Hooajalõpu festival PRACTICAL SPIRITUALITY

“Kes me oleme? Mis on eksistents? Kas me kasutame oma aega millegi tõelise loomiseks? Mis on üldse tõeline?” just sellised küsimused tõstatuvad ERSO ja dirigent Kristjan Järvi festivalil “Practical Spirituality”. Festivali ülesanne ongi küsida neid küsimusi, mida me igapäevaelus endalt ei küsi. See on arutlus iseenda ja ühiskonnaga.

Karismaatiline Kristjan Järvi, põnev repertuaarivalik ning esmakordselt Eestisse jõudvad solistid – Islandi pianist Víkingur Ólafsson ning Saksa helilooja, produtsent, arranžeerija ja elektronmuusik Sven Helbig – on festivali värske hingamise ja energeetilise laengu garantiiks. “Practical Spirituality” ühendab omavahel tänapäevase popmuusika ja klassika. “Me toome siia midagi sellist, mis on maailmakultuuri osa, aga mis ei ole meieni varem jõudnud,” lubab Kristjan Järvi.

Festivali passid (55.- / 40.-) on müügil kuni 1. maini 2018 (passi ostmiseks tuleb kõigepeal osta vautšer, mille peal oleva koodiga saab lunastada festivali nelja kontserdi piletid).
OSTA FESTIVALI PASS


R, 18.05.2018 kell 19, Estonia kontserdisaal
CENTURY ROLLS
Víkingur Ólafsson klaver, ERSO, dirigent Kristjan Järvi
John Adamsi klaverikontserti tuleb esitama Víkingur Ólafsson, keda New York Times on nimetanud lausa Islandi Glenn Gouldiks. Kristjan Järvi: “See on väga mitmekihilise tähendusega teos. Century Rolls – üks sajand veereb teise sajandisse, lisaks kajastub selles teoses klaveri areng klavessiinist kuni süntesaatorini välja läbi kõigi tehnoloogiliste vaheetappide.” Max Richteri “Infra”, mis on dirigendi sõnul nagu “kaosest korra tekkimine, nagu kevadine tärkamine.” LOE LÄHEMALT

P, 20.05.2018 kell 19, Estonia kontserdisaal
FROM ICE TO EST
Víkingur Ólafsson klaver, Triin Ruubel viiul, Theodor Sink tšello, Signe Sõmer klarnet
Laval on Eesti ja Islandi muusikud ning muusika. Island ja Eesti on kaks väikest põhjamaist riiki, mis on ühtpidi omavahel väga seotud – tunnustas ju just Island esimesena Eesti iseseisvust 1991. aastal. Geograafiliselt oleme aga väga erinevad, asudes Järvi sõnul “absoluutselt kahel erineval Põhjamaade piiril. Island kuulub ju ka Läänemereriikide hulka. Ka nende iseseisvus tuli tegelikult sada aastat tagasi. Just 1918 tunnustas Taani neid küll oma osana, kuid siiski eraldatud osana. Tõelise vabaduse sai Island alles pärast II maailmasõda. LOE LÄHEMALT

T, 22.05.2018 kell 19, Kultuurikatel
I EAT THE SUN AND DRINK THE RAIN
Sven Helbig elektroonika, Voces Musicales, dirigent Kristjan Järvi
Helbigi “Ma söön päikest ja joon vihma” tegeleb inimeste ja looduse vaheliste suhetega, kulmineerudes masinate ajastu lõpuga. Teos on kirjutatud koorile ja elektroonikale ning see on festivali ainuke kontsert, kus ERSO muusikud ei osale, küll teeb aga kaasa kammerkoor Voces Musicales. LOE LÄHEMALT

N, 24.05.2018 kell 19, Estonia kontserdisaal
RING
Sven Helbig elektroonika, ERSO, dirigent Kristjan Järvi
“Üks kõige huvitavamaid ja paremaid praeguse aja Saksa heliloojaid Sven Helbig on samas programmis Wagneriga. Muide, Wagneri eesmärgiks oli Gesamtkunstwerk. Mina püüan saavutada umbes sama, aga vahendid on tänapäevased – ma panen kokku sümfooniaorkestri, laserid, elektroonika…” (Kristjan Järvi). Helbigi “Taskusümfooniad” on tosin umbes kolme minuti pikkust teost, kus helilooja on püüdnud klassikalise sümfooniavormi sisukuse ja sügavuse mahutada kompaktsesse laululikku vormi, suurt orkestrit toetamas elektroonika. LOE LÄHEMALT


FESTIVALI LISAPROGRAMM:
16. mai kell 18-18.45, Dharamsaal (Liivalaia 11/1-14)
Praktiline kogemus: Kuidas kuulata muusikat meditatiivselt?
Muusikal on võime inimese olemust sügavalt puudutada, avardada, sisemaailma rikastada. Festivali programmi kuuluv muusikaline meditatsioon annab võimaluse ise kogeda, kuidas kuulata muusikat rohkem kohal olles, sügavamalt hingates, läbi keha tunnetades, et mistahes kontserdil viibimine saaks muutuda veelgi suuremaks elamuseks ja naudinguks.

