Kontserdid

ZEHETMAIR JA MENDELSSOHN

13. oktoober 2017 kell 18 — Estonia kontserdisaal (eelkontsert ja loeng*)
13. oktoober 2017 kell 19 — Estonia kontserdisaal

Sarja MAESTRO I kontsert

Arvo Pärt
“Fratres”

Johann Sebastian Bach
Kantaat “Kaduge, tusased varjud” (Weichet nur, betrübte Schatten), BWV 202

Felix Mendelssohn-Bartholdy
Sümfoonia nr 3 a-moll, op. 56 “Šoti sümfoonia” (Schottische)

MARIA VALDMAA sopran
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent THOMAS ZEHETMAIR


Kontserdi “Zehetmair ja Mendelssohn” näol on tegemist ERSO hooajas pigem erakordse kavaga, mis rõhutab muusikute võimekust esitada kõrvuti tavapärase sümfoonilise repertuaariga ka kammerlikku ja barokkmuusikat. Bachi “Pulmakantaat”, mille ettekandel osaleb Hollandis elav Eesti päritolu sopran Maria Valdmaa, ei ole varem ERSO kavades olnud, nii Pärdi “Fratres” kui Mendelssohni “Šoti sümfoonia” on seni ERSO esituses kõlanud vaid kahel korral.

“Arvo Pärdi sügav ja sissepoole suunatud muusika lummas mind kohe, kui seda kuulsin,” meenutab oma esimesi kokkupuuteid Pärdi muusikaga Thomas Zehetmair. Tallinnas on ta Pärdi “Fratrese“ ühendanud Johann Sebastian Bachi kammerliku “Pulmakantaadiga”, mille ehe rõõm ja helgus on dirigendi sõnul tugevaks kontrastiks “Fratrese” meditatiivsetele helidele. Kontserdi teises pooles kõlav Mendelssohni “Šoti sümfoonia” on unikaalne teos, mis ühest küljest järgib vanameister Bachi traditsioone, olles teisalt suunatud kaugele tulevikku.


Esmakordselt Eestis – Austria viiuldaja ja dirigent Thomas Zehetmair! “Virtuoosne tehnika koos muusikalise mõtlemisega, mis ei pea midagi enesestmõistetavaks. Tundub, et Zehetmair leiab vastused ka seal, kus teised ei näe isegi küsimust.” (Andrew McGregor, BBC Radio 3).

Võrratu on Thomas Zehetmairi võime oma muusikalised huvid oskuslikult ühendada. Laiahaardeline rahvusvaheline tegevus viiulisolisti, dirigendi ja kammermuusikuna teeb temast erakordse artisti tänapäeva muusikamaastikul. Zehetmair teeb tihedat koostööd Minnesota osariigis tegutseva Saint Pauli Kammerorkestriga ning alates hooajast 2016/2017 on ta Šveitsi ligi neljasaja-aastase ajalooga Winterthuri Musikkollegiumi peadirigent. Aastail 2002–2014 Royal Northern Sinfonia peadirigendina vormis ta sellest Inglismaa parimate hulka kuuluva orkestri, jätkates praegu tihedat koostööd audirigendina.

Zehetmairi arvukate salvestiste hulgas on ka Mendelssohni esimene ja viies sümfoonia koos Winterthuri Musikkollegiumiga, lisaks aukartustäratav valik viiuliteoseid, mis toonud esitajatele mitmeid mainekaid auhindu (Diapason d’Or de l’Année, Preis der deutschen Schallplattenkritik, Midem Classic Award, Gramophone Award).

Sopran Maria Valdmaa repertuaaris on võrdselt esindatud nii vana- kui nüüdismuusika Schützist ja Mozartist kuni Pärdini, solistina on ta esinenud Euroopas ja Ameerika Ühendriikides. Kriitikud on esile tõstnud tema hääle loomulikkust ja eriliselt värvirikast tämbrit. Ta on teinud koostööd selliste dirigentidega nagu Laurence Cummings, Daniel Reuss, Tõnu Kaljuste, Roy Goodman ja Marc Minkowski. Maria Valdmaa on Madalmaade Kammerkoori solist ning kuulub rohkelt auhindu pälvinud vokaalansamblisse Ensemble Vox Luminis. 2014. aastal võitis ta mitu auhinda Händeli lauljate konkursil Londonis.


* Kell 18 – eelkontsert ja loeng
Felix Mendelssohn
Oktett Es-duur, op. 20 (I osa)
Esitavad ERSO keelpillimängijad:
Arvo Leibur, Nina Kawaguchi, Triin Krigul, Kristjan Nõlvak viiul
Liina Žigurs, Sandra Klimaitė vioola
Levi-Danel Mägila, Margus Uus tšello

Sümfooniakontserdil ettekandele tulevaid teoseid tutvustab muusikateadlane Maia Lilje.


Piletid: 22 € / 16 €
OSTA PILET: PILETILEVI, PILETIMAAILM

Kontserdi korraldaja ERSO


Kontserdisarja MAESTRO esitleb AUDI

Kontserdisari “Maestro” on tõeline tähtede paraad: esmakordselt jõuavad Eestisse laia rahvusvahelise haardega Austria viiuldaja ja dirigent Thomas Zehetmair ning Ameerika noorema põlvkonna dirigent, väga kiire rahvusvahelise karjääri teinud Robert Trevino, kes sügisel alustab teist hooaega Baskimaa Rahvusorkestri peadirigendina. Neile sekundeerib ERSO peakülalisdirigent Olari Elts, kelle puhul tõstetakse ikka ja jälle esile suurepärast kavade koostamise oskust, vastupandamatut energiat ja musitseerimisrõõmu. Solistidena kaunistavad sarja maailma parimate orkestrite ees soleeriv lätlannast viiuldaja Baiba Skride, kelle esituses kõlab Elleri viiulikontsert, ja Eesti üks väljapaistvamaid ja omanäolisemaid pianiste Irina Zahharenkova, kes soleerib Schumanni klaverikontserdis.

R, 13.10.2017 – ZEHETMAIR JA MENDELSSOHN, dirigent THOMAS ZEHETMAIR
R, 17.11.2017 – ELTS JA SKRIDE, dirigent OLARI ELTS
R, 22.12.2017 – TREVINO ja BRUCKNER, dirigent ROBERT TREVINO

“Maestro” sarjapiletid: 42 € / 30 € (müügil kuni 11.10.2017)
OSTA SARJAPILET