Kontserdid

SÜMFOONILINE LÕUNA III: GRINGOLTS JA MENDELSSOHN

Ilja Gringolts (© Tomasz Trzebiatowski).

6. veebruar 2020 kell 13 — Estonia kontserdisaal

Felix Mendelssohn
Viiulikontsert

Salvatore Sciarrino
“Öö allegooria” viiulile ja orkestrile

Felix Mendelssohn
Sümfoonia nr 1 (I osa)

ILJA GRINGOLTS viiul
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent OLARI ELTS


“Vaevalt suudab keegi mängida viiulit veel väljendusrikkamalt ja kompromissitumalt kui Gringolts.” (Süddeutsche Zeitung). Eesti publikule juba tuttav viiulivirtuoos Ilja Gringolts tuli kaks aastakümmet tagasi noorimaks rahvusvahelise Paganini konkursi võitjaks, ta teeb koostööd maailma tipporkestrite ja -dirigentidega ning on omanimelise keelpillikvarteti esimängija. ERSO ette astub ta nii Mendelssohni viiulikontserdis kui ka selle tänapäevases peegelduses, Itaalia helilooja, virtuoosse kõlavärvidega eksperimenteerija Sciarrino “Öö allegoorias”. “Minu jaoks tähistavad need kaks teost kahe erineva maailma kooseksisteerimist – ühelt poole klassikalis-romantiline kõlamaailm ja teisalt öömuusika fantoommaailm, milles meeldib elada Sciarrinole,” võrdleb Gringolts ettekandele tulevaid teoseid. “Võib-olla ongi see katse ühendada neid kahte maailma ühe nähtamatu niidiga, kui see üldse võimalik on. Teos kui must auk!”

Olari Elts (© Katrin Viil).

Põneva kava on kokku pannud ning orkestrit juhatab ERSO peakülalisdirigent Olari Elts, kes suurema osa kontserdihooajast teeb koostööd nimekate välisorkestritega üle maailma. Gringoltsi ja Eltsi seob pikaajaline koostöö, dirigent kiidab Gringoltsi mängutehnilist võimekust ja nimetab teda praeguse aja “kõige cool’ima attitude’iga viiuldajaks – pole vahet, kas ta mängib Paganinit või Sciarrinot.” Ka viiuldaja tõstab esile nende erakordset lavakoostööd ja Eltsi avatud meelt: “On alati suur rõõm, kui ta leiab igale teosele just selle õige meeleolu ja viib kavatsetu oma erakordselt tõhusa tööstiiliga ellu.” Felix Mendelssohn on dirigendi sõnul “üks muusikaloo enim alahinnatud ja vääriti mõistetud heliloojaid, kelle geniaalsuse taga on üliosav kontrapunkt, orkestratsioon, vormiselgus. Mendelssohn ühendab oma varaküpsuses ja geniaalsuses mozartliku kerguse, beethovenliku vormiselguse ja uudsuse ning, nii kummaline kui see ka ei ole, haydniliku küpsuse.”


Pilet: 8 € / 6 €*    PILETILEVI
Kontserdi kestus ca 1 tund
Sümfoonilise lõuna piletiga kehtib samal päeval Solaris Deli Reval Cafès 20%-line soodustus kõigile Reval Café takeaway-salatitele, -võileibadele ja -magustoitudele.

* Soodushinnad kehtivad õpilastele, üliõpilastele ja pensionäridele soodustust tõendava dokumendi esitamisel.
Kontserdi korraldaja ERSO
Korraldajal on õigus teha kavas muudatusi.