Olari Elts

Olari Elts. Foto / Photo Marco Borggreve.

Olari Elts. Foto / Photo Marco Borggreve.

OLARI ELTS

Peakülalisdirigent aastast 2007

Olari Eltsi esimene kontsert koos ERSOga “City Life” toimus 1998. aastal, kavas oli John Adamsi, Steve Reichi ja Eino Tambergi looming. Esialgu peamiselt nüüdismuusika interpretatsioonidega tunnustuse pälvinud Eltsi repertuaar on oluliselt laienenud, hõlmates kogu sümfooniaorkestrile loodut. Lisaks orkestrimuusikaklassikale leiab ta oma kavadesse ka väheesitatud või unustusehõlma jäänud väärtteoseid – koostööst ERSOga oli üks olulisemaid kindlasti Mozarti ooperi “Idomeneo” kontsertettekanne 2006. aastal.

Lisaks arvukatele kontsertidele Eestis on Olari Elts koos ERSOga andnud mitmeid väliskontserte: 2008. aasta septembris Itaalias Veronas festivalil Il Settembre dell’ Accademia, sama aasta veebruaris Stockholmi Berwaldhallenis, kus toimus Eesti Vabariigi 90. aastapäevale pühendatud kontsert, 2006. aastal Itaalias Torino katedraalis XX taliolümpiamängude kultuuriprogrammi raames ning kahel korral Helsingis Finlandia-talos.

Olari Eltsi ja ERSO esituses on kõlanud arvukalt Eesti muusika uudisteoseid, nende hulgas Eino Tambergi “Avafanfaarid” (2002), Helena Tulve “Extinction des choses vues” (2007), Erkki-Sven Tüüri IV, V ja VIII sümfoonia Eesti esiettekanne jt.


Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri peakülalisdirigent Olari Elts on saavutanud rahvusvahelise tunnustuse kui omanäolise, intelligentse ja selge interpretatsioonistiiliga dirigent. Sageli kuulub tema repertuaari vokaalsümfooniline muusika.

Aastail 2001–2006 Läti Rahvusliku Sümfooniaorkestri peadirigendina pälvis ta tunnustuse  nii põnevate kavade koostaja kui ka suurepärase muusikuna. Alates 2006. aasta septembrist on ta Bretagne’i Orkestri kunstiline nõustaja ja hooajast 2007/2008 ERSO peakülalisdirigent.  Aastail 2007–2010 oli Elts Šoti Kammerorkestri ning 2011–2014 Helsingi Linnaorkestri peakülalisdirigent.  Ooperidirigendina on Olari Elts üles astunud Rahvusooperis Estonia ja Rennes’i Ooperis. Olari Elts on kaasaegse muusika ansambli NYYD Ensemble’i looja, kunstiline juht ja dirigent aastast 1993.

Olari Elts lõpetas 1993. aastal Eesti Muusikaakadeemia koorijuhtimise erialal professor Kuno Arengu klassis ning jätkas samas orkestridirigeerimise õppimist Roman Matsovi, Paul Mägi ja Eri Klasi juhendamisel. Ta on täiendanud end orkestridirigeerimise alal Viini Kõrgemas Muusikakoolis professor Uroš Lajovici juhendamisel, samuti Jorma Panula, Esa-Pekka Saloneni ja Neeme Järvi meistrikursustel. Ta võitis 1999. aastal Jorma Panula dirigeerimiskonkursi ning 2000. aastal II rahvusvahelise Sibeliuse dirigeerimiskonkursi, mis pani aluse tema rahvusvahelisele karjäärile.

Olari Elts on pälvinud Suure Vankri auhinna (1997), Eesti Kultuurkapitali aastapreemia (1997), Eesti Vabariigi Valgetähe IV klassi ordeni (2001), Eesti Vabariigi kultuuripreemia (2004), Läti Suure Muusikaauhinna (2005) ja Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia Mendelssohni oratooriumi “Paulus” ettekande eest ning viimase hooaja kontsertide eest ERSOga (2012).

www.olarielts.com


Olari Eltsi ja ERSO CD

Erkki-Sven Tüür. Oxymoron. ECM 2007.