Pärast kell 18 toimuvat meditatiivset muusikakuulamist saavad huvilised jääda ka kell 19 algavale mantra-meditatsiooni-gongiõhtule. Töötuba toob kokku meditatsiooni ja universaalsete helivibratsioonide puhastava-tasakaalustava mõju kundalini jooga võtmes. Rohkem infot. Vajalik eelregistreerumine aadressil: miina.laanesaar@gmail.com

Osalemine kell 18 algaval meditatsioonil festivali passi või 18., 20., 22. või 24. mail toimuva kontserdi piletiga 5 eurot (ilma kontserdipiletita 8 eurot). Koos järgneva mantra-meditatsiooni-gongiõhtuga 15 eurot.

Meditatsioonid viib läbi kundalini jooga õpetaja ja ERSO viiuldaja Miina Laanesaar.

19. mai kell 18, kino Sõprus (Vana-Posti 8, Tallinn)
Filmi “Mao embus” linastus ja pop-up kontsert
ERSO toob koostöös kino Sõprusega vaid üheks seansiks ekraanile meditatiivse filmi “Mao embus”. Enne filmilinastust ootab publikut väike muusikaline etteaste ERSO tšellorühma mängijalt Joosep Kõrvitsalt.

“Võimatu on sõnadega kirjeldada Kolumbia Amazonase ilu ja suursugusust,” kirjutas 1909. aastal Hollandi maadeavastaja Theodor von Martins. Liialdamata võib seda öelda ka sealsamas džunglis filmitud Ciro Guerra eepilise meistriteose “Mao embus” kohta.

Visuaalselt hüpnotiseeriv lugu inimesest, loodusest ja kolonialismi hävitavast jõust viib vaataja otse Amazonase troopilisse südamesse. Vihmametsade sügavuses pimestavalt ilusatel maastikel aset leidvate sündmuste peategelased on šamaan Karamakate ja kaks Euroopa päritolu teadlast, kes 40-aastase ajavahemikuga tulevad džunglisse ravivõimetega püha taime otsima.

Oivalise mustvalge fotograafiaga eleegiline seikluslugu tuletab südantkriipivalt meelde, et võimsa looduse rüpes iidsest põliskultuurist võrsunud indiaanlase ja valge mehe üksteisemõistmise vahel haigutab laastav kuristik.

Film kandideeris ka parima võõrkeelse filmi Oscarile.

Kinopileti ettenäitamisel on võimalik osta pileteid festivali “Practical Spirituality“ kontsertidele soodushinnaga 16 eurot (tavapilet 22) – müügil Estonia kontserdisaali kassas ja Piletilevis. ERSO hooajalõpu festivali kontserdi pileti ettenäitamisel maksab pilet kinoseansile 5 eurot (tavapilet 6,5 eurot) – müügil kino Sõpruse kassas.

Lisainfo: http://kinosoprus.ee/et/movie/erso-eriseanss-mao-embus

20. mai kell 18, Estonia kontserdisaal
Eelkontsert/meditatsioon: Kuidas kuulata muusikat meditatiivselt?
Muusikal on võime inimese olemust sügavalt puudutada, avardada, sisemaailma rikastada. Paraku soodustab tänapäeva kiirustav elutempo palju sisemist rahutust ja nii võib ka näiteks kontserdisaalis kuulaja mõte kergesti uitama minna ning hetkes olemine ja keskendumine jääda pinnapealseks.

Kontsedile eelnev muusikaline meditatsioon annab võimaluse ise kogeda, kuidas kuulata muusikat rohkem kohal olles, sügavamalt hingates, läbi keha tunnetades, et mistahes kontserdil viibimine saaks muutuda veelgi suuremaks elamuseks ja naudinguks.

Sissepääs festivali „Practical Spirituality“ passi või samal päeval toimuva kontserdi “From Ice to Est“ piletiga. Vajalik eelregistreerimine: https://goo.gl/forms/IpK8uiguEMA8F8aU2

Meditatsiooni viib läbi kundalini jooga õpetaja ja ERSO viiuldaja Miina Laanesaar.

21. mai kell 18, Telliskivi Reval Café
Pop-up kontsert ja kohtumine dirigent Kristjan Järvi 
ning helilooja ja elektronmuusik Sven Helbigiga

ERSO keelpillikvarteti ja Sven Helbigi esituses kõlavad Helbigi paariminutilised “Taskusümfooniad“ (“Pocket Symphonies“), mis paar päeva hiljem Estonia kontserdisaalis tulevad ettekandele suure sümfooniaorkestri esituses. Kohvikus toimuvat pop-up kontserti modereerib ja kuulajatega suhtleb dirigent Kristjan Järvi.

Sissepääs tasuta!