Orkestrist

EESTI RIIKLIK SÜMFOONIAORKESTER (ERSO) on vanim ja mainekaim regulaarselt tegutsev sümfooniaorkester Eestis. Orkestri ajalugu ulatub aastasse 1926 ning sarnaselt paljude omataolistega maailmas on seotud rahvusliku ringhäälingu sünni ja arenguga. Alates 2010. aastast on enam kui 100-liikmelise orkestri peadirigent ja kunstiline juht Neeme Järvi, kes esimest korda oli samal ametikohal 1963–79, orkestri kunstiline nõustaja on Paavo Järvi ning peakülalisdirigent Olari Elts. Orkestri varasemad peadirigendid on olnud Olav Roots (1939–44), Paul Karp (1944–50), Roman Matsov (1950–63), Peeter Lilje (1980–90), Leo Krämer (1991–93), Arvo Volmer (1993–2001) ja Nikolai Aleksejev (2001–10).

Orkester on käinud arvukatel turneedel ning osalenud mainekatel rahvusvahelistel muusikafestivalidel. Esinetud on sellistel maailmalavadel nagu Berliini Konzerthaus, New Yorgi Avery Fisher Hall, Peterburi Filharmoonia suur saal ja Maria Teatri kontserdisaal, Kölni Filharmoonia, Helsingi Musiikkitalo, Stockholmi Berwaldhallen jt. 2019. aasta suvel avasid ERSO ja Neeme Järvi Prantsuse Raadio maineka Montpellier’ muusikafestivali ning hooaja 2019/20 alguses esinetakse esmakordselt Viini Musikvereini kuldses saalis, Linzi Brucknerhausi suures saalis ja Praha Rudolfinumi Dvořáki saalis.

ERSO plaadistuste kõrget kvaliteeti on esile tõstetud mainekates klassikalise muusika ajakirjades ning sellega on kaasnenud mitmed tunnustused, millest olulisim on 2004. aastal pälvitud Eesti esimene Grammy (dirigent Paavo Järvi). Suurepärane koostöö on selliste mainekate rahvusvaheliselt hinnatud plaadifirmadega nagu Chandos, BIS, Onyx, samuti ERP, varasematest aastatest ka Alba Records, Harmonia Mundi ja Melodija. 2018. aastal pälvis Neeme Järvi ajakirja Gramophone elutööpreemia ning ERSO-l oli au esineda Londonis Gramophone’i auhinnagalal. Lisaks kohalikele raadio- ja telekanalitele on ERSO kontserte üle kandnud ka Mezzo ja medici.tv ning EBU vahendusel on need jõudnud paljudesse Euroopa raadiojaamadesse.

Aastal 2018 oli Eesti esindusorkester tihedalt hõivatud Eesti Vabariigi 100. aastapäeva pidustuste programmiga. Lisaks turneele Ameerika Ühendriikides tõi ERSO Berliini Konzerthausis Neeme Järvi juhatusel ettekandele Tobiase oratooriumi “Joonase lähetamine”, käis koos Leif Segerstami ja Eesti Rahvusmeeskooriga turneel Hongkongis ning esines Neeme Järvi juhatusel Gruusias, Armeenias, Lahtis Sibeliuse festivalil ning Londonis rahvusvahelise muusikaajakirja Gramophone auhinnagalal, kus Neeme Järvile anti üle Gramophone’i elutööpreemia. Originaalne ettevõtmine oli üle-eestiline kontserdireis “ERSO muusikute 100 kontserti Eestile”, mis viis ERSO muusikud vaid ühe nädala jooksul kõigisse maakondadesse.