Meelis Vind

MEELIS VIND klarnet, bassklarnet
ERSOs alates 1986

Klarnetist, džässmuusik ja helilooja Meelis Vind alustas muusikaõpinguid Kiviõli muusikakoolis klarneti (õpetaja Harli Maanus) ja trompeti erialal (õpetaja Jaan Linde). 1983. aastal lõpetas Vind Tallinna Muusikakeskkoolis Hans Suurvälja klarnetiklassi ning jätkas aastatel 1983–1987 Leningradi konservatooriumis Pavel Suhhanovi juhendamisel. 1992. aastal lõppesid õpingud Eesti Muusikaakadeemias Hannes Altrovi klarnetiklassis.

Meelis Vind pälvis 1987. aastal Eesti puhkpillimängijate konkursil II preemia.

ERSO töö kõrvalt on Meelis Vind aktiivselt tegutsenud ka kammermuusikuna, olles eelkõige keskendnud nüüdismuusika interpreteerimisele. Ta on osalenud mitmetes uue muusika projektides, mänginud NYYD Ensemble’is ning aastatel 2004–2008 kuulnud Ansambel U: koosseisu. Ta on toonud esiettekandele eesti uudisloomingut klarnetile – Pille Kanguri „Laulu otsimine“ bassklarnetile (2008), Mirjam Tally „Pihlakate meri“ bassklarnetile (2001), Helena Tulve „Passage Secret“ kahele klarnetile (1999, koos Tarmo Pajusaarega) ja ansamblile, sh heliloojatelt René Eespere, Lepo Sumera ja Helena Tulve.

Džässmuusikuna on Meelis Vind peamiselt iseõppija, ehkki oma õpetajaks peab ta kitarrist Ants Laigit, kellega teda sidus pikaajaline koostöö ja sõprus.

Aastast 1996 on Vind kuulunud Raivo Tafenau kvintetti ning duosse Tafenau-Vind (album “Two Minds – Two Lines”, 2013) ning olnud Estonian Dream Big Bandi juures selle asutamisest saadik (1998). Samuti on Vind üles astunud erinevates koosseisudes enamike Eesti džässmuusikutega, sh Tanel Ruben, Riho Sibul, Raul Sööt, Raul Vaigla, Virgo Sillamaa, Kadri Voorand, samuti teinud koostööd Tõnis Mägiga, kollektiiviga Lippajad ning ameerika hip-hopi ning beatboxi meistri Napoleon Maddoxiga. Lisaks on Meelis Vind ka ise kokku kutsunud ansambleid ning loonud neile muusikat – Vind Project (autoriplaat “Twilght Patterns”, 2006), VindPower (album “VindPower”, 2012), Vind Project 2 ja Vind Project 3 (autoriplaat “Liivamandala”, 2013). Vind on astunud üles džässfestivalidel nii Eestis kui mujal ning osalenud rahvusvahelistes koosseisudes, sh koos Markus Ketola (löökpillid, Soome) ja Kálmán Oláhiga (klaver, Ungari). Ta on tegelenud ka vaba improvisatsiooniga.

2008. aastast õpetab ta Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli rütmimuusika osakonnas klarnetit ja saksofoni, samuti on ta õpetanud klarnetit Nõmme Muusikakoolis (2004–2010).

Meelis Vind on 2014. aastal pälvinud Danske Jazziauhinna aktiivse ja loomingulise tegevuse eest džässmuusikuna.