Kontserdid

SÜMFOONILINE LÕUNA IX: ŠEHEREZADE

23. mai 2019 kell 12 — Estonia kontserdisaal

Nikolai Rimski-Korsakov
Aariad ooperitest
Sümfooniline süit “Šeherezade”

ELINA NECHAYEVA sopran
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent KRISTJAN JÄRVI


Mõnus lõunapaus sümfoonilise muusikaga annab hea enesetunde ja tugeva annuse inspiratsiooni tööpäeva jätkamiseks. Ühetunnise sümfoonilise lõuna Nikolai Rimski-Korsakovi muusikaga serveerivad sopran Elina Nechayeva, ERSO ja dirigent Kristjan Järvi.

Vene helilooja Nikolai Rimski-Korsakovi 175. sünniaastapäevale pühendatud kontserdil kõlavad tema tuntuim orkestriteos, sümfooniline süit “Šeherezade”, milles on muusikalise kehastuse leidnud kuulsa araabia muinasjutukogumiku “Tuhat üks ööd” tegelased Šeherezade, Šahrijar, julge meresõitja Sindbad jpt, ning ooperiaariad.

Lavale astub Eesti lauljate noorema generatsiooni tõusev täht Elina Nechayeva, kes alles äsja laulis ERSO ees nii Tobiase teost “Sest Ilmaneitsist ilusast” kui ka sopranipartiid Brahmsi “Saksa reekviemis” ning veebruaris esines Saku Suurhalli laval koos maailmakuulsa Placido Domingoga. Nechayeva on lõpetanud Eesti muusika- ja teatriakadeemia magistrantuuri klassikalise laulu erialal, pälvinud tähelepanu konkurssidel “Klassikatähed”, “Neue Stimmen” ning Eurovisiooni lauluvõistlus, kus tema esitatud “La forza” tõi Eestile kaheksanda koha. Koos Neeme Järvi ja ERSOga on ta esinenud lisaks Eestile ka Gruusias, ta on soleerinud Pärnu muusikafestivalil ja Shanghai Suures Teatris.

Kristjan Järvi (© Peter Adamik)

Kristjan Järvi on “21. sajandi artisti arhetüüp, laia haardega muusik, kes tegutseb ilma silmaklappide ja piirideta,” kirjutati Prantsuse klassikalisele muusikale ja tantsule pühendatud internetilehel ResMusica. Ta on pälvinud maailma klassikalise muusika lavadel tähelepanu kui “üks osavamaid ja innovatiivsemaid kavade koostajaid” (Reuters). Kureerides ja juhatades eri žanre ühendavaid kontserte, mida vürtsitavad isiklik lähenemine ja stiil, on tulemus alati eriline, Šoti ajalehes Herald Scotland on Kristjan Järvi kontserte nimetatud lausa “elu paremaks muutvateks”. Oma innovatiivsete ideede elluviimiseks on Kristjan Järvil väljundeid üle kogu maailma: ta on New Yorgis resideeriva klassikale, hip-hopile ja džässile pühendunud Absolute Ensemble’i asutajaliige ja dirigent ning Läänemere maade muusikuid ühendava orkestri Baltic Sea Philharmonic asutajaliige ja dirigent. Äsja tiirutas ta Baltic Sea Philharmonicu projektiga “Nordic Pulse” mööda Euroopa pealinnasid, väisates ka Tallinna, suvel on ootamas kontserdid “Midnight Sun”, mille finaal toimub Hamburgi Elbphilharmonies. Lisaks on ta isikliku produktsioonifirma Sunbeam Productions ja selle juurde kuuluva bändi Nordic Pulse eestvedaja. Lõppevasse hooaega mahtusid koostöö Londoni Symphony Orchestraga, millega muuhulgas kanti ette Järvi enda teos “Too Hot to Händel”, samuti koostöö Lissaboni, Taiwani, Tšehhi Raadio jt orkestritega. Kristjan Järvi on salvestanud muusikat enam kui 60 albumile alates Hollywoodi filmimuusikast ning erinevaid auhindu pälvinud salvestistest mainekatele plaadifirmadele Sony ja Chandos kuni omanimelise sarjani “Kristjan Järvi Sound Project” tunnustatud Prantsuse plaadifirmale Naïve Classique.

Piletid: 8 € / 6 €   PILETILEVI,  PILETIMAAILM