümfooniaga – õnnetu armastuse läbi elanud oopiumiuimas vaevlevat kunstnikku jälitab kõikjal kinnisideena “armastatu teema”.

Klaverikontserdi solist Kristi Kapten on Tallinna rahvusvahelise pianistide konkursi 2011. aasta võitja, kes annab kontserte mitmel pool maailmas ja on omanimelise trio eestvedaja. Liszti on ta nimetanud oma suureks inspiratsiooniallikaks nii helilooja kui isiksusena. “Liszti suuremeelsus ja filosoofilised eluvaated on vahetult tunnetatavad ka tema muusikas. Tema klaverikäsitlus on säravalt virtuoosne ja samas väga orgaaniline.” Liszti esimene klaverikontsert – “väga optimistlik ja tujutõstev teos,” nagu solist seda nimetab – on kontserdilavade üks magneteid. “See teos on terviklik ja efektne, sisaldades oma kompaktse vormi piires kontrastseid meeleolusid, tugevat temaatilist arendust ja huvitavat instrumentatsiooni.”

Jun Märkl.

Dirigendipulti astub juba möödunud hooajal nii publiku kui orkestri südamed vallutanud dirigent Jun Märkl, keda seob tihe koostöö mainekate Saksa ja Prantsuse teatrite ja orkestritega.


Piletid: 8 € / 6 €*     PILETILEVI     PILETIMAAILM
Kontserdi kestus ca 1 tund

* Soodushinnad kehtivad õpilastele, üliõpilastele ja pensionäridele soodustust tõendava dokumendi esitamisel.
Kontserdi korraldaja ERSO
Korraldajal on õigus teha kavas muudatusi.