Kontserdid

TORMISED LOOD JA LAULUD

Kristjan Järvi (© Peter Adamik).

15. august 2020 kell 14 — Hirvepark, Tallinn

Eino Tamberg 
“Avafanfaarid”

Veljo Tormis
I osa “Kui Arno isaga koolimajja jõudis” süidist muusikast filmile “Kevade”

I osa “Lauliku lapsepõli” tsüklist “Kurvameelsed laulud” (kirjutatud seoses Neeme Järvi Eestist lahkumisega 1979. aastal)

V osa “Kevade” süidist muusikast filmile “Kevade”

III osa “Iluaeg” tsüklist “Kurvameelsed laulud”

Eduard Tubin
I osa “Ingliska” tsüklist “Eesti rahvatantsud”
I osa “Vana valss” “Süidist eesti tantsuviisidest”
III osa “Karutants” tsüklist “Eesti rahvatantsud”

Heino Eller
“Kodumaine viis”

Veljo Tormis
Avamäng nr 2

Tõnu Kõrvits
“Ma vaatan üles mäele” tsüklist “Kreegi vihik”

Kristjan Järvi
“Frozen Tears”

Veljo Tormis
“Nostalgia” keelpilliorkestrile

Veljo Tormis/Tõnu Kõrvits
“Tasase maa laul” (tekst Paul-Eerik Rummo)

Veljo Tormis
“Sõit imemaale” (seadnud Ülo Krigul)

Liisi Koikson
“Sind vaid kiidan” (seadnud Ülo Krigul)

LIISI KOIKSON vokaal
ARVO LEIBUR viiul
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent KRISTJAN JÄRVI


ERSO suvine kontsert Hirvepargis on pühendatud Veljo Tormise 90. sünniaastapäevale. Võtke kaasa piknikutekk ja soovi korral ka piknikukorv ning tulge Tallinna kesklinna rohelusse nautima kaunist eesti muusikat. ERSOt juhatab Kristjan Järvi, solistid on viiuldaja Arvo Leibur ja lauljatar Liisi Koikson.

“Veljo Tormis on meie minevik ja meie tulevik. Ta on inimene, kes andis inspiratsiooni ja ei kartnud teha seda, mis tundus olevat mitte ainult õige, aga ka ehtne ja aus.“ (Kristjan Järvi)

Dirigent Kristjan Järvi on kokku pannud meeleoluka ja vaheldusrikka kava eesti muusikast, mille keskmes on Veljo Tormise orkestriteosed ja laulude seaded. Solistidena astuvad lavale viiuldaja ja ERSO kontsertmeister Arvo Leibur ning lauljatar Liisi Koikson.

Kaalukaim osa Tormise loomingust on seotud regilaulu taasavastamise ja kuulajate ette toomisega. Just selle teemaga on seotud ka helilooja tuntuim ütlus, lausa tema loomingu motoks kujunenud „mitte mina ei kasuta regilaulu, vaid regilaul kasutab mind, et minu kaudu ennast väljendada”. Põhiosa Tormise loomingust on seotud vokaalmuusika, eeskätt kooridele loodud teostega, nii tulevad ka Hirvepargis ettekandele mitmed tema laulude seaded orkestrile. Loomulikult ei puudu kavast Tormise tuntuim teos sümfooniaorkestrile – avamäng nr 2 – ja helgeid nostalgiahetki pakkuv muusika filmist „Kevade“.

Lisaks kontserdi nimihelilooja muusikale kõlavad Heino Elleri, Eduard Tubina ja Tõnu Kõrvitsa orkestriteosed, samuti Kristjan Järvi ja Liisi Koiksoni looming.

Kristjan Järvi on Veljo Tormise loominguga kokku puutunud palju. „Teadsin Veljo Tormist väga hästi isiklikult ja olen juhatanud paljusid tema teoseid alates „Kurvameelsetest lauludest“ kuni „Raua needmise“ ja „Eesti ballaadideni,“ räägib dirigent. „Olen juhatanud tema koorilaulude orkestriseadeid, nagu „Tasase maa laul“, üksikuid osi „Kalendrilauludest“ ja „Kadunud rahvaste lauludest“. Ja muidugi oli tema muusikaga „Kevade“ ka üks minu lapsepõlvefilmidest.“

Piletid: 5 € PILETILEVI
Alla 6-aastastele lastele sissepääs tasuta.
Kontserdialale on kaks sissepääsu: üks Toompea ja Wismari tänava nurgal, teine, kui sisenete Hirveparki Toompuiesteelt Adamsoni tänava otsast.
Ratastooli/lapsevankriga pääseb Wismari tänava poolsest küljest (eelduseks eelnevalt soetatud piletid).